bitbay gieldy 710x100

Co to jest dźwignia finansowa?

Jeżeli zacząłeś przygodę z graniem na platformie brokerskiej z pewnością zastanawiasz się, jakie możliwości daje Ci narzędzie dźwigni finansowej. Zanim zaczniesz je wykorzystywać w swoich inwestycjach, warto dowiedzieć się na temat lewarów jak najwięcej. Zachęcamy do lektury naszego artykułu w celu poznania szczegółów!

Dźwignia finansowa – co trzeba wiedzieć?

Mechanizm dźwigni, inaczej nazywany lewarowaniem, zakłada możliwość znacznego pomnożenia potencjalnych zysków oraz strat. Polega on na zakładaniu większych pozycji, przy użyciu małych depozytów początkowych. W jaki sposób to działa?

Inwestor korzystający z dźwigni finansowej wykłada tylko część kosztów otwarcia danej pozycji z własnego kapitału, a resztę pokrywa pożyczką od brokera. Dzięki temu może znacznie zwielokrotnić skalę swoich inwestycji.

Należy jednak zaznaczyć, że gra przy użyciu dźwigni finansowej obarczona jest dużym ryzykiem. W razie sukcesu można liczyć na dużo większy zysk, który bez problemu pokryje pożyczkę i zapewni duże nadwyżki. Jeżeli jednak inwestycja się nie uda, to straty również będą znacznie bardziej odczuwalne, a dodatkowo być może trzeba będzie uregulować należność wobec brokera.

Jak działa dźwignia finansowa?

forex

Lewary są przedstawiane w wartościach liczbowych, które pokazują, jak dużą pozycję można otworzyć w stosunku do poziomu depozytu zabezpieczającego. Przykładowo rachunek z dźwignią finansową wynoszącą 1:30 oznacza, że przy zainwestowaniu 1 tysiąca złotych własnego kapitału, można otwierać pozycję o wartości do 30 tysięcy złotych. W ten sposób wszystkie potencjalne zyski i straty również należy pomnożyć przez 30.

Jak widać właściwe użycie dźwigni finansowej może przynieść bardzo duże korzyści i doprowadzić do szybkiego pomnożenia kapitału. Jednakże jej stosowanie musi być poprzedzone solidną analizą, a także przygotowaniami, które pozwolą poradzić sobie z ewentualnymi stratami. Z tego powodu to narzędzie polecane jest z reguły doświadczonym traderom i nie warto wierzyć marketingowi przedstawiającemu dźwignie jako złoty środek na szybkie zarobki.

Jaki broker do grania z dźwignią finansową?

Jeżeli chcesz spróbować używać w handlu lewarowania, to tego rodzaju usługi są dostępne u większości renomowanych brokerów. Poszczególne oferty mogą różnić się maksymalnym poziomem dźwigni, jaki udostępniają. Te wartości wahają się zazwyczaj między 1:2 do 1:30 lub więcej w przypadku niektórych ofert. Od 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje ograniczenie maksymalnej dźwigni do 1:30 dla inwestorów indywidualnych. Na niektórych rynkach jest to nawet mniej, bo 1:20 lub 1:2.

Wybierając brokera, należy też zwrócić uwagę na wysokość prowizji i opłat, jakie są pobierane przy używaniu tego narzędzia. Zachęcamy do sprawdzenia rankingu umieszczonego na naszej stronie, w celu znalezienia najkorzystniejszej oferty dla siebie.

Dodaj opinię