bitbay gieldy 710x100

Jak zarabiać na grach, czyli czym jest play to earn?

Czy istnieje sposób na połączenie fascynacji technologią blockchain i pasji do grania w gry komputerowe? Jak najbardziej! Wszystko za sprawą nowej formuły gamingu znanej pod nazwą play to earn. Na czym dokładnie polega i jaki ma związek z kryptowalutami? Szczegółowe odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Play to earn – na czym to polega?

Gry PtE wykorzystują technologię blockchain, zapewniając przy tym rozrywkę i równocześnie możliwość zarabiania prawdziwych pieniędzy. Nie jest to żadna dodatkowa funkcjonalność, tylko główne założenie gry.

Oczywiście nadal możliwe jest czerpanie przyjemności z rozgrywki i traktowanie ewentualnych zysków jako miły dodatek, ale gry play to earn przyciągają także ludzi, którzy chcą traktować gaming jak normalną, codzienną pracę i uczynić z tego modelu swoje główne źródło dochodu. To rozwiązanie zyskuje ogromną popularność zwłaszcza w biedniejszych krajach.

Play to earn nagradza użytkowników za spędzanie czasu w grze. Im więcej godzin poświęcają na wirtualną rozrywkę, tym większy poziom ewentualnych zarobków. Gdzie tkwi haczyk? Niektóre z gier tego typu wymagają początkowych inwestycji.

Działanie formuły play to earn

Postacie i przedmioty występujące w tego typu grach tworzone są jako tokeny NFT. Dzięki temu gracze posiadają w wirtualnym świecie swoje własne aktywa. Dodatkowe nagrody, pochodzą między innymi ze stakowania, farmienia waluty występującej w danej produkcji, a także generowania kolejnych zbywalnych tokenów NFT.

Stakowanie polega na tym, że gracze zamrażają swoje aktywa w grze, a w zamian otrzymują różnego rodzaju bonusy. Mogą to być na przykład wirtualne boxy, w których umieszczane są kolekcjonerskie i rzadkie NFT.

Farmienie kryptowalut w grze PtE polega zazwyczaj na wykonywaniu pewnych określonych i powtarzalnych czynności. Mogą to być na przykład dzienne misje polegające na zabijaniu potworów albo zbieraniu wirtualnych surowców. Spełnienie warunków skutkuje otrzymaniem nagrody w postaci tokena.

Czy play to earn jest bezpieczne?

PtE nie jest nowym wymysłem. Już wcześniej istniały gry, które pozwalały na operowanie prawdziwymi pieniędzmi. Jedyna różnica polega na tym, że gry omawiane w tym artykule nie wykorzystują walut fiducjarnych, a cyfrowe tokeny oparte na blockchainie.

Technologia wykorzystująca łańcuchy bloków jest gwarantem dużego bezpieczeństwa w tego rodzaju grach. Uniemożliwia ona duplikowanie aktywów, więc unikalne tokeny NFT nie stracą na wartości.

Co z kryptowalutami pozyskiwanymi w grze? Trafiają one bezpośrednio do prywatnego portfela kryptowalutowego skonfigurowanego przez gracza.

Play to earn – podsumowanie

Sprzedaż aktywów, które dostało się za granie, nie wymaga żadnych pośredników. Można upłynnić je na giełdach kryptowalutowych obsługujących konkretne typy tokenów. Cały proces nie różni się niczym od handlowania innymi walutami cyfrowymi pozyskiwanymi poza grą.

Jeżeli temat play to earn Cię zainteresował, koniecznie zapoznaj się z grami oferującymi tego typu model zarabiania. Wśród najpopularniejszych tytułów można wymienić między innymi Axie Infinite, Gold Fever, Crypto Blades czy Blancos Block Party.

Dodaj opinię