bitbay gieldy 710x100

Co to jest NFT i skąd olbrzymia popularność takich aktywów

NFT to temat, który bije rekordy popularności zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. W Polsce był promowany nawet przez rodzimych celebrytów i influencerów. Zapoznaj się z naszym artykułem, jeżeli chcesz dowiedzieć więcej na temat tego czym tak naprawdę jest NFT i czy warto je posiadać.

NFT – podstawowe informacje

Pod skrótem NFT kryje się „non-fungible token”, czyli dosłownie token niewymienialny. Co to oznacza? Że nie ma on odpowiednika w innych przedmiotach i walutach, nie można go także wymienić na inny token, a co za tym idzie, jest jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny. W związku z powyższymi właściwościami NFT nie posiada z góry ustalonej wartości.

Tokeny NFT reprezentują zarówno materialne, jak i niematerialne aktywa. Pośród nich można znaleźć między innymi dzieła sztuki, karty kolekcjonerskie, muzykę i wiele innych.

Pod względem technicznym, NFT jest tokenem kryptograficznym opartym o technologię blockchain. Najczęściej jest wydawany w oparciu o kilka standardów takich jak ERC-20, ERC-223, ERC-721, ERC-777 czy ERC-1155.

Na czym polega fenomen NFT?

nft

W przeciwieństwie do „tradycyjnych” kryptowalut, tokeny NFT najczęściej są kupowane i sprzedawane tylko jako pojedyncze aktywa. Przez wzgląd na swoją unikalność zyskują one bardzo duże zainteresowanie i są traktowane jako inwestycja. Ich autentyczność i wyjątkowość potwierdzone są odpowiednim certyfikatem.

Obecnie w kontekście NFT obserwuje się zjawisko, które można porównać do kupowania dzieł sztuki. Zakupione tokeny przechowywane przez określony czas, przez wzgląd na swoją unikatowość i wiek zyskają jeszcze większą wartość. Wiele osób traktuje możliwość kupna NFT jako okazję kolekcjonerską, która pozwala na wyróżnienie się i podniesienie swojego statusu.

Gdzie można kupić tokeny NFT?

Tokeny niewymienialne sprzedawane są na różnego rodzaju giełdach zajmujących się obrotem cyfrowymi aktywami. By móc je posiadać należy zaopatrzyć się także w odpowiedni portfel cyfrowy, który jest w stanie je przechowywać. NFT kupowane jest za kryptowaluty lub waluty fiat. Obecnie najpopularniejszym środkiem płatniczym służącym do tego celu jest Ethereum. Sam proces kupna NFT może różnić się znacząco w zależności od tego, jaką giełdę wybierzesz. Większość globalnych platform, takich jak Binance czy Coinbase posiada w swojej ofercie możliwość kupna i sprzedaży NFT.

Co ciekawe, koszt tokenów NFT może być bardzo zróżnicowany, gdyż w dużej mierze opiera się na spekulacji. Najdroższe dzieła sztuki wykonane w tej technologii kosztowały nawet po kilkadziesiąt milionów dolarów.

Jeżeli jednak chcesz wejść w posiadanie takiego tokena, nie musisz nastawiać się na wydawanie fortuny. Mniej popularne NFT można nabyć już za kilkadziesiąt złotych.

Dodaj opinię