binance reklama

Co to jest staking kryptowalut?

Jeżeli zacząłeś interesować się obrotem kryptowalut, z pewnością natrafiłeś na wiele nowych określeń i terminów, które mogą nie być do końca jasne. Nasz blog pozwoli Ci dowiedzieć się więcej na ich temat. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej tak zwanemu stakingowi. Zapraszamy do lektury!

Staking kryptowalut – co to jest?

Działanie to nie jest dostępne dla wszystkich kryptowalut. Wśród najpopularniejszych tokenów umożliwiających takie rozwiązanie, można wymienić przede wszystkim Ethereum, a także Binance Coin, Polkadot czy Solana.

Ogólne zasady działania stakingu są podobne do tych z bankowych kont oszczędnościowych. Odkładasz część swojej kryptowaluty, a ta pracuje na siebie, co umożliwia Ci zarabianie na niej odsetek.

W jaki sposób się to odbywa? Kryptowaluty, które podlegają stakingowi działają na podstawie mechanizmu konsensusu proof-of-stake (PoS). Gdy więc zdecydujesz się na ten ruch, są wykorzystywane do weryfikacji i zabezpieczenia transakcji.

Ryzyko i korzyści związane ze stakingiem kryptowalut

Pracująca na siebie kryptowaluta, z której możesz czerpać zyski, brzmi bardzo dobrze, ale czy to rozwiązanie jest pozbawione wad? Oczywiście, że nie. Staking wymaga zamrożenia części Twoich aktywów na określony czas, co oznacza, że nie będziesz mógł ich wykorzystywać do handlu. Może to oznaczać, że przejdą Ci koło nosa korzystne okazje.

Niemniej dla wielu inwestorów staking jest idealnym sposobem na to, by ich aktywa pracowały na siebie i generowały przychody, nie angażując przy tym ich uwagi ani zasobów czasowych. Dotyczy to zwłaszcza osób nastawionych na długoterminowe zyski, które przetrzymują aktywa w portfelach i nie obracają nimi na bieżąco.

Staking ma też funkcję społecznościową. Pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa danego blockchaina i polepsza jego możliwości przetwarzania transakcji, co jest korzyścią dla wszystkich posiadaczy danych aktywów. W niektórych projektach za staking można dostać specjalne nagrody dające posiadaczom większy wpływ na kierunek, w którym rozwija się projekt.

W jaki sposób zacząć staking kryptowalut?

Poszczególne warunki rozpoczęcia stakingu różnią się w zależności od danej kryptowaluty. Zazwyczaj wymaga to jednak posiadania odpowiednio dużego depozytu danych aktywów, a także dobrej jakości sprzętu komputerowego, który umożliwia przeprowadzanie powiązanych ze stakingiem procesów.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się także tak zwane pule stakingowe oferowane przez niektóre giełdy kryptowalut. Obniżają one próg wejścia i zwalniają inwestora z konieczności używania własnego sprzętu do weryfikacji.

Dodaj opinię