{{coins?.name}} {{coins?.symbol}}
Miejsce {{coins?.market_cap_rank}}
Kapitalizacja PLN
{{ nFormatter(coins?.market_data?.market_cap?.pln) }}
Udział w rynku
{{ parseFloat((coins?.market_data?.market_cap?.pln / total_market_cap) * 100)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Obrót 24h PLN
{{ nFormatter(coins?.market_data?.total_volume?.pln)}}
W obrocie {{coins?.symbol}}
{{ nFormatter(coins?.market_data?.circulating_supply) }}
ATH PLN
{{Precisious(coins?.market_data?.ath?.pln)?.toString().replace(".", ",") }}
Data ATH
{{formatDate(coins?.market_data?.ath_date?.pln)}}
Zmiana od ATH
{{ parseFloat(coins?.market_data?.ath_change_percentage?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Ile czasu od ATH
{{ moment(coins?.market_data?.ath_date?.pln) }}
Zmiana 1h
{{ parseFloat(coins?.market_data?.price_change_percentage_1h_in_currency?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Zmiana 7D
{{ parseFloat(coins?.market_data?.price_change_percentage_7d_in_currency?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Zmiana 1M
{{ parseFloat(coins?.market_data?.price_change_percentage_30d_in_currency?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Zmiana 1R
{{ numberWithCommas(coins?.market_data?.price_change_percentage_1y_in_currency?.pln?.toFixed(2).replace(".", ",")) }} %
-
Wykres kursu Bitcoin w USD. Notowania BTC online.
Bitcoin – pionier wśród kryptowalut
Bitcoin (skrót BTC) jest pierwszą kryptowalutą, która została stworzona w 2009 r. przez osobę lub osoby o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Pierwszych wymian Bitcoina można było dokonywać już w 2010 r. na nieistniejących już dzisiaj giełdach kryptowalut. Pierwszą z nich był Bitcoin Market. Kolejną z takich giełd i największą w tamtym czasie była giełda MtGox. Giełda, która niestety zbankrutowała, powodując, że wielu użytkowników straciło swoje środki.
Pierwszą polską giełdą kryptowalut była giełda Bitomat, która również została zamknięta. Na szczęście polscy użytkownicy tej giełdy nie stracili swoich pieniędzy, ponieważ giełda została przejęta przez wspomnianą wcześniej giełdę MtGox. Mniej szczęścia mieli użytkownicy innych polskich giełd takich jak np. Bitmarket czy Bitcurex. Więcej o upadłych polskich giełdach możecie przeczytać w artykule pod tym linkiem.
Istotą Bitcoina jest to, że nie posiada swojego fizycznego odpowiednika, jest całkowicie cyfrowy. Nie opiera się on na żadnej standardowej walucie, a o jego wartości decyduje zainteresowanie ludzi. Wbrew pozorom nie różni się to znacząco od standardowych środków płatniczych, które już dawno straciły pokrycie w złocie, a o ich wartości częściej decyduje umowa społeczna.
Pierwsza cena Bitcoina była określona na podstawie kosztów jego wydobycia. Początkowo można było go sobie „wykopać” poprzez użyczenie mocy obliczeniowej swojego komputera. Dziś wydaje się to nieprawdopodobne, ale w 2009 roku za równowartość jednego dolara można było nabyć aż 1309 BTC. Nieco ponad dziesięć lat później, pojedynczy Bitcoin warty jest już kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Początkowa cena Bitcoina oscylowała w okolicy kilkunastu centów, aby ustanowić pierwsze swoje duże ATH (pierwsza bańka na Bitcoinie) na poziomie 32 dolarów amerykańskich w 2011 roku. Kolejne bańki na Bitcoinie mieliśmy w 2013 roku, kiedy to cena przekroczyła 1000 dolarów i w 2017 roku, kiedy cena przebiła 20 000 dolarów za jednego Bitcoina.
Co stało za sukcesem BTC? Przede wszystkim od samego początku swojego istnienia Bitcoin wzbudzał spore zainteresowanie i podejmowano wiele działań mających na celu promocję tej kryptowaluty. Z tego powodu powstawało coraz więcej miejsc, w których można było nią handlować, a trudność jej wykopywania znacząco wzrastała razem z wartością. Jej fenomen spowodował, że nawet kraje (pionierem w tej kwestii były Niemcy) i oficjalne instytucje zaczęły rozpoznawać Bitcoina jako akceptowalny środek płatniczy.
Zagrożenia związane z Bitcoin
Wszelkie zagrożenia powiązane z handlem Bitcoinami, a także w szerszym ujęciu innymi kryptowalutami, polegają przede wszystkim na atakach hakerskich. Zgromadzone w Bitcoinach środki, w odpowiednich okolicznościach mogą zostać wykradzione zarówno z giełdy, jak i podłączonego do sieci komputera, na którym są przechowywane. Tego rodzaju incydenty nie zdarzają się, aż tak często, ale jeżeli już się udają, to straty bywają ogromne. Internet pełen jest przykładów okradzionych giełd, a wśród nieco świeższych przypadków można wymienić Bitcurex i Bitfinex w 2016 roku oraz BTC-e.com w 2017 roku.
Kryptowaluty są też często wykorzystywane przez oszustów. W Polsce głośna jest sprawa giełdy Bitmarket, której nagłe zamknięcie i niewypłacalność są do dziś rozpatrywane przez prokuraturę. Jeżeli decydujesz się na inwestowanie w kryptowaluty, zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na naszej stronie, które dotyczą działających, renomowanych giełd. Dzięki temu zyskasz na ich temat więcej rzetelnych danych i będziesz mieć pewność, że zminimalizowałeś ryzyko inwestycji w cyfrowe waluty.
Udział Bitcoina w rynku kryptowalut
Bitcoin jest najbardziej rozpoznawalną kryptowalutą na świecie, a wielu laików używa słów Bitcoin i „kryptowaluty” niemal jak synonimów. Od jego powstania możemy mówić o nowej erze w dziedzinie finansów, która opiera się na kryptografii i zaufaniu do kryptowalut, a nie do banków, które podczas wymiany cyfrowych walut mogą zostać całkowicie pominięte. Takich wymian można dokonywać bezpośrednio pomiędzy zainteresowanymi stronami albo za pomocą zdecentralizowanych giełd kryptowalut.
Bitcoin ma wielu naśladowców, którzy albo nieznacznie usprawniają funkcjonowanie waluty jak przykładowo Litecoin, albo takich jak Ethereum, które wchodzi na nowy poziom, umożliwiając tworzenie smart kontraktów. Niemniej pomimo nieustannie emitowanych nowych kryptowalut (z których wiele jest jedynie narzędziami służącymi do spekulacji i oszustw) Bitcoin wciąż pozostaje na szczycie jako niekwestionowany lider.
Wszystko to sprawiło, że pod koniec 2021 roku, Bitcoin miał ponad 30 procent całego rynku kryptowalut. Co bardzo istotne dla jego posiadaczy, a także inwestorów chcących go kupić, jest to przyszłościowo waluta deflacyjna. Już w chwili jej powstania Satoshi Nakamoto zapowiedział, że zostanie wyemitowane dokładnie 21 milionów BTC. Jest to zapowiedzią tego, że cena waluty nadal powinna wzrastać w perspektywie czasu.
Notowania Bitcoin – mnogość czynników wpływających na kurs
Pomimo tego, że wielu ekspertów z tradycyjnych rynków finansowych obwieszczało, że Bitcoin będzie cieszył się tylko chwilowym boomem, ostatnie lata pokazują wręcz przeciwne tendencje. Oczywiście kurs Bitcoin często bywa mocno rozchwiany, a przy tak ogromnej wartości nawet różnice dzienne oscylują w okolicach kilku tysięcy złotych. Jest to rzecz, o której powinni wiedzieć wszyscy potencjalni inwestorzy przed ulokowaniem swoich środków w Bitcoinach.
BTC bez wątpienia podniósł się po krachu, który wydarzył się w pierwszej połowie 2021 roku. Nastąpiła wtedy spora korekta, co poskutkowało spadkiem ceny Bitcoina o blisko 20 tysięcy dolarów w przeciągu zaledwie paru dni. Na zjawisko miały też wpływ działania chińskiego rządu, który zakazał instytucjom finansowym i firmom płatniczym umożliwiania transakcji opartych na kryptowalutach. Cegiełkę do tego wszystkiego dołożył też niezwykle popularny prezes Tesli, Elon Musk, który zrezygnował z honorowania Bitcoina jako pełnoprawnego środka płatniczego, za który można kupić produkowane przez jego firmę samochody.
W okolicach września 2021 notowania Bitcoin wróciły w okolice poziomu, który osiągnęły w kwietniu i maju. Wzrostowe tendencje spowodowały, że w listopadzie BTC osiągnął rekordową na tamte czasy, nigdy wcześniej nierejestrowaną wartość. 10 listopada cena Bitcoina wynosiła aż 69 tysięcy dolarów.
Jeżeli chodzi o Bitcoin, to pod koniec 2021 roku duże wzrosty kursów zostały spowodowane licznymi plotkami na temat wprowadzenia bitcoinowych funduszy inwestycyjnych ETF, które byłyby notowane na giełdzie papierów wartościowych. Wszystko dzięki temu, że udało się przeforsować ten pomysł przed amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która na początkowych etapach projektu wypowiadała się raczej negatywnie. W ten sposób fundusze oparte o Bitcoin mogą być zabezpieczeniem dla inwestorów, którzy obawiają się rosnącej inflacji dotykającej standardowe waluty.
Jak widać po powyższych przykładach, prognozy w przypadku kryptowalut są dużo bardziej skomplikowane, niżeli te odnoszące się do walut tradycyjnych. Notowania Bitcoina w ciągu jednego roku mogą wielokrotnie zmienić się na plus lub minus. Każdy potencjalny inwestor, który chce włożyć w Bitcoin duże środki, musi wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogą wpłynąć na jego wartość, w tym także element ludzki, który trudno przewidzieć. Z tego powodu kolejny raz podkreślamy, że inwestycja w kryptowaluty zawsze wiąże się z dużym ryzykiem.
Bitcoin – koszt waluty i jej kupna
Wbrew pozorom i niebotycznemu kursowi Bitcoin, nie trzeba posiadać nie wiadomo jak wielkiego kapitału, by zacząć inwestycję w tę kryptowalutę. Dla ułatwienia operacji dokonywanych na tym pionierskim, cyfrowym środku płatniczym, Bitcoin został podzielony na mniejsze jednostki. Jedną z nich jest Satoshi, nazwaną tak od imienia założyciela BTC. 1 Satoshi (w skrócie sat) to równowartość (0,00000001 BTC).
Podział BTC naśladuje podobne zjawisko w tradycyjnych walutach. O ile jednak złotówka dzieli się po prostu na grosze, to Bitcoin korzysta z jednostek metrycznych i tak decybitcoin to 1/10 BTC, milibitcoin to 1/1000 BTC i tak dalej, aż do najmniejszego satoshi.
W związku z wysokimi cenami Bitcoina, podział kryptowaluty na mniejsze nominały był nieunikniony. W ten sposób usprawniono handel tą walutą i znacząco rozszerzono rynek zbytu, umożliwiając jego zakup także osobom posiadającym mniejszy kapitał. Dodatkowo należy pamiętać, że Bitcoin w domyśle miał służyć jako środek płatniczy (i powoli widzimy, jak zamysł jego twórcy się spełnia), dlatego konieczne było rozbicie go na jednostki, które umożliwiłyby płacenie za podstawowe towary i dokonywanie tak zwanych mikropłatności.
Z powyższych powodów na inwestowanie w BTC wciąż może nie być za późno. Biorąc pod uwagę regularne wzrosty notowań i wykresów Bitcoin, można spodziewać się, że satoshi będą doskonałą inwestycją, obarczoną jednak wysokim ryzykiem strat.
Jak inwestować w Bitcoin i inne kryptowaluty?
By rozpocząć inwestycję w Bitcoin, możesz skorzystać z usług brokerów CFD lub wyspecjalizowanych giełd kryptowalut. Oba rozwiązania mają zarówno wady, jak i zalety. W przypadku tego pierwszego nie stajesz się posiadaczem fizycznych BTC, tylko zarabiasz (lub tracisz) poprzez spekulacje na ich cenach. Do plusów tego rozwiązania należy, między innymi to, że minimalizujesz ryzyko kradzieży (nie posiadasz cyfrowego portfela, na który ktoś mógłby się włamać), a także możesz korzystać z dźwigni finansowych. Pozwalają Ci one na zainwestowanie większego kapitału, niż w danej chwili posiadasz, a co za tym idzie zwiększeniem potencjalnych zysków lub strat.
Z kolei giełdy kryptowalut umożliwiają gromadzenie cyfrowej waluty i swobodniejsze dysponowanie nią. Z reguły jednak nie są tak regulowane przez niezależne instytucje finansowe, jak brokerzy i posiadają mniej międzynarodowych licencji. Z tego powodu warto przeprowadzać swoje działania na najbardziej renomowanych giełdach.
Jeżeli jesteś zainteresowany wejściem w świat handlu cyfrowymi walutami, zachęcamy do sprawdzenia dostępnych na naszej stronie opinii na temat poszczególnych brokerów i giełd. Pomoże Ci to dokonać odpowiedniego wyboru. Znajdziesz u nas informacje dotyczące najbardziej popularnych i rzetelnych platform handlowych zajmujących się obrotem BTC i innymi wartościowymi kryptowalutami!
Giełda Bitomat, to były czasy, aż się łezka w oku kręci. Żadnych regulacji, totalna wolna amerykanka.
Kurs Bitcoin ostatnio powoli systematycznie pnie się do góry, czy można już powiedzieć, że trend się odwrócił?
Jeszcze nie ma potwierdzenia, że Bitcoin wszedł w nową hossę.
Wygląda na to że Bitcoin wpadł w jakiś trend boczny, ciekawe czy osiągnie jeszcze kiedyś ATH.