{{coins?.name}} {{coins?.symbol}}
Miejsce {{coins?.market_cap_rank}}
Kapitalizacja PLN
{{ nFormatter(coins?.market_data?.market_cap?.pln) }}
Udział w rynku
{{ parseFloat((coins?.market_data?.market_cap?.pln / total_market_cap) * 100)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Obrót 24h PLN
{{ nFormatter(coins?.market_data?.total_volume?.pln)}}
W obrocie {{coins?.symbol}}
{{ nFormatter(coins?.market_data?.circulating_supply) }}
ATH PLN
{{Precisious(coins?.market_data?.ath?.pln)?.toString().replace(".", ",") }}
Data ATH
{{formatDate(coins?.market_data?.ath_date?.pln)}}
Zmiana od ATH
{{ parseFloat(coins?.market_data?.ath_change_percentage?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Ile czasu od ATH
{{ moment(coins?.market_data?.ath_date?.pln) }}
Zmiana 1h
{{ parseFloat(coins?.market_data?.price_change_percentage_1h_in_currency?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Zmiana 7D
{{ parseFloat(coins?.market_data?.price_change_percentage_7d_in_currency?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Zmiana 1M
{{ parseFloat(coins?.market_data?.price_change_percentage_30d_in_currency?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Zmiana 1R
{{ numberWithCommas(coins?.market_data?.price_change_percentage_1y_in_currency?.pln?.toFixed(2).replace(".", ",")) }} %
-
Wykres kursu Ethereum w USD. Notowania ETH online.
Ethereum – podstawowe informacje
Ethereum (ETH) jest platformą opartą na technologii blockchain, która umożliwia tworzenie zdecentralizowanych aplikacji i inteligentnych kontraktów.
Projekt został zapoczątkowany w 2014 roku sprzedażą ICO, dzięki której twórcy Ethereum pozyskali ponad 18 milionów dolarów na dalszy rozwój projektu. Do założycieli należy siedem osób, z których najbardziej rozpoznawalna jest postać Vitalika Buterina, twórcy białej księgi Ethereum, w której zawarte zostały podwaliny projektu. Jest to osoba znana w środowisku, gdyż wcześniej był on jedną z osób zaangażowanych w prace nad Bitcoinem. To właśnie do niego zgłaszały się pozostałe osoby zainteresowane rozwojem stworzonej przez niego idei.
Co ciekawe, samo Ethereum nie jest kryptowalutą, choć często używa się tej nazwy w tym kontekście. Jest to dość powszechnie przyjmowana praktyka i nikogo już nie dziwi, nawet na renomowanych giełdach kryptowalut zazwyczaj można spotkać właśnie tę nazwę.
Ethereum jest platformą umożliwiającą tworzenie różnorodnych zdecentralizowanych aplikacji. Na blockchainie Ethereum uruchamianych jest mnóstwo projektów, w tym ICO, IEO, aplikacje typu DeFi czy NFT. System wymaga do funkcjonowania waluty, którą jest ether (ETH). By dokonać jakichkolwiek zmian w działaniu systemu, jego użytkownicy muszą uiścić za pomocą ETH opłaty. Jej wysokość zależy od wymaganej mocy obliczeniowej i czasu, których potrzebuje proces do dokonania zleconych operacji.
Jak wspomnieliśmy, tokenem natywnym funkcjonującym w sieci Ethereum jest ether. Powstawanie nowych etherów odbywa się poprzez protokół Proof–of–Work (PoW), czyli są one kopane, podobnie jak w przypadku Bitcoina. Jednak ze względu na małą skalowalność i wysokie opłaty transakcyjne, zespół Ethereum cały czas dąży do zmiany protokołu na Proof–of–Stake (PoS), w którym tworzenie nowych monet odbywa się poprzez jednomyślną decyzję walidatorów. Rozwiązanie to całkowicie wyeliminuje potrzebę posiadania koparek i górników. Według słów właścicieli Ethereum jest to też rozwiązanie bardziej przyjazne dla środowiska (ma to spore znaczenie, biorąc pod uwagę, że Bitcoin właśnie przez wzgląd na szkodliwość dla środowiska przestał być formą płatności akceptowaną przez Teslę, co było jedną z domniemanych przyczyn jego krachu w pierwszej połowie 2021 roku).
Ethereum jest ewenementem na skalę całego rynku kryptowalut, stanowiąc najbardziej popularną i najczęściej wykorzystywaną platformę tego typu w całej branży cyfrowych aktywów. Blockchain ETH pełni funkcję użytkową hostowania innych tokenów za pomocą standardu ERC-20 i innych. Na jego bazie zostało już stworzonych tysiące nowych tokenów i cały czas powstają kolejne.
Ethereum a Bitcoin – podobieństwa oraz różnice
Na pierwszy rzut oka Ethereum i Bitcoin mają wiele wspólnego, obie kryptowaluty nie podlegają regulacjom instytucji finansowych w przeciwieństwie do tradycyjnych walut. Jednakże w dużej mierze różni je to do czego zostały w założeniu stworzone. Bitcoin powstał po to, by zaistnieć jako alternatywny środek płatniczy i rozwija się przede wszystkim właśnie w tym kierunku. Dzisiaj może poszczycić się wysoką stabilizacją i popularnością, właśnie w tym zakresie. Coraz więcej instytucji zaczyna respektować i umożliwiać transakcje za jego pomocą. Ethereum jest z kolei platformą o bardziej uniwersalnym założeniu, która pełni niejako rolę społeczności skupiającej i oferującej dla swoich użytkowników dodatkowe możliwości. Stworzona dla Ethereum kryptowaluta, czyli Ether, ma za zadanie finansować ten projekt i umożliwiać przeprowadzanie transakcji w jego ramach (obejmujących między innymi smart kontrakty oraz aplikacje zdecentralizowane Dapps).
Jeżeli chodzi o podobieństwa techniczne, to zarówno Ethereum, jak i Bitcoin wykorzystują ten sam protokół oraz technologię blockchain. Używają algorytmu Proof-of-Work, który umożliwia tak zwane kopanie lub wydobycie kryptowaluty. Jednakże w przeciwieństwie do BTC, których liczba jest ograniczona, sieć Ethereum bez końca generuje nowe ETH. Oznacza to, że wraz ze zwiększaniem się emisji tej kryptowaluty, może ona być wrażliwa na postępującą inflację. Jednak po przejściu Ethereum na PoS istnieje ryzyko, że stanie się ona walutą typowo deflacyjną, ponieważ ilość spalanych etherów może zacząć przewyższać ilość generowanych nowych coinów. Z powodu tej podstawowej różnicy ciężko w obiektywny sposób porównywać kurs BTC do ETH. Duże wahania są normą dla kryptowalut, jednakże w tym przypadku Ethereum narażone jest na nie jeszcze bardziej. Warto pamiętać o tym podczas planowania długofalowych strategii inwestycyjnych. Pomimo tego, nie ma problemów z wzajemnym wymienianiem ETH i BTC po aktualnie obowiązujących kursach.
Ethereum różni się od Bitcoina także szybkością transakcji i potwierdzania bloków. To ostatnie zajmuje BTC średnio około dziesięciu minut, natomiast w sieci ETH ta sama czynność trwa kilkadziesiąt sekund. Ethereum może obsłużyć nawet dziesięć transakcji w przeciągu jednej sekundy, natomiast Bitcoin połowę mniej. Różnice te mogą zmienić się jeszcze bardziej na skutek pojawienia się Ethereum 2.0, które ma znacząco zwiększyć tę liczbę, nawet do poziomu stu tysięcy przetworzonych operacji. Wszystko to sprawiło, że pod względem liczby transakcji, Ethereum pomimo późniejszego czasu powstania, zdążyło już znacznie przegonić Bitcoina.
Ethereum – notowania i wybrane czynniki wpływające na rozwój
Ethereum w listopadzie 2021 zanotowało nowe historyczne maksimum osiągając cenę oscylującą w granicach 18 tysięcy złotych. Sprawiło to, że ów rok stał się dla tej platformy przełomowy, zwiększając kurs Ethereum o ponad 500 procent w stosunku do tego, jak sytuacja wyglądała dwanaście miesięcy wcześniej. Uczyniło to ETH drugą najpopularniejszą po Bitcoinie kryptowalutą na świecie.
Jakie czynniki do tej pory wpływały na rozwój Ethereum? Według ekspertów kluczowe są tutaj dwa wydarzenia. Jedno z nich to rozwój rynku zdecentralizowanych finansów (DeFi). Projekty, które w tym uczestniczą, chętnie sięgają do platformy Ethereum i są posiadaczami ogromnych ilości ETH. Sprawia to, że waluta znika z giełd i wytwarza się na nią popyt. W ten sposób wzrost wartości w czasie jest nieunikniony. Większe zapotrzebowanie winduje cenę Ethereum, a większa cena zwiększa zainteresowanie kryptowalutą. Oczywiście w takich warunkach bardzo łatwo o pęknięcie bańki i spektakularny spadek kursu, jednakże nie jest to nic niespotykanego w świecie kryptowalut.
Kolejnym czynnikiem jest projekt nazwany Ethereum 2.0. Jest to nowa wersja oprogramowania, która pozwoli na przejście z protokołu Proof-of-Work na Proof-of-Stake. Jest to zmiana, o której twórcy Ethereum mówią już od dawna, ale wciąż budzi ogromne zainteresowanie. Dzięki aktualizacji użytkownicy będą mogli zarabiać na zjawisku stakowania (będą otrzymywać nowe monety za deponowanie swojego kapitału i zatwierdzanie nowych bloków zgodnie z protokołem). Plany te budzą dużą ekscytację wśród inwestorów i skłaniają ich do inwestowania w Ethereum.
Handel Ethereum i ceny idące w górę napędza również jego „rywalizacja” z Bitcoinem. Najpopularniejsza kryptowaluta ciągnie za sobą inne. Podnosząca się wartość BTC szybko skutkuje zwyżkami również w ETH. Działa to również w drugą stronę. Dotychczasowe pęknięcia bańki na BTC skutkowało też spadkami innych walut cyfrowych.
W jaki sposób handlować Ethereum?
Istnieje wiele możliwości na rozpoczęcie inwestowania w kryptowaluty. Możesz to zrobić między innymi za pośrednictwem brokera oferującego kontrakty CFD na Ethereum. Jest to tak zwane „granie na różnicę kursową”. Oznacza to, że jako inwestor nie będziesz posiadał fizycznie ETH, a Twoje zarobki lub straty będą opierać się na spekulacjach cenami. Jest to rozwiązanie, które posiada zarówno wady, jak i zalety, ale do tych ostatnich należy między innymi fakt, że nie potrzebujesz do tego typu transakcji cyfrowego portfela. Kiedy nie posiadasz kryptowalut, automatycznie hakerzy nie będą w stanie Ci ich ukraść. Brokerzy handlujący kontraktami CFD mają też tę przewagę, że są zazwyczaj w pełni uregulowanymi prawnie instytucjami, które by działać muszą spełniać międzynarodowe prawo finansowe. Zapewnia to większą transparentność i bezpieczeństwo użytkowników. Jeżeli chodzi o giełdy kryptowalut, to bardzo rzadko mogą one pochwalić się odpowiednimi licencjami, dlatego dużo łatwiej paść ofiarą oszustw podczas korzystania z nich.
Pomimo tego giełdy kryptowalut wciąż pozostają bardzo rozsądną alternatywą dla początkujących inwestorów. Zachęcamy do zapoznania się z bazą informacji dostępnych na naszej stronie odnośnie najpopularniejszych giełd dostępnych dla polskiego użytkownika. Bez problemu znajdziesz opinie dotyczące każdej większej platformy, dzięki czemu będziesz mógł w stanie wybrać możliwie bezpieczną i odpowiednią dla Ciebie giełdę.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat notowań Ethereum i nauczyć się podstaw inwestowania, sprawdź również nasze pozostałe materiały, w tym kompletne poradniki zapoznające Cię z funkcjonalnościami i mechanizmami poszczególnych platform.
Zachęcamy też do sprawdzania aktualnego kursu Ethereum dostępnego na naszej stronie, dzięki temu będziesz w stanie na bieżąco śledzić i analizować swoją strategię inwestowania. Oprócz bieżących notowań i ceny Ethereum udostępniamy też mnóstwo informacji na temat pozostałych wskaźników. Między innymi współczynniki kapitalizacji, procentowego udziału w rynku, obrotu w ciągu 24 godzin, a także szczytowych wartości i zmian w stosunku do nich. Jeżeli jesteś zainteresowany analizą notowań w dłuższym przedziale czasu, na naszej stronie możesz sprawdzić także wykresy kursu Ethereum sięgające nawet 2017 roku.
Nawet jeżeli nie masz dużego doświadczenia w handlu kryptowalutami, to przejrzysty wykres Ethereum dostępny na naszej stronie, będzie dla Ciebie ogromną pomocą. Sprawdź również udostępnione przez nas informacje na temat pozostałych popularnych walut cyfrowych!
Wszystko fajnie tylko te horrendalne opłaty zabijają
Jest szansa że po przejściu na POS będą już niskie, a ma się to stać na początku 2022 r.
Jak myślicie Ethereum przebije pod względem kapitalizacji Bitcoina? Wg mnie jest spora szansa.