bitbay gieldy 710x100

Co to są świece japońskie i jak je czytać?

Wykresy świecowe, zwane także świecami japońskimi to narzędzia, które pomagają w analizowaniu trendów cenowych. Każdy inwestor powinien się z nimi zaznajomić, żeby móc skuteczniej przeprowadzać wszelkie działania na rynku i zwiększyć swoje szanse na odniesienie sukcesu. Zachęcamy do pogłębiania wiedzy przy pomocy przygotowanego przez nas artykułu.

Świece japońskie – krótka historia

Wynalezienie tych wykresów przypisuje się japońskiemu kupcowi ryżu o nazwisku Munehisa Homma, który żył i działał w XVIII wieku. W jego filozofii inwestowanie było podobne do wojny i wymagało przygotowania odpowiednich strategii zarówno na wypadek wzrostu, jak i spadku cen towarów.

Świece japońskie zyskały nowe życie pod koniec XX wieku. Ich popularyzatorem był pisarz Steve Nison, który napisał książkę „Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów”. Publikacja szybko przyczyniła się do tego, że wykresy tego typu stały się podstawowym narzędziem analitycznym dla traderów na całym świecie.

Jak zbudowane są świece japońskie?

formacja świece japońskie

Wykresy świecowe przedstawiają wahania kursu w określonym przedziale czasowym. W przeciwieństwie do tradycyjnych wykresów liniowych, są one zbudowane nie z pojedynczej linii, a z przylegających do siebie znaków graficznych, które wyglądem przypominają świeczki.

Na świeczkę składa kilka elementów. Jej korpus obrazuje poziomy otwarcia i zamknięcia z danego przedziału czasowego. Im jest dłuższy, tym większa różnica poziomów. Z korpusu wychodzi knot, którego długość reprezentuje minimalną (knot wychodzący z dołu korpusu) i maksymalną cenę (knot wychodzący z góry korpusu) osiągniętą przez dany aktyw na określonym odcinku czasu. Kolejną cechą świec japońskich jest ich kolor, który można dostosować według własnych preferencji. Ważne jest to, że jedna z barw oznacza wzrost ceny, a druga jej spadek w porównaniu do poprzedniego notowania.

Jak czytać świece japońskie?

Po wyglądzie wykresów japońskich można zorientować się, czy mamy do czynienia z trendem wzrostowym, czy spadkowym. To na co należy zwracać uwagę to przede wszystkim kształty, wielkość i kolory świec, a także to, w jaki sposób występują obok siebie.

Przykładowo świeca w kolorze wzrostowym o długim górnym knocie, z dużym prawdopodobieństwem oznacza to, że rynek wytraca siłę. Długie knoty u dołu świec spadkowych mogą z kolei zwiastować odwrócenie trendu i zbliżającą się hossę. Co istotne, szczyt świecy określa poziomy oporu, natomiast jej podstawa poziomy wsparcia.

Nauczenie się właściwej interpretacji świec japońskich wymaga czasu, ale potem staje się bardzo intuicyjne. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź pozostałe nasze artykuły na tematy inwestycyjne!

Dodaj opinię