bitbay gieldy 710x100

Bezstresowy handel czyli strategia DCA na Binance

Zastanawiasz się jak zniwelować stres towarzyszący inwestowaniu? Chciałbyś zmniejszyć ryzyko wystąpienia potencjalnych strat? Strategia DCA może być dla Ciebie idealna! Z naszego artykułu dowiesz się na czym ona polega, zapraszamy do lektury.

Co to jest Dollar-Cost Averaging (DCA)?

DCA jest strategią inwestycyjną, która ma za zadanie uśrednić cenę zakupu aktywów. Obejmuje ona możliwość kupowania danego instrumentu w regularnych odstępach czasu. Zakłada, że lepiej jest kupować regularnie dany instrument w równych odstępach czasu, aby zniwelować skutki niewłaściwego wejścia w pozycję.

Dlaczego warto używać dollar-cost averaging?

Powodów dla których warto używać DCA jest kilka. Podstawowym z nich jest fakt, że minimalizujemy ryzyko rozpoczęcia inwestycji w niewłaściwym momencie. To bardzo ważne, gdyż oprócz ustalenia odpowiedniego instrumentu do zainwestowania trzeba także znać najlepszy moment na jego zakup/sprzedaż. Bardzo rzadko ktokolwiek zna idealną chwilę na podjęcie tego kroku. W tym wypadku Dollar-Cost Averaging rozwiązuje powyższe wątpliwości. Jeżeli podzielimy inwestycje na mniejsze części, to możemy uzyskać lepsze wyniki niż w przypadku zainwestowania całej kwoty w jednym momencie.

binance dca

Musimy mieć świadomość, że DCA nie eliminuje w 100% ryzyka utraty kapitału z powodu niewłaściwego timingu. W tej taktyce głównym czynnikiem wpływającym na sukces jest to, by płynnie wejść na rynek i dywersyfikować momenty zakupu kryptowalut. Strategia ta jest tylko jednym z kilku elementów, które skutkują udaną inwestycją, gdyż nie ma możliwości przewidzenia wahań kursów. Nawet jeśli użyjesz DCA, to może się okazać, że trzeba będzie szukać metod na wyjście z pozycji. W takim wypadku należy podzielić swoją inwestycję na te same mniejsze części i upłynnić je, kiedy rynek zbliża się punktu docelowego. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko wyjścia w niewłaściwym czasie. Pamiętajmy o tym, że DCA jako metoda na wyjście odnosi się tak samo do klasycznego zastosowania na giełdzie, jak do rynku kryptowalut.

Dollar-Cost Averaging (DCA) na Bitcoin i innych kryptowalutach

Na giełdzie Binance istnieje możliwość stosowania strategii DCA. Przykładowe wdrożenie tej metody do zakupu BTC wygląda następująco:

 • Posiadamy określony kapitał np. 20 000 złotych.
 • Chcemy zainwestować w Bicoina.
 • Uznajemy, że cena BTC może ulegać wahaniom, zatem wdrażamy DCA jako strategię inwestycyjną.
 • Kwotę 20 000 złotych przeznaczamy na 100 inwestycji w BTC w równych odstępach czasu.
 • Każda inwestycja opiewa na kwotę 200 złotych i jest zawierana w cyklicznym momencie.
 • Jeżeli podzielimy to na inwestycje dzienne, to przez ponad trzy miesiące nasz kapitał jest automatycznie inwestowany w BTC w kwocie po 200 zł.

W ten sposób tworzymy długoterminową pozycję, w której ryzyko zmienności jest zminimalizowane. Powyższe rozwiązanie można wdrożyć nie tylko na BTC, lecz również na innych kryptowalutach.

Czym jest cykliczny zakup na giełdzie Binance?

Cykliczny zakup na giełdzie Binance polega na wykorzystaniu strategii Dollar-Cost Averaging w ramach budowy portfela kryptowalut. Zaznaczyć trzeba, że Binance umożliwia dokonanie zakupu kryptowalut przy pomocy tej strategii za pośrednictwem karty VISA i MasterCard. Dzięki temu użytkownicy mogą łatwo kupić konkretną ilość kryptowalut w cyklicznych odstępach czasu. Można to zrobić zarówno przy użyciu komputera, jak i aplikacji na telefon (iOS i Android).

Zastosowanie DCA na Binance daje następujące korzyści:

 • strategia doprowadzi do uśrednienia inwestycji, a co za tym idzie do zmniejszenia ryzyka,
 • rozwiązanie automatyzuje proces zakupu BTC i innych kryptowalut,
 • w każdym momencie można zmodyfikować strategię, wstrzymać ją, lub całkowicie anulować,
 • automatyzacja dotyczy okresów codziennych, tygodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych.,
 • strategia ta jest wygodna, elastyczna i łatwa do zastosowania,
 • może zapewnić stały wzrost portfolio oraz zdyscyplinowanie procesu oszczędzania.

Sam proces zastosowania strategii Dollar-Cost Averaging na Binance jest stosunkowo prosty. Wystarczy podjąć następujące kroki:

 • Zalogować sią na konto Binance.
 • Nacisnąć sekcję “karta kredytowa/debetowa”.
 • Włączyć usługę cyklicznego zakupu .
 • Wybrać walutę przy pomocy której chcemy kupić daną kryptowalutę.
 • Ustawić datę i częstotliwość wykonywania strategii.
 • Ustawić metodę płatności.
 • Potwierdzić zlecenie.

Całość procesu została przedstawiona przez Binance -> tutaj.

Podsumowanie

Dollar-Cost Averaging to strategia, która dzięki rozproszeniu inwestycji w czasie i podzieleniu jednej kwoty na szereg mniejszych pozwala nam zmniejszyć ryzyko strat. Nie każdy jest w stanie na bieżąco śledzić wszelkie kursy kryptowalut – z tego powodu DCA jest też świetnym rozwiązaniem, które oszczędza czas. Strategia DCA ma na celu uśrednienie pozycji, czyli w przypadku straty ograniczenie strat, ale w przypadku zysku, ten zysk również będzie mniejszy. Ta strategia bez lewarowania ma zastosowanie w przypadku długoterminowych inwestycji i jest ona wykorzystywana zarówno przez początkujących, jak i profesjonalnych inwestorów. Jej dużym plusem jest zmniejszenie negatywnego wpływu podjęcia złych decyzji inwestycyjnych na psychikę tradera.

binance gif

Dodaj opinię