binance reklama

Czym jest depozyt zabezpieczający?

Zacząłeś swoją przygodę z handlem na giełdzie i nie jesteś jeszcze zaznajomiony ze wszystkimi branżowymi określeniami? W tym artykule dowiesz się więcej na temat tak zwanego depozytu zabezpieczającego, który jest potrzebny między innymi podczas inwestowania na Forex czy w kontrakty CFD. Zapraszamy do lektury i pogłębiania wiedzy!

Depozyt zabezpieczający – do czego jest potrzebny?

Depozyt zabezpieczający to określona ilość kapitału, która jest wykorzystywana podczas otwierania pozycji jako swego rodzaju kaucja. Nie jest on powiązany w żaden sposób z kosztami transakcji. Zostaje on jedynie zamrożony na czas jej trwania, a po udanym zamknięciu pozycji jest zwracany na konto użytkownika.

Wielu brokerów wymaga od inwestorów posiadania depozytu minimalnego, który należy mieć zablokowany na rachunku. W przypadku gdy ilość środków wykorzystywanych przez tradera spadnie poniżej tego wyznaczonego poziomu, dostanie on wezwanie do ich uzupełnienia. Jeżeli tego nie zrobi, otwarta przez niego pozycja zostanie automatycznie zamknięta.

Wśród innych określeń używanych na giełdzie w kontekście depozytu zabezpieczającego można usłyszeć między innymi margin. Dosłownie przetłumaczenie tego słowa oznacza margines lub rezerwę finansową, która jest potrzebna do przeprowadzenia transakcji.

Przykłady wykorzystania depozytu zabezpieczającego

Margin jest powszechnie wykorzystywany podczas inwestowania z tak zwaną dźwignią finansową (nazywaną również lewarem). W tym przypadku do otwarcia pozycji jest potrzebne zabezpieczenie w postaci depozytu, ale trader nie musi ponosić całego kosztu transakcji.

Jak dokładnie to wygląda? Inwestor wykłada depozyt zabezpieczający, a na podstawie jego wysokości tworzy się zlecenie lewarowe. Przy użyciu dźwigni 1:10 oznacza to, że by otworzyć kontrakt o wartości 100 tysięcy złotych, wystarczy 10 tysięcy złotych marginu wyłożonego przez tradera. Cała reszta kwoty potrzebna do otwarcia pozycji zostanie zapewniona w formie pożyczki przez brokera.

Dzięki temu możliwe jest zwiększenie skali swojej inwestycji nawet w sytuacji, gdy nie posiada się na nią wystarczających środków własnych. Oznacza to szybszą możliwość osiągnięcia zysków w przypadku powodzenia transakcji. Niestety, jeżeli inwestycja okaże się fiaskiem, to straty również będą odpowiednio większe.

Korzyści płynące z depozytu zabezpieczającego

Największym plusem dla tradera jest to, że na przykład podczas zawierania kontraktów terminowych, nie jest on zobowiązany do opłacenia całości inwestycji. Wystarczy, że na jego rachunku będzie znajdowała się kwota wymagana do zamrożenia w ramach depozytu zabezpieczającego, nawet jeżeli stanowi ona zaledwie kilka procent całej transakcji.

Wszystkie zyski osiągnięte w ten sposób będą liczone tak, jakby inwestor posiadał całą kwotę potrzebną do zawarcia kontraktu. Oczywiście straty również, ale nie zmienia to w żaden sposób faktu, że dźwignia finansowa i margin trading pozostają dla bardzo wielu traderów niezwykle atrakcyjnymi narzędziami.

Dodaj opinię