bitbay gieldy 710x100

Co to jest pump and dump?

Interesujesz się inwestowaniem na rynku? W takim wypadku warto zapoznać się z różnymi metodami oszustw i nadużyć, które są stosowane na giełdach. W ten sposób nauczysz się je odpowiednio wcześnie rozpoznawać i nie padniesz ich ofiarą. W poniższym artykule przybliżymy schemat pump and dump. Zapoznaj się z naszym tekstem i dowiedz się więcej na temat tej manipulacji!

Definicja pump and dump

Nazwa tego oszustwa w tłumaczeniu na polski oznacza dosłownie “pompuj i porzuć”. Doskonale obrazuje to istotę, na której oparta jest ta manipulacja. Polega ona na zachęceniu potencjalnych inwestorów do konkretnego aktywu poprzez przekazywanie na jego temat fałszywych pozytywnych informacji. W ten sposób tworzone jest sztuczne zainteresowanie.

Równocześnie z zachęcaniem niczego nieświadomych osób do kupna danego instrumentu finansowego, oszuści sami nabywają go w bardzo dużych ilościach. W ten sposób jego cena jest dalej “pompowana” a jej wzrost zachęca innych do dokonywania zakupów.

Kiedy w końcu wartość danego instrumentu osiągnie satysfakcjonujący dla oszustów poziom, następuje etap “porzucenia”. Następuje masowa wyprzedaż. Osoby odpowiadające za manipulacje bogacą się na tym procederze, natomiast nieświadome ofiary pozostają z bezwartościowymi aktywami, które szybko tracą na wartości.

Jak rozpoznać pump and dump?

Nagłe i gwałtowne wzrosty różnego rodzaju wartościowych aktywów nie są niczym niespotykanym, czy to na rynku tradycyjnych finansów, czy w świecie kryptowalut. Jednakże prawdziwe zjawiska różnią się od pump and dump paroma istotnymi niuansami.

Sygnały wskazujące na oszustwo to przede wszystkim długi brak aktywności danego instrumentu przed jego nagłym skokiem. Jeżeli zauważysz, że wcześniej handel tym aktywem praktycznie nie istniał, a potem nagle wyskoczył w górę, z dużą dozą prawdopodobieństwa możesz stwierdzić, że to przekręt.

Inną wskazówką jest niski wolumen transakcji. Z tego powodu zawsze warto śledzić wszystkie czynniki analityczne przed podjęciem decyzji o inwestycji. Możesz w ten sposób łatwo wykryć podejrzaną aktywność.

Kolejną istotną informacją jest to, że pump and dump dotyczy praktycznie tylko mało znanych tokenów i instrumentów inwestycyjnych. Manipulowanie renomowanymi aktywami jest bardzo trudne i wymaga ogromnych, skoordynowanych działań, dlatego są one rzadszym narzędziem oszustów.

Pump and dump – skala oszustw

Z manipulacjami powiązanymi z pump and dump można spotkać się na co dzień. Ich prowodyrzy wykorzystują często media społecznościowe. I to na ogromną skalę. Przykładem mogą być reklamy wyświetlane na facebooku, youtube, instagramie i innych podobnych portalach. Do promowania scamu często angażowani są nawet influencerzy.

Z tego powodu wszyscy inwestorzy, a w szczególności Ci początkujący, powinni zawsze zachowywać odpowiednią ostrożność i nie pozwalać sobie na zakupy dyktowane emocjami. Podstawową obroną przed pump and dump jest przeprowadzenie gruntownego researchu w odniesieniu do danego aktywa. Pozwala to na wykrycie wszystkich podejrzanych aktywności i rozsądne podejście do inwestycji.

Dodaj opinię