bitbay gieldy 710x100

Portfel kryptowalut – jaki wybrać?

Portfel na kryptowaluty może mieć różne formy. Występuje zarówno jako aplikacja, jak i fizyczny nośnik danych. Które rozwiązanie jest najlepsze? Sprawdź nasz poradnik.

Gdzie trzymać kryptowaluty?

Kryptowaluty można przechowywać na wiele sposobów. Wiele giełd oferuje możliwość trzymania ich na rachunkach online dostępnych z poziomu ich platform. Jeżeli nie ufasz temu rozwiązaniu, warto zdecydować się na własny portfel kryptowalut. Może występować jako aplikacja mobilna lub komputerowa, działać w formie przeglądarkowej lub jako fizyczny nośnik danych. Oferuje to lepsze zabezpieczenia i zapewnia większą kontrolę nad kapitałem niż w przypadku rachunków giełdowych.

ledger-nano-x Ledger i Trezor – portfele sprzętowe

Do najbezpieczniejszych rozwiązań należą portfele sprzętowe, czyli fizyczne urządzenia, które działają w trybie offline, a zatem nie są narażone na kradzież za pośrednictwem internetu. Wśród najpopularniejszych urządzeń można znaleźć produkty od firm Ledger i Trezor. To właśnie spośród nich wybiera większość posiadaczy kryptowalut szukających sposobu na dobre zabezpieczenie swoich aktywów.

Portfel kryptowalut hot wallet

W ogólnym ujęciu portfele na cyfrowe waluty dzielą się na tak zwane hot wallety posiadające bezpośredni dostęp do internetu oraz cold wallety, które nie mają z nim połączenia. To pierwsze rozwiązanie pomimo nieco większego ryzyka kradzieży aktywów, również ma swoje plusy. Zapewnia szereg udogodnień, takich jak na przykład możliwość wykorzystywania kryptowalut w szybkich płatnościach i wymianach.

Papierowy portfel Bitcoina

Obok standardowych portfelów na kryptowaluty, funkcjonuje na rynku także tak zwany paper wallet. Papierowy portfel Bitcoina to nic innego jak kartka z zapisanym na niej kluczem prywatnym. Z racji na swoją formę, paper wallet ma spore ograniczenia w kwestii elastycznego korzystania z kryptowaluty, ale jest chętnie wykorzystywany przy długoterminowych inwestycjach, w których czeka się, aż dana waluta nabierze większej wartości.

Dodaj opinię