bitbay gieldy 710x100

Ranking kantorów kryptowalut

Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem kantorów kryptowalut, w którym czytelnicy naszego portalu głosują na najlepszy  kantor kryptowalut. Zachęcamy również do przeczytania wskazówek naszych ekspertów, w jaki sposób wybrać najlepszy kantor i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze.

Co to jest kantor kryptowalut

Co to jest kantor kryptowalut

Kantory kryptowalut to podmioty, który dokonują wymiany walut cyfrowych na waluty tradycyjne lub odwrotnie. Kantory takie oferują swoje usługi za pomocą platform internetowych (np. Kanga Exchange) ale mogą też prowadzić stacjonarne punkty wymiany (np. FlyingAtom). Często zamiennie używa się też określenia kantor Bitcoin z uwagi na to że w niektórych kantorach można wymieniać tylko BTC.

Kantory swoje usługi oferują również za pomocą tzw. bitomatów, czyli urządzeń wyglądających i działających podobnie do znanych wszystkim bankomatów. Bitomaty można znaleźć w większości dużych miast w Polsce, zlokalizowane są często w centrach handlowych lub innych powszechnie dostępnych miejscach.

Jak wybrać najlepszy kantor kryptowalut – poradnik dla początkujących

Wybór najlepszego kantoru kryptowalut nie jest łatwym zadaniem ze względu na mnogość różnych platform, w tym nie tylko kantorów kryptowalut, a także giełd i brokerów oferujących obrót kryptowalutami.

Główne kwestie które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kantoru lub giełdy kryptowalut:

 • bezpieczeństwo platformy – bardzo ważny aspekt decydujący o bezpieczeństwie środków powierzonych giełdzie. Rynek kryptowalut jest rynkiem młodym i najczęściej nie regulowanym przez państwowe instytucje. Dlatego należy indywidualnie ocenić bezpieczeństwo platformy na podstawie informacji w internecie i opinii o danej giełdzie. Jedną z alternatyw są tutaj brokerzy oferujący handel kryptowalutami za pomocą instrumentów CFD. Brokerzy są w pełni regulowani przez państwowe organy.
 • ilość oferowanych kryptowalut – każda platforma oferuje inny zakres cyfrowych walut do handlu. Trzeba dopasować ofertę giełdy do własnych potrzeb. Najlepiej wybierać giełdy oferujące dużą ilość kryptowalut, które mają znaczący dzienny wolumen transakcji. Ponadto należy zwrócić uwagę czy giełda oferuje handel walutami fiducjarnymi (fiat).
 • wysokość prowizji – kupno i sprzedaż kryptowalut wiąże się z koniecznością opłacenia prowizji, która jest indywidualna dla każdej giełdy. Oprócz tego należy pamiętać o kosztach przesyłania kryptowalut, które zależne są dodatkowo od opłat w sieci, w której zbudowana jest kryptowaluta.
 • opinie o giełdzie – bardzo ważny element przy wyborze giełdy, który pozwoli lepiej zadbać o bezpieczeństwo swoich środków i ustrzeże nas w przyszłości przed problemami związanymi z platformą.
 • wymagania weryfikacyjne – giełdy kryptowalut podobnie jak inne instytucje finansowe wymagają od swoich użytkowników zweryfikowania tożsamości, najczęściej poprzez przesłanie skanu dowodu osobistego, selfie oraz potwierdzenie miejsca zamieszkania.
 • długość na rynku – giełdy które są dłużej na rynku mają wyrobioną renomę i zaufanie użytkowników. Nowe platformy trzeba dokładnie sprawdzić przed powierzeniem tam swoich środków.
 • wiarygodność ludzi którzy stoją za daną platformą – zespół który tworzy giełdę jest jej wizytówką, należy sprawdzić czym takie osoby zajmowały się w przeszłości. Jeśli mają powiązanie z nielegalnymi interesami, od takiej giełdy lepiej trzymać się z daleka.
 • posiadane licencje – pomimo że rynek kryptowalut nie jest regulowany w większości krajów to niektóre giełdy uzyskały licencje państwowych organów regulacyjnych i tym samym uwiarygodniły swoją pozycję na rynku.

Jaki kantor kryptowalut wybrać na początek

jaką giełdę lub kantor wybrać

Na polskim rynku istnieje duży wybór kantorów kryptowalut, żeby wybrać najbardziej odpowiedni należy przeanalizować kilka kwestii:

 • jak długo kantor funkcjonuje na rynku – czy jest to stabilna firma, której można powierzyć swoje pieniądze
 • opinie użytkowników – dzięki nim dowiedzieć się można jaka jest reputacja kantoru, czy obsługa jest na wysokim poziomie oraz czy występują jakieś problemy ze świadczonymi usługami
 • czy kantor jest internetowy czy stacjonarny – należy uzyskać informację w jaki sposób kantor funkcjonuje, czy oferuje tylko wymianę internetową, czy może prowadzi stacjonarny punkt lub umożliwia wymianę w bitomatach
 • jakie kryptowaluty można wymienić – oferta kantorów różni się pod tym względem, niektóre umożliwiają tylko wymianę Bitcoina, a w innych można kupić lub sprzedać także altcoiny
 • jakie ceny i prowizje oferuje kantor

Jaka jest różnica pomiędzy giełdą a kantorem kryptowalut

Giełda i kantor to dwa podmioty oferujące podobne usługi: sprzedaż i kupno kryptowalut. Przede wszystkim kantor oferuje wymianę waluty cyfrowej na walutę fiducjarną (fiat) lub odwrotnie. Natomiast w przypadku giełdy nie zawsze mamy dostęp do walut fiat, niektóre platformy oferują tylko wymianę jednej kryptowaluty na inną.

Ponadto w przypadku kantoru drugą stroną transakcji jest właśnie kantor, natomiast na giełdzie zawiera się transakcje z drugą osobą, a giełda jest tylko platformą, na której te dwie strony mogą się spotkać. Kolejna różnica dotyczy ceny po jakiej zawieramy transakcję, w kantorze ta cena jest znana, a na giełdzie cena będzie zależeć od płynności danego waloru.

2 opinie o “Ranking kantorów kryptowalut”

Dodaj opinię