bitbay gieldy 710x100

Co to jest FOMO?

FOMO to skrót od wyrażenia “Fear of Missing Out”. To termin psychologiczny, który można przetłumaczyć jako “strach przed pominięciem”. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się więcej na temat FOMO, czego dokładnie dotyczy, komu zagraża i w jaki sposób można sobie z nim radzić.

FOMO a kryptowaluty

Jak zjawisko psychologiczne takie jak FOMO można odnieść do kwestii inwestowania w kryptowaluty? Wbrew pozorom, wiedza na ten temat jest bardzo przydatna dla każdego tradera. Handel nie jest zajęciem pozbawionym emocji. Te, w sposób świadomy lub nie, mają wpływ na większość naszych decyzji i są tym bardziej decydujące, im większa stawka wchodzi w grę.

Zjawisko FOMO można zobrazować prostym przykładem, w którym dowiadujesz się o nowej monecie z ogromnym potencjałem. Mówią o niej wszyscy, a media zaczynają przedstawiać ją jako nowego Bitcoina. Wszystko wskazuje na to, że jej cena będzie szybko i gwałtownie rosnąć, więc w strachu przed pominięciem decydujesz się na jej zakup bez głębszego zastanowienia. To właśnie FOMO, czyli podjęcie działania nie na podstawie analizy i rozsądku, a emocji powiązanych ze strachem odnośnie przegapienia “okazji”.

Dlaczego poddanie się FOMO jest złe?

Wielu niedoświadczonych traderów mogłoby zapytać, co jest złego w kupieniu perspektywicznych tokenów z podanego wyżej przykładu. Może nawet czasem uda się na tym coś zarobić?

Szkodliwość FOMO nie polega na tym, że można ponieść się straty poddając się temu uczuciu (choć jest to wysoce prawdopodobne). Problem dotyczy tego, że strach przed pominięciem wyłącza logiczne myślenie i skłania do podejmowania emocjonalnych decyzji bez uprzednich analiz oraz myślenia o konsekwencjach.

Skutkiem tego jest to, że poddanie się FOMO zazwyczaj towarzyszy chwilom, w których dane aktywów powinno się sprzedawać, a nie kupować. Przykładowo, wtedy kiedy znajdują się one na lokalnym szczycie albo zaraz po bańkowym wzroście. Dodatkowo FOMO to często zjawisko masowe, skutkujące gwałtownym wzrostem wolumenu oraz ceny danej kryptowaluty i napędzaniem bańki spekulacyjnej.

Co istotne, na strach przed pominięciem nie są podatni tylko początkujący traderzy. Ci z większym doświadczeniem również odczuwają pokusę, by mu się poddać, a przezwyciężenie jej jest często jednym z głównych źródeł ich sukcesów.

Jak poradzić sobie z FOMO?

Nie jest to proste zadanie, gdyż nikt nie jest w stanie całkowicie odciąć się od emocji. Wielu osobom w przezwyciężeniu strachu przed wykluczeniem pomaga wypracowanie własnej rutyny i zasad dotyczących inwestowania. Może to polegać przykładowo na ustaleniu nieprzekraczalnych limitów zysków i strat.

Jeżeli jesteś szczególnie podatny na FOMO, możesz także rozważyć odseparowanie się od jego źródeł. Oznacza to ograniczenie czasu, jaki poświęcasz na śledzenie rynku kryptowalut. Odcięcie się od spekulacji i plotek, a zamiast tego skupienie się na bardziej sprawdzonych inwestycjach może pomóc Ci poradzić sobie z problemem.

Na początku przygody z inwestowaniem warto też korzystać z demonstracyjnych wersji platform handlowych. Dzięki nim będziesz mógł poznać mechanizmy transakcji kryptowalutowych bez ryzyka straty realnych środków finansowych.

Dodaj opinię