Jeszcze do niedawna obrót kryptowalutami nie był przedmiotem opodatkowania w Polsce. Wszystko zmieniło się w 2019 roku. Według obecnych regulacji w określonych przypadkach kryptowaluty objęte są podatkiem dochodowym od osób fizycznych i muszą być rozliczone jako przychód. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, w jaki sposób to zrobić.
Rozliczanie kryptowalut – kiedy Cię dotyczy?
Rozwój i popularyzacja technologii Blockchain i samych kryptowalut, nie mogły być bez końca ignorowane przez państwa. Już dzisiaj wiele tokenów jest używanych jako oficjalne środki płatnicze między innymi w USA, Chinach, Rosji, Kanadzie czy w Japonii.
W Polsce ten temat cały czas raczkuje. Pomimo tego powoli w naszym kraju zaczyna być wprowadzanych coraz więcej regulacji dotyczących kryptowalut. Na razie, sam fakt ich nabywania czy też posiadania nie podlega opodatkowaniu, chociaż wszystko wskazuje na to, że w przyszłości może się to zmienić, wzorem innych państw zachodnich. Należy jednak w corocznej deklaracji PIT-38 wykazać zakup kryptowalut.
W jakich przypadkach należy rozliczać kryptowaluty? Ten obowiązek dotyczy przede wszystkim osób, które uzyskują przychody z tytułu obrotu cyfrową walutą. Oznacza to, że każdy, kto wymienia swoje wirtualne aktywa na legalny środek płatniczy, towar, usługę czy prawa majątkowe musi złożyć deklarację i odprowadzić ewentualny podatek.
Co jednak istotne, wymiana kryptowaluty na inną kryptowalutę w świetle polskiego prawa nie jest uzyskaniem przychodu, nawet jeżeli przyniosła Ci zyski. Dlatego w tym ostatnim przypadku nie musisz się rozliczać.
W jaki sposób rozliczane są kryptowaluty?
Do rozliczania kryptowalut stosowane są deklaracje złożone na formularzu PIT-38. Podobnie jak w przypadku regularnych dochodów, należy dostarczyć wszystkie dane do właściwego urzędu skarbowego w określonym terminie.
Ważną informacją jest z pewnością to, że rozliczanie się z kryptowalut może być objęte odliczeniami podatkowymi. Oznacza to, że wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu, a także zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu można wliczyć w koszty. Wydatki, które powinny być uznawane przez Urząd Skarbowy (choć czasem nie są) to między innymi rachunki za prąd i dostęp do internetu, a także kupno sprzętów elektronicznych, które umożliwiają dokonywanie transakcji i przechowywanie kryptowalut. Warto wystąpić o indywidualną interpretację, aby upewnić się czy dane wydatki mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu.
Wysokość opodatkowania kryptowalut
Stawka podatkowa od dochodów uzyskanych z kryptowalut wynosi 19%. Za dochód uznaje się wartość uzyskaną po odjęciu od sumy przychodów kosztów, które były potrzebne do ich uzyskania.
Obecne interpretacje wskazują na to, że transakcje kryptowalutami dokonywane na terenie Polski nie są objęte obowiązkiem odprowadzania VAT-u.
Temat rozliczenia się z kryptowalut został szeroko opisany na portalu kryptowaluty.info.pl. Znajdziesz tam krok po kroku jak prawidłowo wypełnić PIT-38, a ponadto mnóstwo komentarzy z indywidualnymi zapytaniami i odpowiedziami na zaistniałe wątpliwości.