binance reklama

Kurs Polkadot (DOT/PLN) cena, wykres, historia

{{coins?.name}} {{coins?.symbol}}

Miejsce {{coins?.market_cap_rank}}

{{ Precisious(currency[0])?.toString().replace(".", ",") }} PLN

{{ Precisious(currency[1])?.toString().replace(".", ",") }} USD
{{ parseFloat(coins?.market_data?.price_change_percentage_24h_in_currency?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} % 24h
Kapitalizacja PLN
{{ nFormatter(coins?.market_data?.market_cap?.pln) }}
Udział w rynku
{{ parseFloat((coins?.market_data?.market_cap?.pln / total_market_cap) * 100)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Obrót 24h PLN
{{ nFormatter(coins?.market_data?.total_volume?.pln)}}
W obrocie {{coins?.symbol}}
{{ nFormatter(coins?.market_data?.circulating_supply) }}
ATH PLN
{{Precisious(coins?.market_data?.ath?.pln)?.toString().replace(".", ",") }}
Data ATH
{{formatDate(coins?.market_data?.ath_date?.pln)}}
Zmiana od ATH
{{ parseFloat(coins?.market_data?.ath_change_percentage?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Ile czasu od ATH
{{ moment(coins?.market_data?.ath_date?.pln) }}
Zmiana 1h
{{ parseFloat(coins?.market_data?.price_change_percentage_1h_in_currency?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Zmiana 7D
{{ parseFloat(coins?.market_data?.price_change_percentage_7d_in_currency?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Zmiana 1M
{{ parseFloat(coins?.market_data?.price_change_percentage_30d_in_currency?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Zmiana 1R

Wykres kursu Polkadot w USD. Notowania DOT online.

DOT – podstawowe informacje i historia

Polkadot (DOT) to stosunkowo nowa kryptowaluta na rynku. Szybko jednak uzyskała bardzo dużą popularność. Duża w tym zasługa tego, kto stoi za jej stworzeniem. Osoby, które wykreowały DOT to między innymi Jutty Steiner i Gavin Wood, którzy stali wcześniej również za sukcesem Ethereum. Z tego powodu ich nowy projekt od samego początku cieszył się całkiem sporym zainteresowaniem społeczności zorientowanej wokół kryptowalut i technologii blockchain.

polkadot kryptowaluta

Początkowo firma odpowiedzialna za DOT pracowała przede wszystkim nad oprogramowaniem węzłowym dla Ethereum, jednakże dość szybko zdecydowała się porzucić ten projekt i w zamian w całości skupić się na rozwijaniu Polkadot. Pierwsze publiczne wzmianki na ten temat pojawiły się w 2017 roku. Projekt był rozwijany dalej przez kolejne lata, a w połowie 2020 roku umożliwiono transfer tokenów.

W związku z tym, że twórcy DOT wywodzą się z Ethereum, nowa kryptowaluta jest postrzegana jako bezpośredni rywal ETH. Na razie jednak Polkadot nie posiada aż tak wielu funkcjonalności, jak starszy projekt. Jest jednak na tyle innowacyjna i nastawiona na rozwój, że możliwe jest to, że w niedalekiej przyszłości się to zmieni. Pod koniec 2021 roku DOT plasuje się w dziesiątce najpopularniejszych i najlepiej wycenianych altcoinów.

Polkadot – co warto wiedzieć?

Projekt Polkadot jest bardzo dobrze skalowalny, co umożliwia obsługę wielu blockchainów jednocześnie. Dzięki temu transakcje są przetwarzane bardzo efektywnie. Polkadot zakłada też inter-operacyjność, dzięki czemu możliwa jest wymiana informacji pomiędzy różnymi aplikacjami. Za sprawą innowacyjnej struktury istnieje bardzo dużo opcji rozbudowy Polkadot o nowe funkcjonalności i to bez negatywnego wpływu na stabilność sieci.

Konstrukcja sieci Polkadot składa się z elementów. Do najważniejszych należy Relay Chain służący jako główny węzeł komunikacji pomiędzy Parachainami (typ wysoko modyfikowalnych blockchainów obsługujący między innymi smart kontrakty i transakcje UTXO) a strukturą sieci. W Polkadot występują też Parathreads, będące uproszczoną alternatywą dla Parachainów oraz Bridges, czyli moduły i kontrakty łączące się z innymi blockchainami.

Polkadot opiera swoją działalność na protokole proof-of-concept. Sieć jest nadzorowana przez różnego rodzaju operatów. Są to walidatorzy, którzy uczestniczą w konsensusie, nominatorzy stakujący tokeny DOT oraz wybierający walidatorów, a także kolektorzy, którzy zbierają transakcje.

Token DOT – notowania

DOT po raz pierwszy trafił do sprzedaży w 2017 roku, jako środek pomagający sfinansować Polkadot. Firmie udało się zebrać około 140 milionów dolarów i kolejne 100 w następnych latach od prywatnych inwestorów. Powszechny obrót tokenami zaczął się jednak dopiero w 2020 roku.

Pomimo relatywnie młodego wieku, kryptowaluta DOT szybko stała się bardzo popularna i zaczęła piąć się w górę notowań giełdowych. Pod koniec roku 2021 kapitalizacja tego altcoina wynosiła już w przeliczeniu na złotówki prawie 114 miliardów. Dzięki temu DOT uplasował się w czołówce najbardziej wartościowych kryptowalut.

Jeżeli chcesz prześledzić aktualne kursy DOT, zachęcamy do sprawdzenia wykresów i informacji dostępnych na naszej stronie. Znajdziesz tam bieżące notowania Polkadot przedstawione w przejrzystej formie graficznej. Zapewniamy także dodatkowe funkcjonalności takie jak na przykład sprawdzenie kursu kryptowaluty w określonym przedziale czasowym. Dzięki temu będziesz mógł lepiej przeanalizować jej wzrosty i spadki, co przełoży się na lepsze zaplanowanie strategii inwestycyjnej.

Za pośrednictwem zgromadzonych na naszej stronie danych możesz także sprawdzić szczegóły na temat kapitalizacji DOT, jej procentowego udziału w rynku kryptowalut, wartości obrotu w przeciągu ostatnich 24 godzin, szczytowej wartości, a także wiele innych wskaźników. Dodatkowo możesz też porównać DOT z innymi altcoinami.

Jak handlować kryptowalutą DOT?

Przez wzgląd na popularność DOT, ten token szybko trafił do oferty wielu giełd kryptowalutowych. Bez problemu znajdziesz go na Binance, Coinbase i innych popularnych platformach, w tym także polskiej giełdzie Zonda. DOT można nabywać zarówno przy pomocy wymiany za inne altcoiny, jak i za tradycyjne waluty FIAT.

Warunki obrotu kryptowalutą DOT mogą różnić się od siebie w zależności od polityk klienckich poszczególnych giełd. Jeżeli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, zapraszamy do zapoznania się z opiniami i artykułami znajdującymi się na naszej stronie. Znajdziesz tam dużo informacji na temat popularnych serwisów oferujących handel walutami cyfrowymi. Dzięki temu będziesz mógł bez większych problemów wybrać rozwiązanie, które w stu procentach odpowiada Twoim potrzebom oraz możliwościom.

DOT można handlować również za pośrednictwem brokerów oferujących kontrakty CFD. W tym przypadku zamiast fizycznego posiadania tokenów, możesz zarabiać lub tracić na nich poprzez spekulacje cenami. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w zakładce „Brokerzy”, w którą możesz wejść z naszej strony głównej.

Dodaj opinię