Zainteresowałeś się kryptowalutami i pragniesz poszerzyć swoją wiedzę? W takim przypadku koniecznie zapoznaj się z naszymi artykułami wyjaśniającymi zarówno podstawowe, jak i bardziej zaawansowane pojęcia związane z tym tematem. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o smart kontraktach. Gorąco zachęcamy do lektury!
Podstawowe informacje na temat smart kontraktów
Pojęcie smart kontraktu zaczęło funkcjonować jeszcze w latach 90’tych ubiegłego wieku. Zostało zdefiniowane jako sposób na sformalizowanie i zabezpieczenie sieci komputerowej poprzez połączenie protokołu sieciowego z interfejsem użytkownika. Miało to bezpośrednie przełożenie na zawieranie w przyszłości cyfrowych umów, między innymi w systemach kredytowych czy procesorach płatności.
Smart kontrakty funkcjonują także wśród kryptowalut. Są to programy działające w sieci blockchain, które egzekwują przestrzeganie określonego zestawu reguł i to bez żadnej dodatkowej ingerencji ze strony człowieka.
Fakt, że w blockchainie działają smart kontrakty, pozwala na tworzenie bezpiecznych protokołów sieciowych, które są niezmienne i nieusuwalne. Dzięki temu ludzkie strony umowy nie muszą poznawać się wzajemnie i darzyć zaufaniem, bo gdy jedna z nich nie wypełni warunków umowy określonych przez smart kontrakt, ten po prostu nie wejdzie w życie. Niweluje to ryzyko oszustw, a także wyklucza obecność niepotrzebnych pośredników.
Warto wiedzieć, że poszczególne smart kontrakty w różnych sieciach blockchain różnią się od siebie i mogą działać na nieco innych warunkach.
Jak działają inteligentne umowy?
Smart kontrakty działają praktycznie w ten sam sposób co umowy tradycyjne. Decydując się na jego zawarcie, strony zobowiązują się do spełnienia określonych warunków. Może to być na przykład wykonanie określonej transakcji.
Różnica polega na tym, że nie potrzeba tu pośredników i własnego nadzoru, by kontrolować czy warunki zostały spełnione. Dane dotyczące transakcji dokonywanych za pośrednictwem smart kontraktu są natychmiast wysyłane do odbiorców, a adresy komunikują się ze sobą na bieżąco, aktualizując przy tym umowy. Wszystkie zmiany zapisywane są na blockchainie w zdecentralizowanym rejestrze, dzięki czemu ryzyko wykonania jakichkolwiek manipulacji albo fałszerstw jest ograniczone niemal do zera.
Czy smart kontrakty mają wady?
Niezmienność i nieusuwalność tego rodzaju kontraktów, która wcześniej została wymieniona w pozytywnym kontekście, może być też w niektórych przypadkach uznana za wadę. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, w których w kodzie blockchaina występuje błąd. Poprzez trudności w modyfikowaniu kontraktów jego naprawienie może być w wielu przypadkach niemożliwe. To z kolei stwarza luki, które mogą zostać wykorzystane przez cyber przestępców.
Niektórzy mogą również uznać, że brak regulacji prawnych związanych ze smart kontraktami może być problematyczny. Zwłaszcza w kwestii rozwiązywania ewentualnych sporów pomiędzy stronami. Dlatego część ekspertów uważa, że tego rodzaju technologia nie sprawdzi się w każdym sektorze.