bitbay gieldy 710x100

Co to jest spread i dlaczego jest taki ważny dla każdego tradera

Spread to jedno z podstawowych pojęć, które powinno znaleźć się w słowniku każdego inwestora. W największym skrócie jest to różnica pomiędzy ceną zakupu a ceną sprzedaży.

Łatwo uzmysłowić sobie czym jest spread wybierając się do kantoru celem zakupu bądź sprzedaży jakiejś waluty. Już po spojrzeniu na tablicę wyświetlającą kursy poszczególnych walut, widać że cena zakupu różni się od ceny sprzedaży i ta różnica to właśnie spread.

Spread występuje na każdym rynku, niezależnie czy jest to forex, giełda kryptowalut czy wymieniony powyżej przykład kantoru walutowego. Dla tradera wysokość spreadu jest niezmiernie istotna, ponieważ stanowi on część kosztów transakcyjnych, które należy uwzględnić przy otwieraniu pozycji. Szczególnie ważne jest to na małych interwałach czasowych, gdzie spread może stanowić bardzo dużą część ruchu w określonym czasie.

Wysokość spreadu różni się w zależności od rynku ale będzie też różna u poszczególnych brokerów. Spread może stanowić dla brokera zysk, tak jak w przypadku kantoru walutowego, który zarabia właśnie na różnicy pomiędzy sprzedażą a zakupem walut. Dla klienta czy też tradera, im niższy spread tym większa opłacalność transakcji, ponieważ spadają koszty transakcyjne.

Ostatnio broker XTB poinformował o obniżeniu spreadów na wszystkich instrumentach CFD na kryptowaluty. Wartość spreadu na kontraktach oferowanych przez brokera została zmniejszona średnio o połowę, tym samym oferta domu maklerskiego X-Trade Brokers stała się bardziej konkurencyjna i opłacalna dla klientów. Grając na kryptowalutach u brokera XTB można zakładać pozycje długie ale też krótkie, czyli grać na spadki i zarabiać kiedy kurs idzie w dół.

Crypto Product

Dodaj opinię