bitbay gieldy 710x100

ICO, IEO – czym właściwie jest?

Technologia Blockchain oraz powiązane z nią kryptowaluty cały czas gwałtownie się rozwijają. Z miesiąca na miesiąc można zaobserwować nowe inicjatywy prześcigające się swoim pomysłowym podejściem do tematu. W jaki sposób się je funduje? Wśród możliwości są między innymi ICO i IEO. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, co kryje się za tymi pojęciami!

ICO – podstawowe wiadomości

Jest to skrót od angielskiego wyrażenia Initial Coin Offering. Metoda ta polega na tym, że zainteresowani inwestorzy finansują powstanie danego projektu, poprzez kupno przypisanych do niego tokenów.

Przykładem dla powyższych działań może być platforma Ethereum, która w 2014 roku była pierwszym tak wielkim i udanym projektem ufundowanym za pomocą ICO. Od tamtego czasu wiele innych startupów poszło za ich przykładem, chociaż nie zawsze z tak spektakularnymi skutkami.

Za sukcesem kampanii ICO stoi przede wszystkim dobry marketing. W związku z rosnącą popularnością tej metody finansowania, wyróżnienie się spośród dziesiątek innych projektów jest bardzo istotne.

IEO – dowiedz się więcej

Kiedy w niektórych krajach na świecie wprowadzono zakaz ICO, startupy zmuszone były do znalezienia alternatywnych sposobów na finansowanie. Właśnie w ten sposób powstał Initial Exchange Offering, czyli IEO.

Jest to rozwiązanie, które angażuje w proces finansowania giełdy kryptowalut. To za ich pośrednictwem można zakupić tokeny danej firmy. Wśród liderów rynku, którzy wspierają IEO można wymienić między innymi giełdę Binance.

Przeniesienie finansowania na platformę wymiany kryptowalut pozwala na uzyskanie większego zaufania klientów i zwiększenie ich bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do ICO, model finansowania IEO jest monitorowany przez giełdy. Te chcąc zachować swoją renomę, stale pilnują, by twórcy startupu nie stosowali żadnych nadużyć. Dla twórców projektu też jest to korzystne, bo uzyskują oni dostęp do bazy użytkowników danej giełdy, co wspomaga zabiegi marketingowe.

Zagrożenia ICO i IEO

Niestety, ale przez ostatnie lata ICO było niejednokrotnie wykorzystywane przez różnej maści oszustów, którzy wyłudzali za pomocą tego modelu finansowania pieniądze od inwestorów, nie dostarczając w zamian sfinalizowanego projektu. Właśnie dlatego w części krajów ICO zostało zakazane.

IEO eliminuje po części te problemy, bo zmusza twórców projektu do większej przejrzystości, narzucając im kontrolę zewnętrznego podmiotu, jakim jest giełda kryptowalut. Dzięki temu projekty finansowane przez IEO są obarczone dużo mniejszym ryzykiem oszustw.

Dodaj opinię