Zainteresowałeś się tematem kryptowalut i chciałbyś rozpocząć ich wydobycie? Zanim się za to zabierzesz, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Wyjaśniliśmy w nim podstawowe pojęcia związane z kopaniem aktywów cyfrowych, a także poruszyliśmy temat opłacalności takiego przedsięwzięcia. Zapraszamy do lektury!
Na czym polega kopanie kryptowalut?
Osoby wydobywające kryptowaluty powszechnie nazywa się górnikami, ale jest to tylko skrót myślowy. Kopanie cyfrowych tokenów nie ma nic wspólnego z ciężką pracą fizyczną. Zamiast tego wymaga odpowiedniego sprzętu komputerowego dysponującego dużą mocą obliczeniową. Tego rodzaju urządzenia nazywa się potocznie koparkami kryptowalut. Dodatkowo muszą być one wzbogacone o odpowiedni software pozwalający na pozyskiwanie konkretnych tokenów.
Proces wydobywania kryptowalut oparty jest na mechanizmach konsensusu. Najpopularniejszy z nich to Proof of Work (PoW). Polega on na tym, że górnicy użyczają swojego sprzętu po to, by ten dokonywał skomplikowanych obliczeń matematycznych, które mogą poskutkować dodaniem nowego bloku do blockchainu, czyli sieci danej kryptowaluty. Jeżeli to nastąpi, górnik otrzymuje nagrodę w postaci tokena.
Czy kopanie kryptowalut jest legalne?
Kryptowaluty od początku istnienia budzą różnego rodzaju kontrowersje. Skutkuje to tym, że niektóre kraje zakazują ich używania oraz wydobycia. Wiąże się to między innymi z obawami o destabilizacje gospodarki lub brakiem kontroli nad cyfrowymi aktywami.
Jeżeli chodzi o nasze rodzime podwórko, to potencjalni górnicy nie muszą się niczego obawiać. Posiadanie, obrót, a także wydobywanie kryptowalut jest w Polsce całkowicie legalne.
Koszty związane z wydobywaniem kryptowalut
Choć w teorii do kopania tokenów wystarczy wyłącznie sprzęt komputerowy, to w rzeczywistości sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Czasy, w których domowy pecet radził sobie z tym zadaniem, już dawno minęły. Obecne koparki kryptowalut kosztują w zależności od modelu od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych. Tak duży wydatek jest dla wielu barierą nie do przeskoczenia.
Koparki cechują się także ogromnym poborem mocy. Jako że powinny pracować praktycznie bez przerwy, wiąże się to z bardzo dużymi rachunkami za elektryczność. Biorąc pod uwagę, że proces wydobywania kryptowalut jest mozolny, może oznaczać to wielomiesięczne koszty liczone w tysiącach bez gwarancji na ich zrekompensowanie.
Opłacalność kopania kryptowalut w roku 2022
Boom na kryptowaluty sprawił, że ich wydobyciem zainteresowały się również profesjonalne firmy, które zatrudniają setki pracowników i wykorzystują do tego mnóstwo dobrej jakości sprzętu. Z tego powodu pojedynczy górnik może mieć poważne problemy z nawiązaniem równej walki z taką konkurencją.
Inną kwestią, którą warto rozważyć, jest zmienność kursów. Kopanie kryptowalut zajmuje wiele miesięcy, dlatego trudno przewidzieć czy za jakiś czas dany token nadal będzie opłacalny w wydobyciu.
Wszystko to sprawia, że kopanie kryptowalut w obecnych czasach jest niepewnym zajęciem, w które powinny angażować się tylko naprawdę zdecydowane osoby.