bitbay gieldy 710x100

Czym jest lightning network?

Bitcoin, choć jest bardzo popularny i obecny na rynku od wielu lat, ciągle zmaga się z różnego rodzaju trudnościami. Jedną z nich są problemy z wykorzystaniem go (zgodnie z założeniem twórcy) jako normalnego i powszechnego środka płatniczego. Technologia lightning network ma ułatwić to zagadnienie. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się na jej temat więcej.

Lightning network – na czym to polega?

Jest to rozwiązanie technologiczne, które działa jako swego rodzaju nakładka na oryginalny blockchain bitcoina. Przy jego pomocy można wykonać nie tylko znacznie szybsze, ale także tańsze transakcje w sieci.

Lightning network w założeniu swoich promotorów ma być tym samym co karty płatnicze dla tradycyjnych kont bankowych. Sieć błyskawiczna nie jest niezbędna do korzystania z kryptowalut, ale jej używanie znacząco wpływa na polepszenie komfortu związanego z różnego rodzaju transakcjami.

Sama technologia rozwijana jest od lutego 2015 roku. Jej pomysłodawcami są Joseph Poon i Thaddeus Dryja, osoby dobrze znane w środowisku kryptograficznym. Obecnie sieć lightning network jest promowana przez wiele dużych firm powiązanych ze światem kryptowalut, między innymi Blockstream, Lightning Labs i Acinq.

Zalety sieci lightning network

Podstawową korzyścią wdrażania rozwiązań proponowanych przez lightning network jest wpływ na szybkość transakcji kryptowalutowych. Te wykonywane są w milisekundach, bez potrzeby oczekiwania na potwierdzenia. W jaki sposób jest to osiągane? Transakcje omijają główny łańcuch bloków i rejestrują transakcje bezpośrednio między jedną a drugą stroną umowy.

Dokonywanie transakcji poza głównym blockchainem ma też dodatkowy plus. Mianowicie znacząco zmniejsza koszty ich wykonania, dzięki czemu tego rodzaju płatności stają się przystępniejsze dla każdego.

Kolejną zaletą sieci lightning network jest jej duża skalowalność. Pozwala ona na przeprowadzanie milionów transakcji na sekundę w całej sieci, bez ograniczania jej przepustowości.

Rozwój sieci lightning network

Założenia LN sprawiają, że rynek kryptowalut może wkrótce stać się dużo bardziej przystępny dla każdego. Ułatwi to spopularyzowanie cyfrowych tokenów jako pełnoprawnego środka płatniczego i z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju technologii blockchain.

Lightning network to technologia, która może wprowadzić kryptowaluty do życia codziennego i umożliwić łatwe płacenie nimi nawet za drobne zakupy, obiad w restauracji czy napój w kawiarni.

W obecnej chwili rozwiązania lightning network wskazują na to, że technologia doskonale sprawdzi się we wszelkiego rodzaju mikropłatnościach. Istnieją jednak różnego rodzaju problemy powiązane z przesyłaniem w ten sposób większych kwot. Pozostaje mieć nadzieję, że wraz z rozwojem tej technologii zostaną one zażegnane.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nowinek związanych ze światem cyfrowych walut, koniecznie sprawdź również pozostałe materiały zgromadzone na naszym blogu. Znajdziesz tam teksty odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych inwestorów.

Dodaj opinię