bitbay gieldy 710x100

Akcje Ułamkowe dostępne w XTB

U brokera XTB możesz od teraz kupować Akcje Ułamkowe, czyli inwestować w niewielką część akcji wybranej spółki już od kwoty 10 PLN.

XTB jako pierwszy broker w Polsce udostępnia Akcje Ułamkowe dotyczące spółek notowanych także na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Akcje Ułamkowe pozwalają na stworzenie zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego, składającego się z wielu walorów. Minimalna wielkość pozycji w przypadku Akcji Ułamkowych dotyczących polskich spółek wynosi zaledwie 10 PLN.

W ostatnim czasie uwagę uczestników rynku przykuwać mogły notowania LPP. Na zamknięciu akcje spółki odpowiedzialnej za takie marki odzieżowe jak Reserved, Mohito czy House wycenione zostały na 12 920 PLN za sztukę. Zakup akcji spółki wiązał się więc z posiadaniem dużego kapitału, a tym bardziej skonstruowanie zdywersyfikowanego portfela, w którym LPP nie będzie mieć istotnego udziału. Dzięki Akcjom Ułamkowym na XTB możesz zainwestować w 0,01 akcji LPP płacąc za to 129,20 PLN.

Czym są Akcje Ułamkowe?

Akcje Ułamkowe stanowią powiernicze prawo do części akcji notowanej na rynku regulowanym. Oznacza to, że choć faktycznym właścicielem akcji pozostaje XTB (ponieważ co do zasady, na otwartym rynku nie można przecież kupić 0,5 akcji wybranej spółki) to wszystkie korzyści ekonomiczne z akcji danej spółki, będą przysługiwać posiadaczowi Akcji Ułamkowych. Gdyby więc LPP w kolejnych miesiącach wypłaciło dywidendę tej samej wysokości co w minionym roku (350 PLN), inwestor otrzyma w takim przypadku 35 PLN (0,1*350 PLN). W momencie gdy liczba Akcji Ułamkowych w posiadaniu inwestora przekroczy wartość całkowitą (jedność), wówczas na jego rachunku zapisana zostanie “pełna” akcja z wszystkimi prawami jej towarzyszącymi (w tym m.in. z prawem do głosu na walnym zgromadzeniu).

W XTB inwestujesz bez prowizji

Inwestując z XTB w prawdziwe akcje i fundusze ETF, a teraz także w Akcje Ułamkowe do kwoty obrotu 100 000 EUR miesięcznie – nie płacisz prowizji*. Co więcej, otrzymujesz dostęp do tysięcy instrumentów finansowych notowanych na 16 najpopularniejszych giełdach świata, a dzięki intuicyjnej i łatwej w użyciu aplikacji mobilnej możesz inwestować gdziekolwiek jesteś.

Akcje Ułamkowe w ofercie XTB pojawiły się już na rynkach w Rumunii, Hiszpanii czy Portugalii, gdzie tamtejsi inwestorzy ciepło przyjęli nowe rozwiązanie doceniając możliwości jakie zapewnia. Dysponując stosunkowo niewielkim kapitałem otrzymujemy bowiem możliwość stworzenia dużego, zdywersyfikowanego portfela co może zauważalnie zredukować ryzyko całkowite naszych inwestycji. Niewątpliwą zaletą oferty XTB jest również dostępność Akcji Ułamkowych polskich spółek, bowiem w przypadku klientów platformy, których inwestują na rynkach kapitałowych, są to najczęściej wybierane walory. Pełną listę Akcji Ułamkowych znajdziesz w Tabeli Specyfikacji.

* Do miesięcznego obrotu 100 000 EUR. Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10 EUR).

Dodaj opinię