Skuteczne inwestowanie w dużej mierze składa się z poprzedzającej transakcje pracy analitycznej. Ciągły rozwój rynków finansowych wymusza jednak poznawanie coraz to nowszych narzędzi, które ułatwią i przyśpieszą tego typu badania. Jednym z nich jest formacja harmoniczna. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się więcej na jej temat.
Formacja harmoniczna – podstawowe wiadomości
Formacja tego typu jest sposobem przedstawienia układu cenowego, opierającym się na poziomach Fibonacciego. Jest to jedna z metod analizy technicznej, która zakłada, że występujące w przyrodzie “złote proporcje” pojawiają się także w na wykresach cen instrumentów finansowych i różnego rodzaju indeksów.
Formacja harmoniczna po raz pierwszy była stosowana jeszcze w latach 30’tych ubiegłego wieku, ale w ostatnim czasie zyskuje na jeszcze większej popularności. Wszystko przez to, że charakteryzuje się ona bardzo wysoką skutecznością w przewidywaniu przyszłych ruchów na rynku.
Ta technika wykorzystywana jest przede wszystkim w małych inwestycjach na rynku Forex przeprowadzanych w ciągu dnia, czyli tak zwanego day tradingu. Tam też przynosi najlepsze efekty. Jej stosowanie w inwestowaniu długoterminowym jest zdecydowanie mniej popularne.
Na czym opiera się formacja harmoniczna?
Większość odmian tej techniki polega na tak zwanych punktach cenowych. Są one oznaczone konkretnymi literami. X to cena, od której zaczyna się formacja, A to następny punkt cenowy idący w górę lub w dół od X, B to zniesienie X i A, C to zniesienie A i B, a D jest ostatnim punktem cenowym w formacji.
Podane wyżej punkty mierzy się zgodnie z wybranym modelem Fibonacciego (który zależy od danej odmiany formacji harmonicznej) i sprawdza, czy spełnia wszystkiego jego wymagania.
Zastosowanie tej metody i znalezienie odpowiedniej formacji harmonicznej na wykresie pozwala na precyzyjne wyznaczanie punktów zwrotnych dla danego trendu.
Różne odmiany formacji harmonicznej
Istnieją cztery podstawowe formacje. Każda z nich ma wersję byczą (wzrostową) i niedźwiedzią (spadkową). Pierwsza i najstarsza z nich to tak zwany Gartley. Jej reguły zakładają, że zniesienie AB musi znajdować się w okolicy 61,8%. BC nie może przekraczać 86,6%. CD może wynosić od 113-161,8% długości AB, ale nie może przekraczać 78,6% XA. Jeżeli wszystkie wyżej wymienione warunki są spełnione, to D (czyli ostatni punkt cenowy) oznacza strefę wejścia w pozycję długą podczas hossy lub w pozycję krótką podczas bessy.
Oprócz formacji Gartley mogą wystąpić jeszcze formacje Motyl, Krab i Nietoperz. Każda z nich posiada zestaw własnych reguł i warunków, które muszą zostać spełnione w celu wiarygodnego zbadania trendu. Koniecznie zapoznaj się z nimi, jeżeli chcesz zwiększyć szanse na odniesienie sukcesu w swoich inwestycjach. To zagadnienie może wydawać się z początku dość trudne, ale odrobina praktyki sprawia, że przeprowadzana w ten sposób analiza techniczna jest szybka i intuicyjna.
Na naszej stronie znajdziesz także inne materiały szkoleniowe o różnym stopniu zaawansowania, dotyczące rynków finansowych i powiązanych z nimi zagadnień. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z nimi i pogłębienia swojej wiedzy.