binance reklama

POW i POS – co to jest i jakie są między nimi różnice?

Świat kryptowalut pełny jest różnorakich zagadnień, które mogą wydawać się dla początkujących bardzo skomplikowane. Warto się z nimi zapoznać by poszerzyć swoją wiedzę i dzięki niej móc obracać kryptowalutami w bardziej efektywny sposób. W poniższym artykule przyjrzeliśmy się bliżej mechanizmom konsensusu PoW i PoS. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, zapraszamy do lektury!

Mechanizm konsensusu – co to?

Innymi nazwami stosowanymi w odniesieniu do tego pojęcia są między innymi algorytmy albo protokoły konsensusu. Niezależnie od określenia, umożliwiają one współpracę systemów rozproszonych takich jak sieci komputerowe i zachowanie przy tym właściwego bezpieczeństwa.

Tego rodzaju mechanizmy były używane od dziesięcioleci, ale w ostatnich latach wspomina się je głównie w kontekście kryptowalut. Dzięki ich użyciu każdy użytkownik korzystający z danego blockchaina otrzymuje tę samą, identyczną kopię danych.

Algorytmy konsensusu są wykorzystywane w procesie wydobywania kryptowalut. Wymagają od użytkowników chcących dodawać bloki, dostarczenia odpowiedniej stawki (ang. stake). Pełni ona funkcję depozytu, który może zostać stracony na skutek nieuczciwych działań. Stawką może być moc obliczeniowa albo nawet same kryptowaluty. Co użytkownicy otrzymują w zamian? Możliwość wydobycia tokena właściwego dla danego blockchaina.

Proof of Work (PoW) – zasady działania

Jest to najstarszy protokół konsensusu wykorzystywany w blockchainie. Cieszy się bardzo dużą popularnością, którą zawdzięcza między innymi temu, że została na nim oparta największa i najsławniejsza kryptowaluta, czyli Bitcoin.

PoW polega na przetwarzaniu danych (tak zwany hash), które work walidatorzy (potocznie nazywani górnikami) chcą zweryfikować i dodać do bloku, by w zamian otrzymać nagrodę w postaci kryptowaluty.

Stawką tego algorytmu konsensusu jest przede wszystkim moc obliczeniowa sprzętu używanego do wydobycia. Wliczają się do niej też koszty ponoszone przez górników na zakup odpowiednich koparek oraz opłacenie energii elektrycznej potrzebnej do ich użytkowania.

Proof of Stake (PoS) – w jaki sposób funkcjonuje?

PoS zostało zaproponowane jako alternatywa dla PoW. W przeciwieństwie do tego drugiego protokołu nie wymaga on użycia specjalistycznego sprzętu ani wielkich nakładów energii.

Różnica w stosunku do Proof of Work jest dostrzegalna też w stawce, którą użytkownik danego blockchaina musi ponieść. Zamiast zewnętrznych zasobów wykorzystywane są te wewnętrzne, czyli kryptowaluty.

Staking polega na zamrożeniu części swoich aktywów na czas weryfikacji transakcji. Pozwala to na obstawianie wraz z innymi weryfikatorami tego, który blok zostanie wybrany przez protokół i dodany do blockchaina. W przypadku trafnego wyboru nagrodą jest otrzymanie części opłat transakcyjnych, tym większych im większa stawka została zdeponowana.

Do tej pory PoS wykorzystywany był głównie w mniej popularnych kryptowalutach, ale ten protokół budzi też zainteresowanie większych graczy. Ethereum planuje aktualizacje, która pozwoli na wdrożenie tego algorytmu do ich sieci.

Dodaj opinię