bitbay gieldy 710x100

Kurs Solana (SOL) cena, wykres, historia

{{coins?.name}} {{coins?.symbol}}

Miejsce {{coins?.market_cap_rank}}

{{ Precisious(currency[0])?.toString().replace(".", ",") }} PLN

{{ Precisious(currency[1])?.toString().replace(".", ",") }} USD
{{ parseFloat(coins?.market_data?.price_change_percentage_24h_in_currency?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} % 24h
Kapitalizacja PLN
{{ nFormatter(coins?.market_data?.market_cap?.pln) }}
Udział w rynku
{{ parseFloat((coins?.market_data?.market_cap?.pln / total_market_cap) * 100)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Obrót 24h PLN
{{ nFormatter(coins?.market_data?.total_volume?.pln)}}
W obrocie {{coins?.symbol}}
{{ nFormatter(coins?.market_data?.circulating_supply) }}
ATH PLN
{{Precisious(coins?.market_data?.ath?.pln)?.toString().replace(".", ",") }}
Data ATH
{{formatDate(coins?.market_data?.ath_date?.pln)}}
Zmiana od ATH
{{ parseFloat(coins?.market_data?.ath_change_percentage?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Ile czasu od ATH
{{ moment(coins?.market_data?.ath_date?.pln) }}
Zmiana 1h
{{ parseFloat(coins?.market_data?.price_change_percentage_1h_in_currency?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Zmiana 7D
{{ parseFloat(coins?.market_data?.price_change_percentage_7d_in_currency?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Zmiana 1M
{{ parseFloat(coins?.market_data?.price_change_percentage_30d_in_currency?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Zmiana 1R

Wykres kursu Solana w USD. Notowania SOL online.

Historia Solana (SOL) i podstawowe informacje

Początki Solana wiążą się z 2017 rokiem oraz z osobą Anatoly’a Yakovenko, który był w przeszłości między innymi współpracownikiem Dropboxa. To właśnie on założył nową platformę, widząc w niej szansę na zrewolucjonizowanie technologii blockchain. W 2018 roku platforma udostępniła swoim użytkownikom wersję testową i rozpoczęła proces finansowania.

solana kryptowaluta

Podstawowe funkcje takie jak przeprowadzanie transakcji i smart kontrakty zostały uruchomione w 2020 roku. Sieć Solana wykorzystuje innowacyjny protokół proof-of-history. Ma on za zadanie poprawienie wydajności sieci. Korzystając z niego, poszczególne węzły nie muszą się komunikować, by dodać blok. Zamiast tego poprzez precyzyjne zapisy transakcji śledzą kolejność zdarzeń. Finalnym celem Solana jest zwiększenie szybkości transakcji dokonywanych za pośrednictwem technologii blockchain, przy równoczesnym zachowaniu decentralizacji. Obecnie dzięki swojej unikatowej architekturze Solana może generować nawet do 50 tysięcy transakcji na sekundę. Gdyby udało się zwiększyć tę wartość, tak jak prognozują twórcy platformy, to w połączeniu z niskimi opłatami za transakcje, Solana mogłaby konkurować w tej kwestii nawet z tradycyjnymi sieciami płatniczymi.

Jak Solana zwiększa prędkość transakcji?

Oprócz wykorzystywania innowacyjnego proof-of-history, SOL korzysta także z Tower BFT, który jest algorytmem pozwalającym na osiągnięcie konsensusu pomiędzy poszczególnymi węzłami bez konieczności stałej komunikacji między nimi. Wpływa to znacząco na polepszenie szybkości transakcji. Kolejną innowacją jest zastosowanie Turbine, czyli protokołu, który rozbija przesył danych na mniejsze pakiety. Pomaga to ograniczyć problemy z przepustowością, które dręczą inne kryptowaluty i powiązane z nimi platformy. Solana umożliwia też przetwarzanie transakcji równolegle. Równocześnie platforma wykorzystuje system Gulf Stream, by ograniczać pulę niepotwierdzonych transakcji, które obciążają sieć. Przy transakcjach SOL wykorzystuje się również pipelining, który optymalizuje strumienie danych oraz posiada poziomo skalowaną architekturę, umożliwiającą równoległe odczyty pomiędzy 32 wątkami. Ostatnim narzędziem pozwalającym platformie Solana osiągnąć poziom 50 tysięcy transakcji na sekundę jest Archivers, odpowiedzialne za optymalne przechowywanie danych.

Token SOL i jego notowania

Ciepłe przyjęcie oraz rozwój platformy Solana, a także jej współpraca z uznanymi markami z branży cyfrowej (między innymi Microsoft, Twitter, Google) sprawiły, że powiązana z platformą kryptowaluta SOL zaczęła piąć się w górę w notowaniach i stała się atrakcyjnym aktywem inwestycyjnym. Jest on chętnie wykorzystywany do regulowania opłat transakcyjnych oraz stakingu. Posiadacze SOL mogą też zostać walidatorami sieci.

Co istotne, wszystkie wpłacone SOL są spalane, więc ich podaż jest w ten sposób ograniczana. Oznacza to, że rynku nie zaleje nie wiadomo jak wielka liczba tego tokenu. Dzięki temu SOL uważane jest za kryptowalutę deflacyjną, co pozytywnie wpływa na wzrost jej wartości.

Funkcjonalności, jakie zapewnia Solana oraz pozytywny odbiór kryptowaluty sprawiły, że ta szybko stała się jednym z bardziej wartościowych altcoinów dostępnych na rynku. Pod koniec roku 2021 kapitalizacja SOL wyniosła w przeliczeniu na złotówki prawie 200 miliardów, co gwarantowało temu tokenowi ponad 2% udziału na rynku.

Jeżeli jesteś zainteresowany sprawdzeniem szczegółowych notowań kryptowaluty SOL, zachęcamy do skorzystania z wykresów dostępnych na naszej stronie. Za ich pośrednictwem możesz sprawdzić aktualne kursy różnych kryptowalut, a także zobaczyć jak kształtowały się one w określonym przedziale czasu. Wśród prezentowanych przez nas informacji na temat SOL znajdziesz też takie dane jak wartość obrotu w przeciągu ostatnich 24 godzin, szczytowe wartości i daty ich wystąpienia, a także inne szczegółowe informacje. Możesz również porównać SOL z innymi kryptowalutami, dzięki czemu zyskasz głębszą wiedzę na temat występujących między nimi zależności, co może wspomóc Twoją strategię inwestowania.

Jak przechowywać tokeny SOL i gdzie je kupić?

W ostatnich latach pojawiło się wiele portfeli dedykowanych specjalnie do przechowywania SOL, między innymi Sollet czy SolFlare. Niemniej można robić to na każdym cyfrowym portfelu zgodnym z SPL.

W związku z popularnością kryptowaluty SOL nie ma większych problemów z jej zakupem. Oferuje ją bardzo dużo giełd kryptowalutowych, takich jak Binance, Coinbase i mniej popularne odpowiedniki. Jeżeli jesteś zainteresowany szczegółami na temat poszczególnych giełd i chciałbyś poznać opinie na ich temat, zachęcamy do zapoznania się z informacjami dostępnymi na naszej stronie. Dzięki temu nie będziesz mieć żadnych problemów z wybraniem platformy, która idealnie spełni Twoje oczekiwania.

binance gif

Możesz też skorzystać z usług brokerów handlujących kontraktami CFD na kryptowaluty. Informacje na temat poszczególnych firm zajmujących się tą formą inwestowania, a także szczegóły na temat samego procesu również znajdziesz na naszym portalu.

Dodaj opinię