binance reklama

Co to jest DeFi?

Świat kryptowalut jest bardzo zróżnicowany i nie ogranicza się wyłącznie do trendów wyznaczanych przez bitcoina. Co rusz pojawiają się w nim nowe, ciekawe inicjatywy. W ostatnich czasach coraz częściej można usłyszeć między innymi o DeFi. Z czym dokładnie wiąże się ten termin? Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem!

Czym dokładnie jest DeFi?

Skrót ten należy rozszyfrować jako zdecentralizowane finanse. Istota tego pojęcia zawiera się w samej nazwie. Są to różnego rodzaju usługi finansowe, które odbywają się poza udziałem osób trzecich i dodatkowego nadzoru. Pozwalają zachować bezpieczeństwo dla wszystkich zainteresowanych stron transakcji, a także dużą anonimowość.

Zdecentralizowane finanse są oparte na publicznych blockchainach, głównie w ramach platformy Ethereum. Za ich pomocą można wykonywać praktycznie takie same operacje jak w bankach, czyli zaciągać i udzielać pożyczki, zarabiać odsetki czy handlować różnego rodzaju aktywami poprzez transakcje peer-to-peer.

DeFi powiązane są między innymi ze zdecentralizowanymi giełdami kryptowalut oraz stablecoinami. Ich elementem są także tak zwane smart kontrakty, czyli cyfrowe umowy tworzące bezpieczne protokoły sieciowe.

Zalety związane z rozwojem DeFi

Zdecentralizowane finanse znakomicie wpisują się w koncepcje towarzyszące powstaniu kryptowalut. Umożliwiają tworzenie wolnych i dostępnych dla wszystkich alternatyw dla regulowanych giełd i podmiotów. Pozwalają też na ograniczenie kosztów powiązanych z uczestnictwem pośredników w transakcjach.

Wśród korzyści zapewnianych przez DeFi znajduje się między innymi zwiększenie anonimowości użytkowników. Korzystanie z tego rodzaju rozwiązań nie wymaga przejścia procedury KYC, więc nie trzeba zdradzać nikomu swoich prawdziwych danych osobowych.

Kolejną zaletą jest duża elastyczność tego typu rozwiązań. Nie jesteś ograniczony żadnym kontraktem. Możesz rozporządzać swoimi aktywami zgodnie z własnym widzimisię bez odgórnej kontroli i powiązanych z nią opłat oraz prowizji.

Wady zdecentralizowanych finansów

Najpopularniejszym sposobem na korzystanie z DeFi są tak zwane dapps (zdecentralizowane aplikacje). Większość z nich działa w oparciu o blockchain Ethereum. Wiąże się to z tym, że trzeba wziąć pod uwagę zmienne opłaty transakcyjne powiązane z użytkowaniem tej platformy.

W związku z tym, że DeFi jest wciąż stosunkowo młodą i dopiero rozwijaną technologią, w niektórych przypadkach może cechować się dużą zmiennością. Wysokie wartości tego wskaźnika nie są korzystne dla inwestycji. Zdecentralizowane finanse narażone są także na tak zwane błędy wieku dziecięcego, mogące skutkować wadliwym działaniem, którego konsekwencje ciężko przewidzieć.

Pomimo tego, że zdecentralizowane finanse mają swoje wady, warto wziąć pod uwagę to, że jest to technologia, która charakteryzuje się bardzo dużym potencjałem. Biorąc pod uwagę obecne trendy, można wnioskować, że to właśnie na niej będą skupiać się przyszłe rozwiązania ze świata kryptowalut. Z tego powodu należy uważnie przyglądać się jej rozwojowi i śledzić powiązane z nim perspektywy.

Dodaj opinię