bitbay gieldy 710x100

Bid Price – Co to jest cena sprzedaży?

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat inwestowania? Koniecznie zapoznaj się z pojęciami używanymi na co dzień na giełdach finansowych. Znacznie ułatwi Ci to start i pozwoli na roztropniejsze podejmowanie decyzji handlowych. W poniższym artykule dowiesz się więcej na temat tak zwanego bid price. Sprawdź, z czym wiąże się to określenie i jak wykorzystywać je na swoją korzyść. Zapraszamy do lektury!

Bid price – co należy wiedzieć?

Podczas korzystania z platformy handlowej i przeglądania oraz analizy kursów poszczególnych aktywów, ich wartość wyświetlana jest właśnie jako bid price. Jest to cena, po której inwestor może zawrzeć transakcje sprzedażowe. Oznacza to, że gdy chcesz pozbyć się instrumentów będących w Twoim posiadaniu, to otrzymasz właśnie taką kwotę. Dlatego polskim odpowiednikiem wyrażenia bid price jest cena sprzedaży.

Cena bid występuje często w zestawieniu z ceną kupna (ask price), ale nie należy mylić ich ze sobą. Wartość sprzedaży jest zawsze niższa od wartości kupna. Z kolei dzieląca je różnica jest fachowo określana jako spread. Jego wartość ma znaczenie dla określenia płynności danego instrumentu. Jeżeli spread jest wysoki, to oznacza to dużą niestabilność.

Przykłady wykorzystania bid price

Zagadnienie ceny sprzedażowej najłatwiej jest wytłumaczyć na przykładzie par walutowych. Każda z par składa się z waluty bazowej zapisywanej w pierwszej kolejności i kwotowanej, która znajduje się za nią. Mówiąc prościej, wartość pierwszej waluty wyrażana jest w drugiej. W ten sposób sprawdzając parę USD/PLN dowiemy się, że jeden dolar kosztuje na przykład 4,46 złotych polskich. Jest to właśnie cena sprzedażowa.

Analizując przykład pary USD/PLN dalej, możemy sprawdzić, że wartość ask price wynosi 4,4646, a wartość bid wynosi 4,4613. Oznacza to, że jeżeli chcesz kupić dolara musisz zapłacić ask price, a jeżeli chcesz go sprzedać, to otrzymasz bid price. Co istotne zarówno cena kupna, jak i sprzedaży przedstawiają minimalne wartości, na jakie skłonni są zgodzić się inwestorzy. Oznacza to, że w każdym momencie transakcji mogą znaleźć się osoby, które będą skłonne zapłacić Ci więcej i zaproponować wyższą cenę bid.

Rozróżnienie ceny kupna i sprzedaży jest dość proste, dlatego nawet początkujący traderzy powinni sobie szybko z tym poradzić.

Dlaczego warto orientować się w cenie sprzedażowej?

Szybkie i poprawne zidentyfikowanie bid price nie powinno sprawiać problemów żadnemu traderowi. Jest ona na tyle powszechna, że podczas inwestowania na giełdzie nie da się uniknąć z nią styczności. Z tego powodu zapoznanie się z nią jest niejako elementem podstawowej edukacji dla każdej osoby myślącej poważnie o rynkach finansowych.

Cena sprzedaży to ważny wskaźnik, który pomaga podjąć decyzję na temat opłacalności danej transakcji. Wykorzystuje się go także w korelacji z ceną kupna, by za pomocą spreadów określić płynność poszczególnych aktywów.

Zapraszamy do zapoznania się także z innymi artykułami na temat inwestowania, które są dostępne na naszej stronie. Poprzez pogłębienie swojej wiedzy będziesz miał zdecydowanie większe szanse na zawieranie udanych i korzystnych finansowo transakcji.

Dodaj opinię