binance reklama

Czym jest double spending?

Rynek kryptowalut jest bardzo rozległy i przyciąga uwagę wielu ludzi. Niestety nie wszyscy mają czyste intencje i zamiast legalnych inwestycji, stosują różnego rodzaju oszustwa. Jedną z powszechniejszych metod manipulacji jest tak zwany double spending. Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź, co warto wiedzieć o tego rodzaju zagrożeniach.

Double spending, czyli podwójne wydatkowanie

Natura tego problemu zawarta jest w wiele mówiącej nazwie. Oszustwo w tym przypadku polega na podwójnym wykorzystaniu tych samych środków do dwóch różnych jednocześnie przeprowadzanych płatności.

Jak to możliwe? Double spending to próba wykorzystania długiego czasu oczekiwania na potwierdzenie transakcji. W ciągu paru minut, które są potrzebne górnikom i walidatorom do weryfikacji pierwszego zlecenia, oszust tworzy dodatkową transakcję na tę samą kwotę, stwarzając iluzję, że nie została ona jeszcze wykorzystana.

Podwójne wydatkowanie ma też miejsce w przypadku odwrócenia transakcji. Ta metoda polega na tym, że po otrzymaniu od drugiej strony aktywów, oszust próbuje wycofać swój transfer, dzięki czemu zachowa środki zarówno swoje, jak i swojego kontrahenta.

Rodzaje ataków double spending

Giełdy kryptowalutowe stale walczą z próbami podwójnego wydatkowania. W wielu przypadkach stosowane przez nie zabezpieczenia okazują się skuteczne, a oszuści odchodzą z niczym. Mimo wszystko warto zapoznać się z najpopularniejszymi metodami ataków, by wiedzieć, czego dokładnie się wystrzegać.

Wśród powszechnie znanych metod na double spending należy wymienić atak 51%. Polega on na przejęciu ponad połowy dostępnej mocy obliczeniowej sieci danej kryptowaluty, co umożliwia odwrócenie blockchaina i w konsekwencji podwójne wydatkowanie. Tego rodzaju atak może dotyczyć nawet tak rozbudowanych sieci jak bitcoin, jednakże jego skuteczne przeprowadzenie wiązałoby się z absurdalnymi kosztami.

Innym sposobem na to oszustwo jest tak zwany wyścig. Polega on na nadaniu dwóch transakcji z tymi samymi środkami, z których tylko jedna zostanie zaakceptowana. Złodziejowi zależy w tym przypadku, by unieważnić wypłatę skierowaną do uczciwej strony, a zamiast tego doprowadzić do akceptacji tej, która trafi z powrotem do niego (bo została wysłana na adres, który też do niego należy). Ta metoda ataku sprawdza się jednak tylko w przypadku gdy odbiorca akceptuje płatności z niepotwierdzonymi transakcjami.

Podwójne wydatkowanie – wnioski końcowe

Chociaż problem double spending nie został do tej pory do końca rozwiązany, to deweloperzy poszczególnych kryptowalut zdają sobie sprawę z jego istnienia. Wiele z blockchainów stara się wdrażać dodatkowe zabezpieczenia i metody weryfikacyjne, które pozwalają na ograniczenie tego szkodliwego procederu.

Tego typu działania pozwalają mieć umiarkowaną nadzieję na to, że oszustwa powiązane z podwójnym wydatkowaniem wkrótce zostaną ostatecznie ukrócone.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kryptowalut, koniecznie zapoznaj się z pozostałymi artykułami zgromadzonymi na naszym blogu. Znajdziesz wśród nich materiały odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych traderów.

Dodaj opinię