bitbay gieldy 710x100

Walutomat

walutomat logo

Kantor internetowy Walutomat

Osoby szukające alternatyw dla kantorów stacjonarnych, mają spore możliwości. Jeżeli chodzi o wymianę walut online, to w Polsce istnieje wiele sprawdzonych serwisów umożliwiających takie usługi. Dzięki temu nie trzeba wybierać się do placówki fizycznie, co eliminuje ryzyko kradzieży oraz stres związany z poruszaniem się, gdy ma się przy sobie dużo gotówki. Kantory internetowe umożliwiają również wymianę walut o każdej porze dnia i nocy, niezależnie od godzin otwarcia fizycznego punktu. Co najważniejsze, z reguły mają też dużo korzystniejsze dla klientów kursy.

Z powyższych powodów przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najpopularniejszych kantorów online, dzięki którym będziesz mógł dowiedzieć się na ich temat nieco więcej. Jesteśmy przekonani, że ułatwi Ci to dokonanie najlepszego wyboru i znalezienie usług, które będą w stu procentach dopasowane do Twoich oczekiwań. W poniższym artykule dowiesz się więcej na temat portalu Walutomat. Opinie na temat tego kantoru świadczą o tym, że należy on do czołówki polskiego rynku. Przekonaj się dlaczego.

Walutomat – historia

Portal został założony jako społecznościowy system wymiany walut, który zakładał pominięcie wszelkich pośredników, w tym również banki. Twórca Walutomatu miał już spore doświadczenie w internetowej branży finansowej. Inicjatorem przedsięwzięcia był bowiem Tomasz Dudziak, który współtworzył wcześniej między innymi platformę allegro.pl.

Walutomat powstał dokładnie w listopadzie 2009 roku. Z miejsca okazał się sukcesem, już po pierwszych miesiącach działalności gromadząc parę tysięcy użytkowników. Niecały rok później obrót walut w ramach serwisu plasował się na poziomie około 30 milionów złotych.

Bardzo dużym wydarzeniem w historii Walutomatu było połączenie się ze spółką zarządzającą serwisem internetowykantor.pl. Po fuzji oba portale posiadały aż 50% polskiego rynku kantorów online.

W 2014 roku Walutomat przeszedł rebranding z bardzo aktywną kampanią online, co poskutkowało tym, że na koniec roku miał już ponad 130 tysięcy stałych klientów. Kolejnym kamieniem milowym był rok 2016, w którym liczba użytkowników przekroczyła poziom 200 tysięcy.

Obecnie serwis może pochwalić się liczbą ponad 450 tysięcy klientów prywatnych i biznesowych, w jego ramach przeprowadza się ponad 115 tysięcy operacji miesięcznie, a od początku działalności w 2009 roku obrót walut za pośrednictwem tego portalu wyniósł aż 88 miliardów złotych.

Walutomat – opinie na temat bezpieczeństwa

W przypadku korzystania z usług online zawsze szczególną uwagę powinieneś przykładać do kwestii bezpieczeństwa danego serwisu. Wszelkiego rodzaju giełdy i kantory online bardzo często bywają miejscami, w których roi się od różnych oszustów i cyberprzestępców. Sprawdziliśmy jakie zabezpieczenia stosuje Walutomat, by uchronić swoich klientów przed takimi zagrożeniami.

Wśród czynników przemawiających na korzyść serwisu na pierwszym miejscu należy wymienić to, że operator Walutomatu, czyli spółka Currency One posiada licencję na świadczenie usług płatniczych nadaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że serwis został poddany kilkumiesięcznemu, rygorystycznemu audytowi, który wykazał, że firma jest w dobrej sytuacji finansowej, jest zarządzana w odpowiedni sposób, ma wystarczające fundusze do obsługi pieniędzy klientów, a środki przekazywane na transakcje są odpowiednio chronione, składowane na oddzielnych kontach i niezagrożone windykacją w razie ogłoszenia upadłości.

walutomat kantor internetowy

Do kolejnych mechanizmów zabezpieczających klientów Walutomatu należą między innymi procedury weryfikacyjne. By móc korzystać z serwisu, musisz podczas rejestracji podać odpowiednie dane osobowe i móc je potwierdzić. Nie da się przeprowadzić transakcji pozostając dla Walutomatu anonimowym. Dzięki temu informacje na temat wpłat są sprawdzane pod kątem zgodności z tymi podawanymi podczas rejestracji, by ograniczyć wszelkie próby oszustw. Kolejnym zabezpieczeniem jest autoryzacja za pomocą SMS. Zarówno dostęp do konta użytkownika, jak i przeprowadzane transakcje muszą być potwierdzone kodem przesyłanym w formie wiadomości tekstowej na podany wcześniej numer telefonu. W ten sposób, nawet jeżeli padniesz ofiarą hakera, to ten nie będzie mógł zrobić wiele bez dostępu do Twojego telefonu.

Strona Walutomat jest chroniona protokołem SSL z 256-bitowym kluczem. Dzięki temu wszystkie dane wymieniane pomiędzy Tobą jako użytkownikiem a kantorem są odpowiednio zaszyfrowane i bezpiecznie.

W kwestii ochrony Twoich finansów Walutomat gwarantuje transakcje z pełnym pokryciem środków. Oznacza to, że zawsze otrzymasz wymienioną walutę. Dodatkowo wszystkie wpłaty dokonywane na rzecz wymiany są zabezpieczone poprzez składowanie na specjalnie wydzielonych rachunkach prowadzonych przez renomowane polskie banki. Dzięki temu nie wchodzą one w skład masy upadłościowej na wypadek, gdyby Walutomat zbankrutował. Eliminuje to ryzyko, że Twoje środki zostaną zajęte przez komornika na skutek błędów popełnianych przez usługodawcę.

Dzięki powyższym środkom ochrony oraz licencji Komisji Nadzoru Finansowego można uznać, że Walutomat należy do czołówki polskich kantorów pod kątem zabezpieczeń danych osobowych oraz finansów swoich użytkowników.

Jak zacząć korzystać z Walutomatu

Podobnie jak w przypadku innych kantorów online, korzystanie z Walutomatu wymaga założenia konta użytkownika. By móc przejść przez nią pomyślnie, musisz zweryfikować swoje dane osobowe. Wymagane informacje to między innymi imię i nazwisko, pesel, seria i numer wybranego przez Ciebie dokumentu tożsamości oraz jego data ważności, a w przypadku klientów biznesowych także dane firmy lub działalności gospodarczej. Podanie powyższych danych jest niezbędne w celu zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa dla Twoich finansów i ograniczenia pojawiania się na portalu nadużyć oraz oszustw.

Po dokonaniu procesu rejestracji i aktywacji konta następne kroki są bardzo proste. Na początku przelewasz do Walutomatu środki, które chcesz wymienić na inną walutę. Serwis udostępnia bardzo dużo metod płatności, więc możesz dostosować je pod własne preferencje i możliwości. Wśród dostępnych opcji są między innymi szybkie Przelewy24, tradycyjne przelewy bankowe, wpłaty kartą płatniczą, BLIK i Google Pay. Sama wpłata jest darmowa i nie wymaga poniesienia dodatkowych kosztów prowizji czy opłat.

Kiedy na Twoim koncie są już wpłacone środki, pozostaje Ci wybrać walutę, na którą chcesz je wymienić, sprawdzić kurs i dokonać transakcji. Istnieje parę sposobów na otrzymanie wymienionych pieniędzy. Możesz mieć je przelane na Twoje osobiste konto walutowe, wybrać jako gotówkę w jednym z dostępnych punktów odbioru (tą opcje obsługują placówki banku Millenium w Polsce), albo wskazać konkretne konto innego odbiorcy niż Ty (na przykład, kiedy chcesz przelać środki rodzinie, albo dokonać za ich pomocą opłat). W przypadku większości banków funkcjonujących w Polsce nie są pobierane za przelew żadne dodatkowe opłaty. Jeżeli przelew ma być przekazany do banku, w którym Walutomat nie ma rachunku, koszty wynoszą 9 złotych. Pełną listę obsługiwanych firm znajdziesz na stronie walutomat.pl.

Jak widać, podstawowe funkcje serwisu są bardzo proste, a ich wykonanie (łącznie z procesem rejestracyjnym) zabierze Ci tylko kilkanaście minut. Z tego powodu Walutomat ma opinię jednego z najbardziej przyjaznych użytkownikom serwisu.
Funkcjonalności serwisu Walutomat

Podstawową funkcją, dla jakiej większość klientów korzysta z Walutomatu jest wymiana walutowa. Jest to bardzo prosty i szybki proces, gdzie po prostu wpłacasz określoną kwotę, którą chcesz wymienić, a następnie wybierasz interesującą Cię walutę i tworzysz zlecenie. W przeciwieństwie do banków czy tradycyjnych kantorów, Walutomat nie zarabia tutaj na spreadzie, zamiast tego pobierając stałą prowizję w wysokości 0,2% (w przypadku transakcji przekraczających określone kwoty możliwe jest zmniejszenie tej wartości i uzyskanie korzystniejszych warunków). Ten model zarabiania sprawia, że bardzo często Walutomat może poszczycić się najkorzystniejszymi kursami w porównaniu z konkurencją. Sprawia to, że mimo pobieranej prowizji, transakcje wciąż są dość opłacalne.

Minusem Walutomatu podczas wymiany jest to, że posiada on stosunkowo małą liczbę dostępnych walut. Oprócz złotówek są to euro, dolary amerykańskie, franki szwajcarskie, funty szterlingi, a także norweskie, duńskie, szwedzkie i czeskie korony.

Walutomat udostępnia także możliwość wykonywania przelewów zagranicznych. Aż 33 kraje europejskie objęte są zerową opłatą za przelew euro. W przypadku pozostałych walut musisz przygotować się na dodatkowy koszt w wysokości 9 złotych za transakcję za główne waluty lub 20 złotych za mniej popularne. Za pośrednictwem Walutomatu możesz też przelać środki do krajów spoza Europy, wiąże się to jednak z większymi opłatami (100 złotych).

Serwis Walutomat udostępnia własną aplikację na urządzenia mobilne z systemem Android oraz iOS. Jest ona darmowa i posiada wszystkie funkcjonalności strony internetowej, zapewniając dostęp do kantoru o każdej porze i z każdego miejsca, w którym się aktualnie znajdujesz. Zapewnia przejrzysty widok na aktualne kursy walut, więc możesz być na bieżąco ze wszystkimi informacjami. Aplikacja jest zabezpieczona poprzez logowanie kodem PIN.

Jeżeli prowadzisz firmę lub działalność gospodarczą to Walutomat również ma dla Ciebie ofertę. Jest ona bardzo korzystna w przypadku regularnej wymiany dużych kwot. Możesz zapoznać się ze szczegółami tej oferty na stronie walutomat.pl.

Walutomat – opinie klientów i podsumowanie

Jeżeli chodzi o satysfakcję użytkowników to Walutomat może poszczycić się dobrymi notowaniami. Na serwisie Opineo posiada on ocenę 4,1 na 5 możliwych punktów, która została obliczona na podstawie tysięcy oddanych głosów. Zdecydowana większość użytkowników poleca ten kantor internetowy i deklaruje dalsze chęci korzystania z niego.

Walutomat ma opinie rzetelnego i bezpiecznego serwisu, a jego wieloletnia obecność na rynku i liczne nagrody branżowe dowodzą wysokiej jakości usług. Zachęcamy też do zapoznania się z pozostałymi artykułami na temat innych kantorów internetowych, które możesz znaleźć na naszej stronie.

Dodaj opinię