bitbay gieldy 710x100

Kurs Cardano (ADA) cena, wykres, historia

{{coins?.name}} {{coins?.symbol}}

Miejsce {{coins?.market_cap_rank}}

{{ Precisious(currency[0])?.toString().replace(".", ",") }} PLN

{{ Precisious(currency[1])?.toString().replace(".", ",") }} USD
{{ parseFloat(coins?.market_data?.price_change_percentage_24h_in_currency?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} % 24h
Kapitalizacja PLN
{{ nFormatter(coins?.market_data?.market_cap?.pln) }}
Udział w rynku
{{ parseFloat((coins?.market_data?.market_cap?.pln / total_market_cap) * 100)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Obrót 24h PLN
{{ nFormatter(coins?.market_data?.total_volume?.pln)}}
W obrocie {{coins?.symbol}}
{{ nFormatter(coins?.market_data?.circulating_supply) }}
ATH PLN
{{Precisious(coins?.market_data?.ath?.pln)?.toString().replace(".", ",") }}
Data ATH
{{formatDate(coins?.market_data?.ath_date?.pln)}}
Zmiana od ATH
{{ parseFloat(coins?.market_data?.ath_change_percentage?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Ile czasu od ATH
{{ moment(coins?.market_data?.ath_date?.pln) }}
Zmiana 1h
{{ parseFloat(coins?.market_data?.price_change_percentage_1h_in_currency?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Zmiana 7D
{{ parseFloat(coins?.market_data?.price_change_percentage_7d_in_currency?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Zmiana 1M
{{ parseFloat(coins?.market_data?.price_change_percentage_30d_in_currency?.pln)?.toFixed(2).replace(".", ",") }} %
Zmiana 1R

Wykres kursu Cardano w USD. Notowania ADA online.

Podstawowe informacje o kryptowalucie ADA

ADA to kryptowaluta nierozerwalnie związana jest z platformą Cardano. Ta została uruchomiona w 2017 roku przez Karola Hoskinsona (który był też współzałożycielem Ethereum, ale odszedł stamtąd na skutek wewnętrznych konfliktów). Cardano jest oparte na publicznym rejestrze blockchain i podobnie jak Ethereum zapewnia między innymi narzędzia i funkcje dla zdecentralizowanych aplikacji (dApps).

cardano hard fork binance

Według założyciela platformy, tokeny ADA mają być odpowiedzią na problemy trapiące rynek kryptowalut, takie jak zbyt wolny Bitcoin, czy kiepsko skalujące się Ethereum. Projekt ma być zrównoważeniem pomiędzy ochroną prywatności użytkowników a przejrzystością rozliczeń. ADA została też zaprojektowana w ten sposób, by za pomocą tak zwanych soft forków mogła być aktualizowana i dostosowywać się do zmiennych warunków. Od samego początku istnienia platforma Cardano współpracuje ze środowiskami akademickimi w celu rozwoju technologii blockchain. Sama nazwa coina, czyli ADA, pochodzi od imienia Ady Lovelace, dziewiętnastowiecznej matematyczki uznawanej przez niektórych za pionierkę programowania.

Kryptowaluta ADA, w przeciwieństwie do BTC nie opiera się na protokole proof-of-work. Oznacza to, że nie może być wydobywana. Zamiast tego używa wydajniejszych i bardziej energooszczędnych protokołów proof-of-stake o nazwie Ouroboros. W tym modelu każdy posiadacz ADA może głosować na tak zwanych slot leaderów (im więcej posiadanej kryptowaluty, tym głos ma większą wagę), którzy mają potem prawo przez określony czas do utworzenia nowych bloków transakcyjnych w blockchainie.

Podobnie jak Bitcoin, ADA ma ograniczoną podaż, która wynosi 45 miliardów jednostek. Oznacza to, że nie może być ona emitowana bez końca, a to sprawia, że nie jest aż w takim stopniu narażona na inflacje, a jej wartość powinna podnosić się w czasie, w miarę powstawania niedoboru. Dzięki temu kryptowaluta ADA stanowi potencjalnie dobre aktywo inwestycyjne.

Notowania ADA

Dzięki innowacyjnemu podejściu Cardano do swojej cyfrowej waluty, ADA zyskała w krótkim czasie wielu zwolenników. Obecnie, co możesz sprawdzić za pomocą zamieszczonych na naszej stronie wykresów i aktualnych kursów altcoinów, plasuje się ona w czołówce najpopularniejszych kryptowalut. W roku 2021 jej kapitalizacja wyniosła w przeliczeniu ponad 160 miliardów polskich złotych, co dawało ADA prawie 2% udział w rynku wszystkich kryptowalut.

Zachęcamy także do sprawdzenia kursu Cardano w dłuższej perspektywie czasowej. W ten sposób będziesz w stanie w lepszy sposób ocenić potencjał inwestycyjny tej kryptowaluty, zanim zdecydujesz się na jej zakup. Umożliwiamy także porównanie notowań ADA z innymi, wybranymi przez ciebie kryptowalutami.

Plan rozwoju ADA i obecne możliwości

Cardano ma bardzo ambitne plany dotyczące rozbudowy i ulepszenia wykorzystywanej przez siebie technologii. Planują między innymi w przyszłości wprowadzić możliwość stakowania, transakcje multisignature, podpisy kryptograficzne i lekki portfel cyfrowy. W jeszcze dalszych planach jest między innymi obsługa innych rodzajów kryptowalut na blockchainie wykorzystywanym przez ADA.

ADA posiada dedykowany portfel Daedalus w formie opensource. Działa jako aplikacja przeznaczona na urządzenia deskoptowe na systemach operacyjnych Windows, macOS i Linux. Ma spore możliwości personalizacji, wbudowany panel wiadomości oraz rozbudowane zabezpieczenia. Kryptowalutę Cardano można również przechowywać na innych cyfrowych portfelach, takich jak Exodus Wallet, Trust Wallet, Coinbase i nie tylko.

Gdzie i jak kupić ADA?

Kryptowaluta Cardano jest powszechnie dostępna na różnych popularnych giełdach z kryptowalutami. Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonymi na naszej stronie opiniami na temat poszczególnych portali. W ten sposób będziesz mógł porównać różne oferty i kursy, by wybrać dla siebie platformę, która w stu procentach będzie spełniać Twoje oczekiwania.

ADA można handlować też za pośrednictwem brokerów oferujących kontrakty CFD. W tym przypadku nie stajesz się jednak posiadaczem kryptowaluty, w którą zainwestujesz, a zamiast tego zarabiasz lub tracisz na spekulowaniu jej cenami. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie potrzebujesz przejmować się przechowywaniem kryptowaluty i wyborem portfela cyfrowego. W ten sposób jesteś też bardziej zabezpieczony przed atakami hakerskimi, bo cyberprzestępcy nie mogą okraść Cię z czegoś, czego nie posiadasz.

Do zalet handlowania przy pomocy usług brokerskich wymienia się też dźwignie finansowe. Pozwalają one na szybkie zwiększenie poziomu inwestycji, dzięki czemu możesz dokonać transakcji, nawet jeżeli nie posiadasz wszystkich środków potrzebnych do jej zainicjowania. Wiąże się to jednak z dużym ryzykiem, gdyż możesz zarówno więcej zyskać, jak i stracić.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat popularnych brokerów handlujących kontraktami CFD na kryptowalutę ADA, sprawdź naszą zakładkę „Brokerzy”. Znajdziesz tam informacje, które pomogą Ci wybrać odpowiednie rozwiązanie.

Dodaj opinię