bitbay gieldy 710x100

Ask price – czym jest cena ask?

Podczas inwestowania na giełdzie kryptowalut na co dzień spotykamy się z wieloma branżowymi pojęciami. Wiele z nich, zwłaszcza dla osób dopiero zaczynających przygodę z handlem, może być dość trudna do rozszyfrowania. W poniższym artykule zajmiemy się wyjaśnieniem ask price i innych powiązanych z nią zagadnień. Gorąco zachęcamy do lektury i pogłębiania swojej wiedzy!

Ask price – podstawowe informacje

Cena ask, nazywana też inaczej ceną kupna, jest to najniższa kwota, za jaką sprzedający jest zdecydowany oddać swoje aktywa. Jest ona wyszczególniana w większości notowań i nie należy mylić ją z bid price ani last price. Kupując jakiekolwiek kryptowaluty robisz to zazwyczaj właśnie po cenie ask, zgadzając się na zaoferowanie tyle, ile oczekuje druga strona.

Podczas przeglądania kursów z pewnością szybko zorientujesz się, że ceny ask i bid mają inne wartości. Występująca pomiędzy nimi różnica nazywana jest spreadem. Jest to wskaźnik, na który warto zwrócić uwagę podczas dokonywania inwestycji. W przypadku, gdy różnice pomiędzy ask price i bid price są nieduże, należy założyć bardzo dobrą płynność danego aktywu.

Jak interpretować ask price?

To zagadnienie najłatwiej wytłumaczyć na przykładzie. By to zrobić, wystarczy spojrzeć na dowolną parę walutową, taką jak Euro i Dolar (EUR/USD). W chwili pisania tego artykułu ask i bid dla tych instrumentów wynoszą 1.0506/1.0512. Zapis tych wartości zawsze dokonywany jest w ten sam sposób. Większa z nich oznacza właśnie cenę kupna, czyli ask price. Mniejsza to cena sprzedaży albo bid price. Niektóre notowania wyszczególniają ceny ask i bid w osobnych rubryczkach, co jeszcze bardziej ułatwia ich rozpoznanie.

Z ask price mamy do czynienia nie tylko na giełdzie, ale na przykład także w kantorach. Kiedy jedno Euro kupujesz za kwotę 4,70 PLN, oznacza to, że właśnie tyle wynosi jego cena ask.

Jak widać rozróżnienie pojęcia ceny sprzedaży i ceny kupna nie jest skomplikowaną czynnością. Warto poznać oba pojęcia, by móc skuteczniej sprawdzać dane analityczne potrzebne do dokonania inwestycji.

Cena ask – podsumowanie

Poprawne zidentyfikowanie ask price jest umiejętnością, którą powinien potrafić bezbłędnie i szybko wykonać każdy trader. Występuje ona przy różnych instrumentach, nie tylko walutach, ale także akcjach czy kontraktach CFD. Ta powszechność czyni z ask price pojęcie podstawowe, z którym musi zaznajomić się każdy początkujący inwestor.

Należy też pamiętać, że cenę kupna zawsze powinno sprawdzać się z korelacji z ceną sprzedaży. Patrzenie na te wskaźniki oddzielnie może wpływać źle na ocenę sytuacji, gdyż obie wartości mogą się mocno wahać w zależności od ostatnich transakcji. Właśnie dlatego w opinii wielu traderów spread bid/ask jest zdecydowanie bardziej miarodajny.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat podstaw inwestowania na giełdzie kryptowalut i nie tylko, zapoznaj się również z pozostałymi materiałami szkoleniowymi zamieszczonymi na naszej stronie. Zwiększysz w ten sposób szanse na przeprowadzenie udanych transakcji!

Dodaj opinię