Umiejętność poprawnego posługiwania się dostępnymi na platformie brokerskiej zleceniami jest bardzo ważna dla każdego tradera. Nie zawsze trzeba robić to ręcznie. W wielu przypadkach można pozostawić część pracy odpowiednim algorytmom. W tym artykule dowiesz się jak wykorzystywać do tego celu zlecenia take profit. Gorąco zachęcamy do lektury!
Take profit – czym dokładnie jest?
Jest to tak zwane zlecenie oczekujące, w którym należy ustalić warunki, w jakich ma dojść do zamknięcia pozycji z zyskiem. Stąd nazwa, która przetłumaczona dosłownie z angielskiego oznacza “zebranie zysków”. Równocześnie take profit to jedno z najpopularniejszych zleceń dostępnych na platformach brokerskich. Choćby z tego powodu warto dowiedzieć się o nim więcej i nauczyć z niego korzystać.
Zlecenie take profit (często nazywane skrótowo TP) można stosować zarówno dla pozycji długich (kupna), jak i krótkich (sprzedaży). W tym pierwszym przypadku kurs ze zlecenia musi być wyższy niż aktualna cena. Z kolei, gdy w grę wchodzi uzyskanie zysku na grze na pozycję krótką, cena w zleceniu take profit musi być niższa niż kurs w chwili jego wystawiania.
W jaki sposób ustawić zlecenie take profit?
Tego typu zlecenie można wystawić w momencie ustawiania parametru wejścia w pozycję. Gdy tylko dany poziom zostanie osiągnięty, broker natychmiast zamknie pozycję i pozyska w imieniu klienta zyski. W takim wypadku osiągnięcie straty jest niemożliwe.
Inną metodą na ustawienie zlecenia take profit jest dodanie go w czasie, gdy Twoja pozycja jest już otwarta. W takim wypadku można je swobodnie modyfikować, dodawać lub usuwać. Niektóre platformy handlowe posiadają jednak opcję freeze level, która oznacza poziom zamrożenia. Kiedy kurs instrumentu zbliża się do ustanowionego przez Ciebie zlecenia take profit lub stop loss, zostaje ono zamrożone i nie można go już modyfikować.
Czy zlecenia typu take profit są opłacalne?
Korzystanie ze zleceń tego rodzaju ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. W swoim głównym założeniu przypominają one zlecenia stop loss. Tak jak SL zapobiega stratom finansowym, tak TP mają za zadanie realizować zysk. Problem polega jednak na tym, że docierając do określonego poziomu, zamykają pozycję, która mogła rosnąć dalej. Dlatego zlecenia take profit mogą nie sprawdzać się w przypadku średnio lub długoterminowych inwestycji i wykorzystywane są głównie w day tradingu, czyli podczas pojedynczych dziennych sesji.
Mimo wszystko, zlecenia TP są bardzo przydatne w kwestii zarządzania ryzykiem. Ich ustawianie jest bardzo bezpiecznym, choć powolnym sposobem na pomnażanie kapitału. Są też wygodne dla traderów, gdyż nie wymagają ciągłego monitorowania kursów, a cała transakcja z ich pomocą odbywa się praktycznie automatycznie.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat inwestowania na rynku forex i nie tylko, koniecznie zapoznaj się z pozostałymi materiałami informacyjnymi umieszczonymi na naszej stronie. Pogłębienie wiedzy z pewnością pomoże Ci w zawieraniu korzystniejszych transakcji handlowych.