bitbay gieldy 710x100

Klucz prywatny i klucz publiczny – czym są?

Jeżeli wkraczasz dopiero w świat kryptowalut i chcesz dowiedzieć się o nim więcej, to dobrze trafiłeś. W poniższym artykule poruszamy kwestie kluczy publicznych i prywatnych oraz ich roli w handlu tokenami. Są one powiązane zarówno z bezpieczeństwem transakcji, jak i przechowywaniem cyfrowych aktywów. Zapraszamy do lektury!

Klucze publiczne i prywatne – podstawowe informacje

Obie wersje kluczy są integralną częścią każdej kryptowaluty. Pozwalają one na sprzedawanie i kupowanie cyfrowych aktywów w sposób wykluczający z transakcji osoby trzecie.

Klucze różnego typu wzajemnie się uzupełniają i współpracują ze sobą. Te publiczne można swobodnie udostępniać innym osobom, co pozwala na otrzymywanie transakcji. Natomiast klucze prywatne należy zachować dla siebie, gdyż każda osoba, która ma do nich dostęp może dysponować wszystkimi powiązanymi z nimi kryptowalutami.

Kryptowaluty jako aktywa cyfrowe są częścią łańcucha bloków i ich właściciele nie posiadają ich fizycznie. Klucze prywatne i publiczne są tak istotne, ponieważ pozwalają na zweryfikowanie do kogo należą dane tokeny. Nie ma innego sposobu, by to udowodnić.

Klucz publiczny – do czego jest stosowany?

Bez klucza publicznego zawieranie transakcji byłoby bardzo utrudnione. Pełni on funkcję numeru identyfikacyjnego każdego użytkownika danej sieci blockchain. Składa się z ciągu znaków.

Można go porównać z numerem konta bankowego w tradycyjnej bankowości. By wysłać komukolwiek swoje cyfrowe aktywa, musisz posłużyć się kluczem publicznym danej osoby. W odwrotnej sytuacji to Ty udostępniasz swój klucz, by otrzymać od kogoś transfer.

Pomimo tego, że jest to informacja podawana jawnie, nie musisz martwić się o bezpieczeństwo swoich aktywów. Kryptografia klucza publicznego wykorzystuje tak zwane funkcje trapdoor, czyli “drzwi pułapki”. Oznacza to, że zabezpieczenia otwarte są tylko w jedną stronę i przy pomocy klucza publicznego można wysłać komuś aktywa na konto, ale nie można ich zabrać.

Klucz prywatny – o czym trzeba wiedzieć?

Klucz prywatny to swego rodzaju podpis weryfikujący. Jego stosowanie pozwala na zatwierdzenie każdej transakcji w łańcuchu bloków. Dzięki temu każdy uczestnik sieci blockchain ma potwierdzenie odnośnie tego, że jesteś właścicielem przesyłanych aktywów.

Jeżeli porównaliśmy wcześniej klucz publiczny do numeru konta bankowego, to klucz prywatny jest jego hasłem. Dlatego najważniejszą informacją, jaką musisz przyswoić sobie w związku z tym pojęciem, jest to by pod żadnym pozorem nikomu go nie udostępniać. Osoby znające twój klucz prywatny będą mogły dokonać włamania i ukraść środki, które zgromadziłeś.

Klucze prywatne przybierają różne formy. Mogą być kodem binarnym lub szesnastkowym, niekiedy występują także w postaci kodu QR lub frazy mnemomicznej. Niezależnie od rodzaju, stanowią one bardzo skomplikowane zabezpieczenie, którego złamanie jest niemal niemożliwe.

Prywatne klucze są integralną częścią portfela kryptowalutowego. Natomiast jeżeli korzystasz z przechowywania tokenów na serwerze giełdowym, to właśnie ona rozporządza Twoimi kluczami.

Dodaj opinię