bitbay gieldy 710x100

Na czym polega gra na spadki?

W opinii wielu niedoświadczonych traderów zarabiać na aktywach można tylko wtedy kiedy ich cena rośnie. Nie jest to do końca prawda. Doświadczeni inwestorzy doskonale radzą sobie także przy graniu na spadki. Co to oznacza i jak się za to zabrać? Dowiesz się tego wszystkiego z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Granie na spadki – o co w tym chodzi?

Odbywa się to poprzez shortowanie, czyli otwieraniu pozycji krótkiej. W jaki jednak sposób możliwe jest zarabianie w momencie kiedy cena danego aktywa spada? Choć na pozór może wydawać się to zagmatwane, to samo działanie jest banalnie proste.

Na początek musisz znaleźć akcje, które w Twojej ocenie wkrótce utracą na wartości. Następnie pożyczasz je i gdy są już w Twoich rękach, odsprzedajesz je szybko innym nabywcom po bieżącej, wciąż wysokiej cenie rynkowej. Jest to równoznaczne z otwarciem krótkiej pozycji u brokera. Następnym krokiem jest czekanie na spadek cen. Czasem może zająć dłuższy czas (tygodnie, a nawet miesiące), jednakże, kiedy już nastąpi, odkupujesz sprzedane wcześniej aktywa z powrotem po niższej cenie.

Powyższy mechanizm doskonale obrazuje na czym polega granie na spadki.

Czy gra na spadki jest bezpieczna?

Granie przy pomocy shortowania wiąże się z ryzykiem. Z racji na to, że tego typu działania polegają przede wszystkim na spekulacjach, nie ma żadnej pewności, że przyniosą jakikolwiek zysk. Do poniesienia strat przy tego typu inwestycjach wystarczy, że Twoje analizy okażą się nietrafione i cena aktywa zacznie wzrastać.

Na rynku istnieją także traderzy, decydujący się na masowe kupowanie akcji, na których istnieją krótkie pozycje. Zjawisko to nazywa się short squeezem. W ten sposób ich cena szybko się podnosi, a zyski spekulantów są zagrożone.

W jaki sposób grać na spadki?

Najbardziej popularny i ogólnodostępny sposób grania na spadki, to znalezienie brokera oferującego kontrakty CFD, przykładowo XTB lub Binance oferujący kontrakty na kryptowaluty. Umożliwia to korzystanie z wielu narzędzi, które przydają się podczas tego rodzaju inwestycji.

Wśród najważniejszych należy wymienić dźwignie finansowe, które pozawalają na zwielokrotnienie zysków, przy mniejszym wkładzie własnym. Taktyka polega na tym, że Ty pokrywasz tylko część kosztów akcji, a resztę wykłada broker w formie pożyczki. Jest to jednak ryzykowny sposób grania, ponieważ porażka może oznaczać poniesienie strat przekraczających Twój rzeczywisty kapitał.

Kontrakty CFD ograniczają także ryzyko sztucznego pompowania kursu przez short squeeze.

Jeżeli chcesz sprawdzić brokerów oferujących możliwość grania na spadki, koniecznie zapoznaj się z rankingiem zamieszczonym na naszej stronie!

Dodaj opinię