bitbay gieldy 710x100

Kraken

kraken

Kraken – podstawowe informacje o giełdzie

Giełda Kraken należy do jednych z najstarszych i największych platform handlujących kryptowalutami na świecie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o niej więcej, koniecznie zapoznaj się ze zgromadzonymi przez nas informacjami. Przygotowaliśmy wyczerpujący opis i sprawdziliśmy opinie dotychczasowych użytkowników, by ułatwić Ci decyzję odnośnie tego czy warto korzystać z tej platformy.

Kraken powstał w 2011 roku dzięki osobie Jesse Powella. Jeszcze zanim założył on własną firmę, od wielu lat był aktywnym członkiem społeczności skupionej wokół rozwoju kryptowalut. Stworzenie Krakena było reakcją na kryzys wywołany włamaniem do kantoru kryptowalut Mt. Gox. Powell przewidział, że Mt. Gox nie podniesie się po tym zdarzeniu (przeczucia go nie zawiodły) i zaczął opracowywać platformę, która miała go zastąpić.

Pod koniec roku 2013, po dwóch latach rozwoju i testów, giełda Kraken została uruchomiona. Na początku oferowała jedynie transakcje Bitcoin i Litecoin, ale szybko rozbudowała swoją ofertę. Platforma bardzo szybko zgromadziła dużą liczbę użytkowników i zaczęła zbierać pozytywne opinie.

W 2014 giełda Kraken stała się pierwszą platformą umożliwiającą wymianę Bitcoina, która została umieszczona w prestiżowym finansowym oprogramowaniu Bloomberg Terminal. Osoby odpowiedzialne za giełdę pomagały też w utworzeniu JADA – japońskiej organizacji rządowej regulującej handel Bitcoinem.

Od 2021 roku korzystanie z Krakena jest możliwe również przy pomocy dedykowanej aplikacji mobilnej. Giełda wypuściła także dwie oddzielne i w pełni samodzielne appki oferujące dodatkowe funkcjonalności – Kraken Pro i Kraken Futures. Platforma przygotowała także swój własny portfel na cyfrowe waluty.

Obecnie giełda Kraken umożliwia zakup i sprzedaż prawie 70 różnych kryptowalut. Zapewnia też dostęp do walut fiducjarnych, takich jak dolar amerykański czy euro. Na jej stronie głównej znajdują się aktualne kursy i notowania wszystkich dostępnych aktywów.

Giełda Kraken – czy to dobre miejsce dla początkujących?

Jednym z powodów, dla których giełda Kraken zyskała tak dużą bazę użytkowników, jest to, że poświęca ona dużo uwagi wszystkim tym, którzy dopiero zaczynają handlować. Do ideałów tej platformy należy między innymi poszerzanie wiedzy na temat kryptowalut, dlatego posiada rozbudowany dział poradnikowy.

W załączonych na stronie pomocach można znaleźć między innymi szczegółowe opisy tokenów oferowanych na giełdzie wraz z poradami dotyczącymi ich zakupu oraz sprzedaży. Klienci są również informowani na bieżąco o wszystkich pojawiających się nowościach oraz rozwoju funkcjonalności. Wszystko to w otoczeniu przejrzystego i bardzo łatwego w obsłudze interfejsu.

Giełda Kraken udostępnia także edukacyjne artykuły blogowe odpowiadające zarówno na podstawowe pojęcia związane z handlem kryptowalutami, jak i bardziej zaawansowane tematy. Dlatego wszyscy zaczynający swoją przygodę z tradingiem, będą mogli z ich pomocą stopniowo zwiększać swoją wiedzę.

Na stronie Krakena można znaleźć także odnośniki do różnego rodzaju webinarów i podcastów, które będą interesujące nawet dla bardziej zaawansowanych traderów.

Kraken – Opinie na temat bezpieczeństwa

Opisywana giełda cieszy się dużym zaufaniem użytkowników. Z czego ono wynika? Kraken posiada wiele zabezpieczeń skupionych wokół ochrony danych i aktywów klientów. Przyjrzeliśmy się im bliżej.

Aż 95% depozytów powierzonych Krakenowi jest trzymane offline. Dzięki temu nawet w przypadku udanych działań hakerskich nie są one narażone na kradzież i nie trzeba się martwić o ich stratę. Fizyczne serwery giełdy są również poddane całodobowej ochronie i nadzorowi.

Wśród dodatkowych funkcji ochronnych można wymienić między innymi 2FA, czyli weryfikację dwuetapową, która znacznie ogranicza ryzyko przejęcia kont użytkowników przez niepowołane osoby. Sama strona zabezpieczona jest za pomocą szyfrowania SSL, by zapobiegać próbom oszustw podczas przeglądania strony. Wszystkie operacje wymagają także dodatkowych potwierdzeń e-mailowych, dzięki czemu użytkownicy są świadomi każdej podejrzanej aktywności na koncie.

Stosowane działania zabezpieczające są na tyle skuteczne, że pomimo wieloletniej działalności, platforma handlowa Kraken nigdy nie padła ofiarą żadnego poważnego ataku hakerskiego.

W tym miejscu warto wrócić do edukacyjnej misji giełdy Kraken. W dziale poradników istnieje wiele materiałów dla użytkowników, które uświadamiają zagrożenia związane z handlem kryptowalutami, a także zawierają porady odnośnie tego, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci.

Jeżeli chodzi o legalność, to Kraken podlega stosownym instytucjom nadzoru finansowego na obszarach, gdzie prowadzi swoją działalność. W Ameryce Północnej giełda jest regulowana między innymi przez FinCEN (jest to biuro Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych, chroniące tamtejszy system finansowy) i FINTRAC (kanadyjskie Centrum Analizy Transakcji i Raportów Finansowych). Dzięki temu jej działalność jest transparentna i niezagrażająca interesom użytkowników.

Pomimo powyższych pozytywów, należy pamiętać, że inwestowanie na giełdzie zawsze wiążę się z ryzykiem straty kapitału i zabezpieczenia stosowane przez poszczególne platformy handlowe nie mają na to wpływu. Dlatego poszczególny akapit dotyczy tylko i wyłącznie aspektów związanych z legalnością i ochroną antyhakerską. W tej kategorii Kraken radzi sobie znakomicie.

Jak założyć swój profil na giełdzie Kraken

Stworzenie konta na platformie Kraken jest bardzo prostym i szybkim procesem. Jest też całkowicie darmowe. By to zrobić, należy odnaleźć i kliknąć przycisk “create account”. Znajduje się on w prawnym górnym rogu na stronie głównej.

By założyć profil, trzeba podać swój adres e-mail, wymyślić nazwę użytkownika oraz ustalić hasło. Podczas procesu rejestracji dostępne są dodatkowe wskazówki zawierające zasady tworzenia odpowiednio mocnego i trudnego do złamania zabezpieczenia. Warunkiem ukończenia procesu jest także zaakceptowanie warunków użytkowania i polityki prywatności giełdy Kraken.

Po spełnieniu wyżej podanych warunków nowy użytkownik otrzymuje na podany e-mail wiadomość zawierającą kod aktywacyjny. Gdy zweryfikuje za jego pomocą swój profil, będzie mógł rozpocząć handel.

Odblokowanie wszystkich możliwości giełdy Kraken wiążę się z podaniem dodatkowych informacji. W innym przypadku klient ograniczony jest między innymi limitami dziennych wypłat środków. Procedura KYC (poznaj swojego klienta) wymaga podania i weryfikacji takich informacji jak imię i nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania oraz numer telefonu.

GIF KRAKEN

Aktualne kursy walut i handel na giełdzie Kraken

Dokonywanie transakcji przy pomocy platformy Kraken jest bardzo intuicyjne. Giełda miała dużo czasu, by przez lata działania dopracować interfejs użytkownika i uczynić go przejrzystym i prostym w obsłudze. W każdej chwili klient ma dostęp do podstrony zawierającej aktualizowane w czasie rzeczywistym notowania krypto aktywów. Dzięki temu można uwzględniać wszystkie kursy podczas bieżącego podejmowania decyzji.

Co wyróżnia giełdę Kraken na tym tle pośród konkurencji? Dzięki dokonanej w 2017 roku fuzji z serwisem Cryptowatch można śledzić wskaźniki analityczne z ponad dwóch tysięcy różnych rynków kryptowalut naraz. Statystyki uwzględniają nie tylko aktualne notowania, ale także kapitalizację, zmiany i obrót w danym okresie, a także wiele innych czynników.

Co ciekawe, giełda Kraken została podzielona na sekcje, które udostępniają narzędzia handlowe dostosowane do poziomu zaawansowania klientów. Początkujący mogą handlować na przykład przy pomocy zleceń typu market lub limit, natomiast bardziej zaawansowani traderzy otrzymują dostęp do zleceń czasowych i dźwigni finansowych.

Platforma oferuje maksymalne lewarowanie na poziomie 1:5. Wysokość dźwigni uzależniona jest od konkretnych aktywów. Oznacza to, że inwestując przy jej pomocy, trzeba wyłożyć z własnych środków jedynie część potrzebnego kapitału, a reszta zostanie pokryta przez giełdę na zasadzie pożyczki. Dzięki temu można szybko pomnożyć potencjalne zyski, chociaż w przypadku nietrafionej transakcji straty również będą znacznie większe.

Najbardziej zaawansowani otrzymują dostęp do pełnych możliwości platformy handlowej i wszystkich wskaźników technicznych. Jest to opcja, z której korzystają zawodowi traderzy.

Giełda Kraken – dodatkowe opłaty i prowizje

Jak każda platforma handlowa, tak i Kraken obarczony jest różnymi dodatkowymi opłatami, z którymi musi liczyć się użytkownik. O ile założenie podstawowego konta i jego prowadzenie jest darmowe, to dokonywanie transakcji może wiązać się z poborem prowizji.

Kupowanie stablecoinów wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty w wysokości 0,9% kwoty transakcji. Za pozostałe kryptowaluty pobierana jest prowizja w wysokości 1,5%. Kolejne koszty związane są także z płatnościami za pomocą karty płatniczej i bankowości internetowej, a także cyfrowego portfela. Pomimo wielu dodatkowych opłat giełda Kraken wciąż jest dość konkurencyjna pod tym względem na tle konkurencji. Poziomy poszczególnych prowizji mogą różnić się też w zależności od rodzaju posiadanego konta.

Szczegółową tabelę dodatkowych prowizji i opłat, a także ich wysokości można sprawdzić na stronie giełdy.

Kraken – końcowe spostrzeżenia i opinie

Do największych zalet giełdy Kraken należą przede wszystkim bardzo duże możliwości handlowe. Ogromny wybór różnych kryptowalut, waluty fiat, a także dodatkowe funkcje, takie jak stosowanie dźwigni finansowych stawiają tę platformę handlową w rynkowej czołówce.

Na pochlebne opinie o Krakenie z pewnością wpływa też fakt, że zapewnia on ogromne wsparcie merytoryczne dla swoich użytkowników. Dodatkowo długa i stabilna historia pomagają zbudować zaufanie klientów do stosowanych zabezpieczeń i metod działania.

Wśród wad, odczuwalnych zwłaszcza dla polskich użytkowników, można wymienić brak wsparcia dla naszego języka. Z tego powodu kontakt z pomocą techniczną w razie jakichkolwiek problemów może być nieco utrudniony. Niektóre opinie sugerują też, że duża baza klientów może powodować sporadyczne przeciążenia serwerów.

Lista i opinie o innych giełdach kryptowalut

10 opinii o “Kraken”

 1. przelałam już trzy razy pieniądze a nie mogę ich wypłacić bo znowu jakąś blokada środków muszę teraz wpłacić 50procent zysku żeby mi odblokowali
  Taka informacja od kraken
  Proszę o pomoc

  Odpowiedz
 2. kraken zmienil sie w skam, jesli nie macie tam konta nie otwierajcie.
  Ze wzgledu na duzy transfer przestali ogarniac, nie mozna zlozyc orderu ze stop losem, dodatkowo bardzo czesto nie przyjmuje orderow. Czyli w sytuacji gdy jakis popularny produkt nie idzie zgodnie z waszym planem i chcecie wyjsc z pozycji, po prostu nie mozecie, poniewaz order nie zostaje przyjety i sie leci… a wiecie jak stabilne sa krypto.

  O koncowym sukcesie decyduja szczegoly.

  Odpowiedz

Dodaj opinię