binance reklama

Czym są zdecentralizowane giełdy kryptowalut DEX?

Wraz z rozwojem społeczności kryptowalutowej, pojawiają się także nowe miejsca, w których można obracać tego typu aktywami. Wśród nich można znaleźć zdecentralizowane giełdy DEX. Czym różnią się od tradycyjnych giełd kryptowalutowych i czy warto się nimi zainteresować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Zdecentralizowana giełda kryptowalut DEX – co to?

Inna nazwa dla takiej platformy handlowej to “giełda rozproszona”. Jej głównym założeniem jest to, że działa bez udziału władzy centralnej. Co to oznacza? Że cały handel cyfrowymi aktywami odbywa się bezpośrednio między zainteresowanymi stronami, bez nadzoru dodatkowych osób trzecich.

Dla użytkowników oznacza to między innymi to, że nie muszą przenosić swoich kryptowalut na serwery giełdy, by móc nimi handlować. Dzięki temu są lepiej zabezpieczeni przed próbami oszustw i kradzieży, które zagrażają scentralizowanym giełdom.

Jako że handel kryptowalutami na giełdzie zdecentralizowanej DEX odbywa się bez pośredników, na zasadzie porozumienia pomiędzy dwiema zainteresowanymi stronami, wyklucza to też między innymi manipulacje cenowe. Przykładami zdecentralizowanych giełd są: PancakeSwap oraz Uniswap.

Zalety korzystania ze zdecentralizowanej giełdy DEX

Wśród głównych zalet korzystania z tego rodzaju platform handlowych wymienia się ich bezpieczeństwo. Wszystkie Twoje aktywa są przechowywane przez Ciebie na Twoim prywatnym portfelu, więc cały czas masz nad nimi kontrolę.

Ważną kwestią jest także całkowita niezależność od regulatorów. Przez zdecentralizowaną strukturę, środki i tożsamość użytkowników jest chroniona przed ingerencją władz i instytucji lokalnych oraz międzynarodowych. Oczywiście dla niektórych brak legalnych regulacji może być też wadą.

Zdecentralizowane giełdy kryptowalut DEX pozwalają też na handel większą liczbą tokenów, które nie są ograniczone przez ofertę danej platformy handlowej.

Zdecentralizowana giełda kryptowalut DEX vs giełda scentralizowana CEX

Mimo wszystko giełdy CEX w wielu kwestiach wciąż mają przewagę nad swoimi zdecentralizowanymi odpowiednikami. W dużo większym stopniu stawiają na doświadczenia klienta, przez co zazwyczaj tworzą interfejsy bardziej przyjazne dla użytkowników. Początkującym inwestorom zdecydowanie łatwiej jest odnaleźć się na giełdzie CEX niż na DEX, gdzie wszystko trzeba robić samemu.

Powyższe wiąże się to także ze wsparciem klienckim. Giełda scentralizowana zdecydowanie więcej środków inwestuje między innymi w bieżącą obsługę swoich użytkowników i oferowanie łatwo dostępnego wsparcia technicznego.

Kolejną kwestią przemawiającą na korzyść scentralizowanej giełdy CEX są niskie opłaty transakcyjne. W większości przypadków handlując przy pomocy DEX, trzeba liczyć się z ponoszeniem nieco większych kosztów.

Jak widać, bezpośrednie porównania giełdy zdecentralizowanej i scentralizowanej nie dają jednoznacznej odpowiedzi, która z nich jest lepsza. Dlatego podczas wyboru rozwiązania dla siebie warto przede wszystkim kierować się osobistymi preferencjami i mieć na uwadze własną wygodę i oczekiwania.

Dodaj opinię