bitbay gieldy 710x100

Ile można zarobić na kopaniu kryptowalut?

Kopanie kryptowalut to wciąż skuteczny sposób na pozyskiwanie własnych tokenów bez potrzeby ich kupowania. Nie można jednak użyć określenia “za darmo”. Wydobywanie cyfrowej waluty wiążę się bowiem z wieloma kosztami, które w niektórych przypadkach mogą przerosnąć ewentualną nagrodę. Zapoznaj się z naszym artykułem, jeżeli chcesz sprawdzić, czy bycie górnikiem jest jeszcze opłacalne!

Zacznijmy od podstaw. Na czym polega kopanie kryptowalut?

Wydobycie kryptowalut to oczywiście skrót myślowy, gdyż nie istnieje żadna fizyczna kopalnia, w której można by to robić. Cały proces polega na zaopatrzeniu się w tak zwaną koparkę, czyli sprzęt komputerowy o wielkiej mocy obliczeniowej i odpowiedni software pozwalający na uzyskanie wybranego tokena.

Koparka użycza swojej mocy obliczeniowej do przetwarzania skomplikowanych równań, które skutkują w końcu dołączeniem nowego bloku do sieci kryptowaluty, czyli blockchainu. To właśnie w tej przestrzeni dokonywane są transakcje. Za rozbudowę takiego bloku, górnik użyczający swojego sprzętu otrzymuje nagrodę w postaci danego cyfrowego tokena.

Koszty związane z kopaniem krypto

Czasy, w których można było kopać najlepsze kryptowaluty za pomocą domowego komputera, już dawno się skończyły. Blockchainy są zaprojektowane w ten sposób, że każde kolejne wydobycie utrudnia kopanie kolejnych tokenów. W ten sposób wraz z rozwojem kryptowaluty należy zaangażować w ten proceder coraz więcej mocy obliczeniowej.

Z tego powodu by mieć realne szanse na wydobycie trzeba zainwestować naprawdę dużo pieniędzy w odpowiedni sprzęt. Koszty pojedynczych koparek kryptowalut wahają się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dodatkowo ich działanie wymaga ogromnego poboru mocy. Pojedyncza maszyna uruchomiona 24 godziny na dobę jest w stanie wygenerować miesięczne rachunki za prąd grubo przekraczające tysiąc złotych. Oczywiście ostateczne koszty uzależnione są od dostawcy energii i lokalizacji, więc trudno w tym przypadku podać dokładną kwotę.

Czy wydobywanie kryptowalut jest wciąż opłacalne?

Wysokie koszty wydobycia kryptowaluty nie muszą jednak od razu generować strat. W końcu najbardziej wartościowe tokeny są warte naprawdę poważne pieniądze. Choć warto zaznaczyć, że nawet przy skutecznym wydobyciu sam zwrot poniesionych kosztów może zająć wiele miesięcy.

Należy pamiętać też o tym, że aktualne ceny poszczególnych krypto z pewnością zmienią się za parę miesięcy. Dlatego podjęcie się wydobywania Bitcoina lub innych czołowych walut cyfrowych na podstawie dzisiejszych kursów nie jest w żaden sposób miarodajne.

Ile konkretnie można zarobić na kopaniu kryptowalut, przy założeniu, że uda nam się wygenerować zyski? Niestety, ale zmiennych jest zbyt wiele, by móc określić dokładne kwoty. Rynek krypto jest bardzo płynny i podatny na wahania, dlatego nikt nie jest w stanie przewidzieć opłacalności takich działań. Wiele w tej kwestii może zależeć od indywidualnego szczęścia, wyboru odpowiedniego krypto i innych niezależnych czynników.

Dodaj opinię