bitbay gieldy 710x100

Co to jest CFD na kryptowaluty

W ofercie wielu brokerów znajdziemy możliwość handlu kontraktami CFD na różne kryptowaluty. Ale czym tak właściwie są kontrakty CFD?

CFD to z ang. contract for difference czyli kontrakt na różnicę kursową. Jest to instrument pochodny naśladujący cenę instrumentu bazowego. Kontrakty CFD są tworzone na różnego rodzaju aktywa bazowe, w tym akcje, surowce, a także kryptowaluty.

Kontrakty CFD zostały wymyślone 1990 roku w Wielkiej Brytanii. Stworzono je jako alternatywny sposób handlu, po to żeby ominąć podatek od obrotu akcjami na giełdzie.

Kupując kontrakt na różnicę kursową, nie kupujemy danego aktywa tylko spekulujemy na jego cenie. I tak kupując CFD na akcje nie stajesz się współwłaścicielem spółki, możesz tylko obstawiać wzrost lub spadek ceny akcji tej spółki. Tak samo w przypadku kryptowalut, kupując CFD na Bitcoina, nie stałeś się posiadaczem cyfrowej waluty.

Handlując kontraktami CFD na kryptowaluty, nie stajesz się posiadaczem cyfrowych walut, ale co za tym idzie nie musisz inwestować swojego czasu w poznanie sposobu w jaki działają kryptowaluty czy zakładać portfela kryptowalutowego. Żeby handlować CFD na kryptowaluty wystarczy tylko założyć konto u brokera.

Oferta kontraktów CFD na krytowaluty jest obecnie dostępna u większości brokerów. Przykładowo polski broker XTB oferuje kontrakty na ponad 10 różnych kryptowalut, w tym: BTC, ETH, LTC, EOS czy IOTA. Przegląd domów maklerskich oferujących możliwość handlu CFD na kryptowaluty znajdziesz na tej stronie.

Plusem handlowania u brokerem jest to, że podlega on pod regulacje instytucji finansowych, jak na przykład polska Komisja Nadzoru Finansowego. Decydując się na handel na giełdzie kryptowalut musisz liczyć się z tym, że takie platformy nie są nadzorowane przez państwowe organy, a co za tym idzie, w przypadku problemów możesz bezpowrotnie stracić swoje pieniądze.

Dodaj opinię