bitbay gieldy 710x100

Co to jest arbitraż?

W świecie kryptowalut istnieje wiele metod handlowych, które pozwalają na dokonywanie zyskownych transakcji. Arbitraż z pewnością należy do tego grona. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej strategii, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Znajdziesz w nim wyjaśnienie wszystkich kluczowych pojęć powiązanych z tym zagadnieniem.

Na czym polega arbitraż kryptowalutowy?

Jest to strategia handlowa polegająca na kupnie aktywów na jednym rynku po niższej cenie, po to, by sprzedać je drożej na innej platformie. Różnica w cenie przekłada się w tym przypadku na osiągany zysk.

Zastosowanie tej taktyki jest możliwe dzięki dużemu zróżnicowaniu giełd kryptowalutowych i braku ich jednolitej regulacji. Dzięki temu wycena danych tokenów w jednym miejscu może być zupełnie inna niż w drugim.

Platformy handlowe oferujące handel kryptowalutami starają się nie dopuszczać do takich sytuacji, ale nie udaje im się to we wszystkich przypadkach. Dobrze zorientowany trader może wykorzystać tego rodzaju kruczki i bardzo dobrze na nich zarobić.

Co potrzebne jest do strategii arbitrażowej?

Skuteczny arbitraż wymaga od handlarza podjęcia wielu sprawnych działań naraz. Jak w każdej decyzji inwestycyjnej nie należy dawać ponosić się emocjom.

By móc zastosować arbitraż należy mieć aktywne konta tradera na giełdach, między którymi chce się dokonać wymiany. Trzeba również znać ich koszty transakcyjne, tak by nie okazało się, że pobrane przez platformy opłaty zjedzą ewentualny zysk. Istotna jest także prędkość dokonania operacji i czas potrzebny na przetransferowanie środków. Może okazać się, że w trakcie przesyłania kryptowaluty z jednej giełdy na drugą, ceny w docelowym miejscu zostały już skorygowane i trader nic na nich nie zyska.

Dopiero po uwzględnieniu wszystkich powyższych czynników i wyliczeniu “na sucho” potencjalnego zysku można podjąć decyzję o wdrażaniu strategii.

Różne rodzaje arbitrażu

Opisywane powyżej przykłady dotyczą arbitrażu dokonywanego między dwoma różnymi giełdami. Nie jest to jednak jedyny sposób na zarabianiu na różnicach cen.

Inną powszechnie stosowaną strategią jest arbitraż trójstronny. Polega on na zakupie trzech różnych kryptowalut i wymienianiu ich w różnych konfiguracjach w ramach jednej giełdy. Przykładowo waluta A zostaje sprzedana za walutę B, B za C, a C poświęcone jest na odkupienie większej liczby waluty A. Oczywiście tego typu działanie sprawdza się tylko w określonych warunkach.

Kolejną metodą jest arbitraż statystyczny. Polega on na wykorzystaniu bota arbitrażowego, który na podstawie statystyk danych będzie obliczać szanse na czerpanie zysków z transakcji i automatycznie otwierał pozycje długie lub krótkie.

Chociaż arbitraż może wydawać się na pierwszy rzut oka podejrzaną praktyką, to jest on całkowicie legalny i powszechnie stosowany przez wielu traderów. Dlatego warto zapoznać się bliżej z jego mechanizmami, zwłaszcza że ich poprawne stosowanie nie należy do najprostszych. Użycie arbitrażu w odpowiednim momencie może być jednak bardzo opłacalne, więc żaden handlarz nie powinien przechodzić obok tej metody obojętnie.

Dodaj opinię