bitbay gieldy 710x100

Stablecoiny – co to jest?

Zainteresowałeś się rynkiem kryptowalut? W takim wypadku warto zgłębić także pokrewne pojęcia, które mogą przydać Ci się podczas inwestycji. Jednym z takich tematów z pewnością są stablecoiny. Zapoznaj się z naszym artykułem i przekonaj się czym dokładnie są, co mają wspólnego z kryptowalutami oraz w jakich kwestiach się od nich różnią. Zapraszamy do lektury!

Co to jest stablecoin?

Stablecoin jak sama nazwa wskazuje, jest cyfrową walutą, która w założeniu ma być znacznie stabilniejsza niż krypto. Została zaprojektowana w odpowiedzi na nieustanne wahania najpopularniejszych tokenów, co znacznie zwiększało ryzyko wszelkich powiązanych z nimi inwestycji.

W jaki sposób stablecoiny osiągają swój cel? Poprzez połączenie właściwości kryptowalut z tradycyjnymi walutami fiducjarnymi. Oznacza to, że ich wartość jest powiązana bezpośrednio z aktywami rezerwowymi takimi jak na przykład dolar amerykański, złoto albo nawet inne kryptowaluty.

To założenie pozwala na skuteczniejsze ograniczenie zmienności danego instrumentu i ustabilizowanie jego kursu. Dzięki temu stablecoiny stały się zaufaną walutą cyfrową, która doskonale sprawdza się na przykład w roli codziennego środka płatniczego.

Jakie są zalety stablecoinów?

Poza wcześniej wymienioną większą przewidywalnością kursu, stablecoiny mają do zaoferowania przede wszystkim praktyczność. Mogą one być w prosty sposób wymieniane na waluty fiducjarne. Przykładowo USDC, czyli stablecoin oparty na dolarze amerykańskim jest wymienialny z nim w stosunku jeden do jednego.

Niektórzy mogliby zapytać o to, jaki jest sens inwestowania w stablecoiny, skoro są warte tyle samo co tradycyjna waluta, na której są oparte. Odpowiedzią na te pytania jest ich cyfrowa natura. Pomimo stabilności właściwej dla walut fiducjarnych, stablecoiny cały czas czerpią pozytywne wzorce od kryptowalut. Zapewniają szybki, tani i bezpieczny przesył, anonimowość i są dostępne dla każdego przez cały czas, przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Stablecoiny – jakie mają zastosowania?

Powiązanie z walutami fiducjarnymi i minimalizacja zmienności czynią ze stablecoinów idealne aktywo do długoterminowego inwestowania. W przeciwieństwie do tradycyjnych kryptowalut, posiadacze stabilnych monet nie muszą martwić się nieoczekiwanymi wzrostami lub spadkami wartości ich tokenów.

Z tych samych powodów stablecoiny mogą stać się dla wielu alternatywą oszczędnościową, która nie wymaga posiadania konta w banku, a przez to może być łatwo przesyłana i odbierana w każdym miejscu na świecie. Zwłaszcza że międzynarodowe opłaty transakcyjne dla stablecoinów są z reguły bardzo niskie.

Wraz ze wzrostem popularności stabilnych tokenów rośnie też zakres ich możliwości. Można pośród nich wymienić między innymi sposoby zarabiania odsetek w oparciu o posiadane stablecoiny. Ich oprocentowanie jest zazwyczaj wyższe niż w przypadku banków oferujących podobne rozwiązania na waluty fiducjarne.

Wszystko to czyni ze stablecoinów cyfrowe aktywa, obok których żaden trader nie powinien przechodzić obojętnie.

Dodaj opinię