bitbay gieldy 710x100

Money management – jak zarządzać kapitałem?

Właściwe zarządzanie kapitałem to jedna z kluczowych umiejętności, które pomogą Ci osiągać sukcesy podczas grania na giełdzie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej i zwiększyć swoje szanse na zyski, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Zapraszamy do lektury!

Money management – na czym to polega?

Mówiąc w skrócie, jest to strategia zarządzania kapitałem. Nie jest ona zależna od platformy inwestycyjnej i każdy trader może mieć do niej nieco inne podejście. Ważne jest jednak to, że jej zaimplementowanie pozwala na pozostanie dłużej w grze.

Money management polega na ostrożnym i długofalowym podejściu do inwestycji. Zakłada granie małym procentem swojego kapitału, co pozwala na większą elastyczność w przypadku popełnianiu błędów. Dzięki temu każda porażka jest mniej odczuwalna, a Ty masz więcej szans (bo tracąc mniej, będziesz mógł zainwestować więcej razy) na uzyskanie zysku.

Oczywiście inwestowanie mniejszej ilości kapitału oznacza też potencjalnie mniejsze zyski, jednak należy pamiętać, że to właśnie strategia obliczona na długofalowe cele przynosi zazwyczaj najlepsze skutki. Mało jest wśród traderów osób, które ryzykują dużo i pozostają w grze na długo, więcej zaś takich, którzy na takim działaniu stracili wszystko.

Ile kapitału ryzykować stosując money management?

Nawet najlepsza analiza nie da Ci 100% szansy na osiągnięcie zysku. Giełda rządzi się swoimi prawami i pomimo tego, że solidne przygotowanie znacząco przyczynia się do osiąganych sukcesów, to nie można całkowicie wykluczyć szczęścia i pecha z równania. Właśnie dlatego zawsze należy mieć na uwadze możliwość poniesienia porażki i odpowiednio się na nią przygotować.

Właśnie z tego powodu eksperci zalecają nieinwestowanie w pojedynczą transakcję więcej niż 5% albo nawet mniej z Twojego kapitału. Wydaję Ci się to bardzo małą wartością? Być może, ale inwestowanie na tym poziomie pozwala Ci na około dwadzieścia przestrzelonych z rzędu inwestycji. W przypadku inwestowania jeszcze mniejszych procentów margines błędu odpowiednio się zwiększa.

Dzięki temu możesz wypróbować różne strategie i nabyć praktyczną wiedzę bez obaw o to, że Twoje środki szybko się skończą.

Jak zarabiać na money management?

Małe inwestycje to mały zysk. Jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. Jednakże odpowiednio dostosowany money management pozwoli Ci na długofalowe pomnażanie kapitału bez wielkiego ryzyka jego straty. Dzięki temu przy inwestowaniu wciąż tej samej wartości procentowej będziesz mógł grać o coraz większe stawki. Jest to zatem działanie, które staje się tym bardziej opłacalne, im dłużej je stosujesz.

Dodaj opinię