bitbay gieldy 710x100

Hossa czy bessa, czyli jak rozpoznać trend?

Wszyscy inwestorzy prędzej czy później, jeżeli chcą odnosić zyski, muszą nauczyć się jak rozpoznawać trendy. W poniższym artykule zaprezentujemy, w jaki sposób można poznać, czy dana tendencja jest wzrostowa czy spadkowa oraz jak powinno się je analizować. Gorąco zachęcamy do lektury i zwiększania swoich zasobów wiedzy!

Trend – co to oznacza?

Wartość poszczególnych aktywów, niezależnie od tego czy mówimy tu o tradycyjnych giełdach i rynku Forex, czy o tych oferujących kryptowaluty, stale ulega zmianom. Są to mechanizmy zależne od wielu czynników i odpowiedzialni inwestorzy słusznie poświęcają dużo czasu na ich analizowanie.

Trend to określenie kierunku, w którym zmieniają się ceny. Może być wzrostowy (hossa) lub spadkowy (bessa). Handel z trendem polega na tym, że inwestorzy zajmują długą pozycję i kupują aktywa, kiedy ich wartość rośnie, by następnie zająć krótką pozycję i sprzedać je, gdy kurs zacznie zaliczać spadek.

Badanie trendów odbywa się między innymi poprzez analizę linii wsparcia i oporu, formacji cenowych, średnich kroczących i innych. Jest to czasochłonne zajęcie, ale odpowiednie przewidzenie tendencji znacznie zwiększa szansę na przeprowadzenie udanej inwestycji.

Hossa – co powinieneś wiedzieć o trendzie wzrostowym?

hossa wykres

Hossę łatwo jest zidentyfikować już na pierwszy rzut oka. Charakteryzuje się stałym wzrostem kursu, który układa się na wykresach w coraz wyższe szczyty i coraz wyższe dołki.

Co istotne, trend wzrostowy nie polega na pojedynczych sytuacjach, w których wartość danego aktywa się zwiększa, tylko dobrze zauważalnych i długotrwałych zmianach w tym kierunku.

Z tego powodu łatwo jest zidentyfikować hossę, gdy już trwa, ale odpowiednio przeprowadzone analizy pozwalają na przewidzenie jej początku i zainwestowanie w najkorzystniejszych chwilach. Pozwala to na kupienie aktywów, kiedy są najtańsze i sprzedania ich tuż przed bessą, kiedy ich wartość jest w szczytowym punkcie.

Bessa – jak radzić sobie ze spadkami?

bessa wykres

Trend spadkowy to lustrzane odbicie hossy. Podobnie jak w przypadku wzrostów, zaobserwowane trendy tracącego na wartości kursu muszą być długotrwałe. W wielu przypadkach mowa tu nawet nie o tygodniach, a o miesiącach czy latach.

Tak jak w trendzie wzrostowym szczyty i dołki wykresów kursowych cały czas pną się w górę, tak w bessie obserwujemy odwrotną sytuację. Spadek następuje często po okresie intensywnego wzrostu. Coraz więcej ludzi wyprzedaje swoje aktywa, co powoduje dalszy spadek cen i napędzanie zjawiska.

Właśnie dlatego przewidywanie pojawienia się bessy i odpowiednio wczesna reakcja, to podstawowe działanie, które pomoże Ci w ochronie Twoich inwestycji.

Dodaj opinię