Kontrakty futures pozwalają traderowi kupować lub sprzedawać kryptowaluty po z góry określonej cenie w pewnym momencie w przyszłości. Można powiedzieć, że działają one na zasadzie zleceń stop loss, czy stop limit. Osoba, która nabywa kontrakt jest zobowiązana do jego zakupu w momencie wygaśnięcia, natomiast podmiot sprzedający ma obowiązek w tym czasie go dostarczyć.
Binance w swojej ofercie posiada tzw. “kontrakty wieczyste”. Powyższy rodzaj kontraktów różni się od klasycznych kontraktów futures, gdyż nie mają one określonej daty rozliczenia i wygaśnięcia. Czy warto inwestować w kontrakty futures? Dlaczego są one tak atrakcyjne? Jakie wiążą się z tym zalety i zagrożenia? O tym piszemy poniżej!
Czym są kontrakty futures?
Kontrakty futures są ważne w sektorze finansów. Pełnią rolę instrumentów finansowych, które są wykorzystywane przez traderów z doświadczeniem, jak i rozpoczynających swoją przygodę z giełdami. Kontrakty futures są z reguły stosowane po to, by nie stracić całości kapitału podczas inwestycji. W kryptowalutach, kontrakty futures stale się rozwijają i generują bilionowy wolumen. Pełnią one tę samą funkcję, co w przypadku klasycznych instrumentów finansowych – chronią kapitał przed zmiennością rynku i niekorzystnymi wahaniami cen danej kryptowaluty.
Jak zacząć handlować kontraktami futures na Binance?
Handel kontraktami na Binance Futures jest dość prosty. Jeśli jesteś istniejącym użytkownikiem, możesz rozpocząć ten etap, wykonując następujące kroki:
- Otwórz konto do handlu kontraktami futures na Binance Futures. Pamiętaj, że musisz włączyć weryfikację 2FA, aby zasilić swoje konto futures przed rozpoczęciem handlu.
- Wejdź na stronę Binance Futures i zarejestruj konto do handlu kontraktami terminowymi.
- Wpłać środki do swojego portfela futures, w postaci np. USDT, BUSD lub innych kryptowalut obsługiwanych przez Binance Futures.
- Wybierz kontrakt, którym chcesz handlować:
- Wybierz odpowiednią pozycję długą Buy lub krótką Sell:
- Wybierz dźwignię, którą chcesz zastosować:
- Składaj zlecenia z limitem kupna, po cenie rynkowej lub dowolny inny rodzaj zleceń dostępnych na Binance Futures.
jeśli nie jesteś jeszcze użytkownikiem giełdy Binance, zarejestruj się tutaj.
Crypto Spot Trading vs Crypto Futures
Pamiętajmy, że Crypto Spot Trading i Crypto Futures, to dwa rozwiązania, które są zgoła odmienne. Celem porównania obu pojęć musimy zrozumieć różnice, które je dzielą:
Dźwignia
Inwestorzy są przyciągani do rynku kontraktów futures ze względu na dźwignię. Dzięki dźwigni finansowej możemy grać kapitałem wielokrotnie większym, niż aktualnie posiadany. Oznacza to, że jeżeli posiadamy 1 BTC i ustawimy dźwignię na 100 x, to dysponujemy kapitałem 100 krotnie większym. Niestety większy kapitał przy wahaniach rynku oznacza także większe i szybsze straty. Korzystanie z dźwigni może szybko wyzerować nasz portfel. Handel spot nie posiada w swoim rozwiązaniu dźwigni.
Wzrost i spadek kursu
Jeżeli kupujemy kryptowalutę na rynku spot, to możemy zarobić jedynie na wzroście wartości danej krypto. Kontrakty futures zapewniają nam możliwość handlowania kryptowalutami nie tylko podczas hossy, lecz również w trakcie bessy. Możliwość grania na futures podczas obu elementów sprawia, że wiele osób tworzy strategie handlowe, które automatyzują proces handlu.
Płynność na giełdzie
Kontrakty futures w związku z zapewnieniem atrakcyjnych rozwiązań do handlu powodują przyciągnięcie znacznego grona użytkowników. Dzięki użytkownikom wzrasta liczba ofert na giełdzie. Dzięki wzroście liczby ofert, polepsza się płynność giełdy. Dzięki temu traderzy mają lepszy wybór w zakresie kupna, czy sprzedaży kryptowaluty.
Neutralne rynkowo strategie handlowe
Neutralne rynkowo strategie handlowe pozwalają na zautomatyzowanie procesu kupna/sprzedaży danej krypto przy zminimalizowaniu ryzyka utraty kapitału. W przeciwieństwie do tego, cena kontraktów futures opiera się na obowiązującej cenie spot plus koszt przekazania w okresie przejściowym przed dostawą środków. Dzięki połączeniu długich i krótkich pozycji można tworzyć syntetyczne pary. Binance w tym wypadku oferuje następujące rozwiązania:
- Spread Trading – ta metoda polega na równoległym kupnie i sprzedaży dwóch powiązanych ze sobą kontraktów futures. Przykład – kupno i sprzedaż w tym samym momencie danej pary kontraktu futures.
- Handel depozytami zabezpieczającymi – polega na handlu marżą z tytułu pożyczonych aktywów.
- Wykorzystanie instrumentów pochodnych – instrumenty pochodne, to rozwiązania zaczerpnięte z klasycznych giełd. Dzięki nim możemy ustanawiać smart kontrakty, które automatyzują proces handlowy.
Dźwignia na Binance futures
Od lipca 2021 roku Binance Futures nałożyło limity dźwigni dla użytkowników grających na kontraktach futures. Od tego momentu nowi użytkownicy mają ograniczenie w postaci braku możliwości otwierania pozycji z dźwignią przekraczającą 20x, jeśli posiadają konto krócej niż 60 dni.
Pamiętajmy o tym, że granie na dźwigni sprawia, iż możemy obracać kapitałem wielokrotnie większym, niż ten, który posiadamy. W związku z powyższym możemy zarobić w krótkim czasie znacznie więcej. Jednocześnie przy wahaniu kursu, tak samo szybko możemy stracić cały włożony kapitał. Warto w takim wypadku rozważyć wdrożenie zlecenia stop loss, czy stop limit. Przykładowo – jeżeli gramy na dźwigni 20x, to obracamy kapitałem 20 krotnie większym, zarobimy 20 razy więcej przy naszym kapitale, ale też strata będzie 20 krotnie mocniejsza.
Handel kontraktami futures na Binance – zalety i wady
Jak każde rozwiązanie, tak i kontrakty futures na Binance mają swoje zalety i wady. Postanowiliśmy przedstawić je poniżej:
Kontrakty Futures na Binance – zalety
- Handel kontraktami futures na kryptowalutach umożliwia granie na hossie oraz bessie. Dzięki temu zarabiasz na każdym wahaniu rynku, który w ogóle występuje.
- Dźwignia finansowa pozwala w krótkim czasie osiągnąć świetne zyski finansowe.
- Wielu traderów traktuje futures jako zabezpieczenie przed rynkami spot, gdyż tego rodzaju kontrakty obejmują także wahania kosztów związanych z transakcją.
Kontrakty futures na Binance – wady
- Wysoka zmienność na rynkach kryptowalut, brak wiedzy inwestora i niewłaściwe zastosowanie dźwigni może w krótkim czasie doprowadzić do wyzerowania rachunku.
Więcej o tym dlatego warto rozważyć handel futures na Binance znajdziesz tutaj.
Jakie kryptowaluty obsługuje Binance Futures?
Platforma oferuje handel następującymi możliwościami:
- USD-M Futures (Kontrakty Perpetual lub Kwartalne rozliczane w USDT lub BUSD)
- Kontrakty Perpetual lub Kwartalne rozliczane w kryptowalucie
- Lewarowane Tokeny Binance
- Binance Opcje
Z powyższych koncepcji istnieje możliwość handlu następującymi kontraktami:
BTCUSDT
BNBUSDT
ETHUSDT
BCHUSDT
XRPUSDT
EOSUSDT
LTCUSDT
DASHUSDT
ADAUSDT
XLMUSDT
SANDUSTD
Czy giełda Binance jest bezpieczna?
Obecnie Binance, to jedna z najbezpieczniejszych giełd kryptowalut na rynku. Pamiętajmy jednak o tym, że każda platforma narażona jest na atak hakerów. Binance ma tego świadomość i stworzyło system chroniący fundusze użytkowników, który nazywa się “SAFU”. Dzięki niemu giełda przeznacza 10% środków z wszelkich opłat transakcyjnych na swój Fundusz Bezpiecznych Aktywów dla Użytkowników (SAFU). Takie rozwiązanie ma zapewnić dodatkową ochronę traderom w skrajnych przypadkach. Środki są gromadzone w osobnym, zimnym portfelu (cold wallet). Oprócz tego, Binance stosuje bardzo rygorystyczny proces KYC, który również eliminuje podejrzane konta. Dzięki tym rozwiązaniom uznaje się, że jest to jedna z najlepszych i najbezpieczniejszych giełd udostępniająca handel kryptowalutami.