bitbay gieldy 710x100

Xtb

XBT – Co warto wiedzieć? Poznaj historię!

Dom Maklerski XTB został założony w 2002 roku (wtedy pod nazwą X-Trade Brokers) i jest jednym z największych notowanych na giełdzie brokerów FX & CFD. Jego główna siedziba znajduje się w Polsce. Posiada on długą i rozwojową historię pełną sukcesów. Zdecydowanie warto się z nią zapoznać.

W 2005 roku XTB otrzymało licencję od Komisji Nadzoru Finansowego umożliwiającą firmie świadczenie usług maklerskich. Jeszcze w tym samym roku zostali nagrodzeniu przez Money Markets Journal tytułem „najlepszego brokera w Europie”. Jest to dowód nie tylko świetnego zarządzania, ale także niezwykłej ambicji XTB, która jest doskonałym prognostykiem dla ich klientów.

Od 2006 roku XTB organizuje konkurs inwestycyjny X-Trade Forex Cup, w którym nagrody sięgają rzędu nawet 1 miliona euro. Polega on na inwestycji w waluty, towary i instrumenty giełdowe 10 tysięcy wirtualnych złotych w wersji demo prawdziwego systemu transakcyjnego. Uczestnicy, którzy po sześciu tygodniach zmagań mają na swoim konkursowym rachunku największą kwotę, wygrywają atrakcyjne nagrody główne. To znakomita szansa nie tylko dla giełdowych ekspertów, ale także amatorów.

W 2007 roku dom maklerski staje się członkiem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Krajowej Izby Rozliczeń. W tym samym roku zaczyna się również ekspansja zagraniczna XTB. Pierwszy oddział założony poza Polską powstaje w Czechach. W następnych latach dołączają do niego placówki w Hiszpanii, Słowacji, Rumunii oraz Niemczech. W 2010 roku w tym gronie pojawiają się także Węgry, Włochy, Francja i Portugalia. XTB zakłada też spółki zależne również w Wielkiej Brytanii oraz Turcji. A to wciąż nie koniec!

Wszystko to sprawia, że w 2011 XTB podpisuje rocznie ponad 10 tysięcy umów. W 2013 roku XTB powołuje do życia xServer, który w późniejszych latach jest stale aktualizowany i ulepszany. To system transakcyjny, który uniezależnia ich od zewnętrznych dostawców oprogramowania tradingowego. Rok później pojawia się pierwsza aplikacja mobilna firmy.

W maju 2016 roku XTB zadebiutowało na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W dniu debiutu akcje rosną o ponad 4%. W następnych latach ambasadorami marki stają się między innymi hollywoodzki aktor Mads Mikkelsen czy znany na całym świecie menadżer piłkarski Jose Mourinho.

Od 2017 roku XTB pojawia się też na innych kontynentach, placówki powstają w Ameryce Południowej i Środkowej, a także w Afryce. Przemyślana strategia rozwojowa i stały wzrost podpisywanych umów (20 tysięcy rocznie w 2018 roku) sprawia, że firma staje się jednym z największych brokerów w Europie oraz Ameryce Łacińskiej i regularnie otrzymuje liczne nagrody branżowe.

Ta inspirująca historia będąca pasmem sukcesów sprawia, że warto zainteresować się XTB bliżej, jeżeli rozważasz inwestycję w giełdę kryptowalut, jak i tą tradycyjną.

Czy XTB jest bezpieczne?

Giełdykryptowalut.pl zawsze szczególną uwagę przykładają do bezpieczeństwa użytkowników i ostrzegają przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami czyhającymi na inwestorów. Jak wyglądają te kwestie w przypadku XTB Online Trading? Jak się okazuje, nie ma się o co martwić.

xtb broker

Dom maklerski XTB posiada szereg zabezpieczeń klienckich, dzięki którym można uznać go za wiarygodny i godny zaufania. To globalna marka o bardzo dobrej reputacji, a polityka firmy stawia na transparencję. Dzięki temu, korzystając z ich usług, możesz poczuć się bezpiecznie i być pewnym tego, że wszystko odbywa się zgodnie z literą obowiązującego prawa. XTB jest regulowany przez największe na świecie instytucje nadzoru, w tym Financial Conduct Authority w Wielkiej Brytanii, KNF w Polsce, BaFin w Niemczech i CMB w Turcji, a także liczne banki narodowe w poszczególnych krajach, w których znajdują się placówki zagraniczne.

XTB przykłada bardzo dużo uwagi do ochrony środków klientów. Są one trzymane na segregowanych kontach zgodnie z regulacjami Komisji Nadzoru Finansowego. Objęto je także systemem rekompensat, wdrażanych w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Wszystko to sprawia, że inwestorzy nie muszą martwić się o swoje finanse.

Co oznacza, że środki klientów XTB są segregowane? Dzięki temu w przypadku bankructwa firmy nie będą one w żaden sposób zagrożone i trafią z powrotem do klientów. U brokerów, którzy nie stosują segregacji, istnieje spore ryzyko, że w przypadku upadłości, środki klienckie będą traktowane jak aktywa firmy i skonfiskowane przez wierzycieli. W przypadku XTB taki czarny scenariusz jest wykluczony.

Fakt, że XTB stosuje liczne systemy ochrony swoich klientów, a także to, że jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych, sprawia, że korzystając z ich usług, możesz poczuć się w pełni bezpieczny. Ich ocena na Trustpilot wynosi 5 gwiazdek.

XTB a handel kryptowalutami

Czy warto korzystać z tego domu maklerskiego w kontekście waluty cyfrowej? Odpowiedź jest dość prosta i oczywista. XTB ma dużą wiedzę na temat rynku kryptowalut i oferuje szeroko zakrojoną pomoc w kwestii rozpoczęcia inwestycji. Rozbudowana sekcja edukacyjna pozwala na szybkie wdrożenie się w odpowiednie działania oraz pogłębianie swojej wiedzy.

XTB oferuje ponad 20 instrumentów CFD na kryptowaluty, co stanowi jedną z najszerszych dostępnych na rynku ofert CFD na waluty cyfrowe. Instrumenty składają się z notowań względem dolara, Bitcoin oraz Ethereum. Zapewnia też wsparcie w przypadku niżej wycenianych altcoinów, takich jak chociażby głośny w ostatnich miesiącach Dogecoin, co stwarza bardzo dużo możliwości inwestycyjnych. Ceny poszczególnych kryptowalut oparte są o dolara amerykańskiego.

Wszystko to sprawia, że XTB jest często wymieniani przez pisma i portale branżowe w gronie najlepszych brokerów do rozpoczęcia inwestycji w kryptowaluty. Korzystając z ich usług, użytkownik otrzyma atrakcyjne warunki handlowe, znakomite platformy tradingowe i profesjonalne narzędzia. XTB oferuje też dźwignię finansową na wszystkie kryptowaluty w wysokości 1:2. Kolejną zaletą korzystania z tego brokera, nad którą nie można przejść obojętnie, są korzystne poziomy spreadów.

W kwestiach śledzenia notowań kryptowalut XTB umożliwia nie tylko obserwowanie aktualnych kursów, ale zapewnia także graficzne wykresy obrazujące wahania cen w określonym przedziale czasowym. Stwarza to doskonałe możliwości analityczne. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że platforma zapewnia bardzo profesjonalne wsparcie w języku polskim.

Jak zacząć handel kryptowalutami w XTB?

Aby rozpocząć swoją przygodę z cyfrowymi walutami u tego brokera, należy najpierw założyć rachunek inwestycyjny. Sam proces jest bardzo prosty i nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut. Do dokonania tej procedury potrzebne będą Ci odpowiednie dokumenty poświadczające Twoją tożsamość, na przykład dowód osobisty lub paszport. Rachunek może być otwarty bez wychodzenia z domu, poprzez skorzystanie z opcji internetowych. Na stronie XTB wystarczy wybrać zakładkę „otwórz konto” i wypełnić odpowiednie formularze rejestracyjne. Po szybkiej weryfikacji, będąc już pełnoprawnym użytkownikiem, możesz niemal natychmiast rozpocząć inwestycje w wybrane przez Ciebie kryptowaluty.

Bardzo korzystną opcją zapewnianą przez XTB jest możliwość korzystania z konta demo. Dzięki temu możesz używać dostępnych platform handlowych bez ryzyka poniesienia realnych strat, operując wirtualnym depozytem. Co ważne, platforma xStation dostępna jest zarówno na komputerze, jak i urządzeniach mobilnych, dlatego możesz korzystać z niej swobodnie, gdziekolwiek się znajdujesz.

demo xtb

W przypadku gdy potrzebujesz dodatkowej pomocy w swoich pierwszych krokach, XTB oferuje całą sekcję edukacyjną z informacjami i instrukcjami na temat dokonywania pierwszych transakcji oraz funkcjonalności poszczególnych platform handlowych.

XTB a inwestowanie w kryptowaluty

Platforma nie zapewnia bezpośrednio możliwości wymiany kryptowalut, ale umożliwia dostęp do tego rynku za pośrednictwem kontraktów CFD. Oznacza to, że możesz inwestować i spekulować w wybrane przez siebie kryptowaluty bez potrzeby posiadania bazowych aktywów. Co istotne, w przeciwieństwie do rynku wymiany kryptowalut, XTB podlega licznym regulacjom wydawanym przez instytucje nadzoru, które wymienialiśmy wcześniej. Wiąże się z tym dużo większe bezpieczeństwo inwestowanego kapitału.

Handel kryptowalutami przy korzystaniu z CFD ma wiele plusów. Umożliwia inwestowanie 7 dni w tygodniu przy niskich kosztach transakcyjnych. Bez wątpienia jedną z głównych korzyści jest też możliwość niższego wkładu kapitałowego dzięki dźwigni finansowej na poziomie 1:2. Oznacza to, że potrzebujesz tylko 50% kwoty potrzebnej do zainwestowania w daną kryptowalutę, podczas gdy reszta zostanie pożyczona od brokera. Kontrakty CFD umożliwiają zajmowanie pozycji długich (czyli zleceń kupna) oraz krótkich (zleceń sprzedaży), co czyni inwestowanie bardzo elastycznym i wygodnym.

XTB posiada własną platformę transakcyjną, która jest pełnoprawnym narzędziem handlowym pozwalającym na inwestowanie w różnego rodzaju instrumenty finansowe. Posiada szereg udogodnień, których funkcjonalności opłaca się poznać, w celu większego dopracowania, a także zautomatyzowania własnych strategii inwestycyjnych.

Platforma XTB oferuje także inne możliwości inwestowania w rynek kryptowalut. Zamiast ich kupna przez CFD możesz na przykład inwestować w akcje firm, które są powiązane z walutami cyfrowymi. Należą do nich między innymi Coinbase, Riot Blockchain albo MicroStrategy. Nie ma to takiego potencjału wzrostu jak bezpośredni zakup kryptowalut, ale tego typu działanie jest rozsądne w kontekście stworzenia zdywersyfikowanego portfela.

XTB – Podsumowanie

Jako że kryptowaluty, a co za tym idzie, handel nimi stają się coraz popularniejsze praktycznie z dnia na dzień, można założyć, że trend ten będzie utrzymywał się przez lata. Istnieje coraz więcej możliwości wykorzystywania cyfrowej waluty w codziennym, prawdziwym życiu, więc tym bardziej należy spodziewać się wzrostu ich przydatności. Inwestycja w kryptowaluty za pośrednictwem XTB może być bardzo opłacalna przy rozsądnej i długoterminowej strategii.

Dlaczego warto wybrać XTB? Przede wszystkim jest to polska marka, ale o globalnym zasięgu, z tego powodu dysponuje znakomitym wsparciem oraz wiarygodnością. Nie wymaga ona dużego depozytu startowego, ma bogatą sekcję edukacyjną i autorską, rozbudowaną platformę handlową (oprócz tego zapewnia też dostęp do międzynarodowej platformy MT4). Wszystko to sprawia, że XTB dość pozytywnie wyróżnia się na tle konkurencji i nie sposób nie zwrócić uwagi na jakość świadczonych tam usług.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

18 opinii o “Xtb”

  1. Mam u nich konto od 2 lat. Dużo par związanych z krypto – poza tym całość działa pierwsza klasa.
    Oni mają spoko system i głównie dlatego tak długo z nimi działamy.
    Funkcjonuje to pierwsza klasa.

    Odpowiedz
  2. Rachunek zweryfikowany w minutę, dużo par crypto-crypto i crypto-fiat, platforma petarda, jednak 15 lat w tradingu i nadzór robią swoje. Przelewy ekspresowe i ochrona polskiego knf, a ruchy cen dokładnie takie same jak na giełdzie wiec nie robi mi ze to cfd a nie moneta, na to plus bo mi nie ukradną 🙂 Polecam!

    Odpowiedz

Dodaj opinię