Wiadomości

Coinbase omyłkowo naliczał wyższe opłaty przy zakupie kryptowalut

coinbase opłaty

coinbase opłaty

Zagraniczna giełda kryptowalut Coinbase przyznała, że przez ostatnie tygodnie niektórzy użytkownicy mieli naliczane wyższe opłaty za kupno kryptowalut, przy pomocy karty kredytowej lub debetowej. Naliczona kwota była nawet 50 razy większa od pierwotnego zakupu. Coinbase poinformował, że wszystkie błędnie naliczone opłaty zostaną zwrócone.

Problem miał miejsce w okresie od 22 stycznia do 11 lutego, w tym czasie banki i dostawcy kart kredytowych zmienili tzw. merchant category code (MCC) dla zakupów kryptowalutowych. Coinbase winą za niepoprawnie naliczane opłaty obarczyło dostawcę kart Visa, twierdząc że błąd wystąpił po ich stronie i to oni będą odpowiedzialni za zwrot środków.

coinbase visa

Visa odbija jednak piłeczkę twierdząc, że nie przeprowadzała ostatnio żadnych zmian, mogących wpłynąć na naliczanie nieprawidłowych opłat. Operator podkreśla ponadto, że problem nie występuje u innych klientów, dlatego błąd musi leżeć po stronie Coinbase.

Visa has not made any systems changes that would result in the duplicate transactions cardholders are reporting. We are also not aware of any other merchants who are experiencing this issue.”

Visa

EDIT 17.02.2018 16:15

Visa oraz Worldpay opublikowały wspólne oświadczenie na blogu Coinbase, informując że nieprawidłowo naliczane opłaty nie były spowodowane przez Coinbase. Ponadto w oświadczeniu czytamy, że wszystkie błędne transakcje zostały wycofane i w niedługim czasie użytkownicy powinni odzyskać środki na swoich kartach kredytowych lub debetowych.

Over the last two days, some customers who used a credit or debit card at Coinbase may have seen duplicate transactions posted to their cardholder accounts. This issue was not caused by Coinbase.

Visa i Worldpay
Share

Nowa waluta na Bittrex – WAX (WAX)

wax

wax

Giełda kryptowalut Bittrex dodała na swoją platformę WAX (WAX) w parach z BTC i ETH. WAX znajduje się obecnie na 75 miejscu w rankingu kryptowalut pod względem kapitalizacji z market cap 289 mln $ i ceną 0,58 $.

WAX to zdecentralizowana platforma, która pozwala każdemu zarządzać w pełni funkcjonującym wirtualnym rynkiem bez inwestycji w bezpieczeństwo, infrastrukturę lub przetwarzanie płatności. Opracowany przez założycieli OPSkins, wiodącego na świecie rynku internetowych zasobów gier wideo, WAX ma służyć ponad 400 milionom graczy online, którzy już zbierają, kupują i sprzedają przedmioty w grze.

Share

Wtyczka Coinbase Commerce umożliwia płatności w BTC, BCH, ETH oraz LTC

coinbase

Firma tworząca giełdę Coinbase zaprojektowała i stworzyła narzędzie do dokonywania płatności w kryptowalutach. Wtyczka Coinbase Commerce bezproblemowo integruje się z platformą Shopify, która obsługuje już ponad 500 000 różnych biznesów.

Wtyczka Coinbase oferuje obecnie przyjmowanie płatności w czterech kryptowalutach: Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum i Litecoin. Lista ta nie jest zamknięta ponieważ Coinbase cały czas pracuje nad dodawaniem kolejnych kryptowalut.

Coinbase Commerce

Share

mBank zamyka rachunek BitCan. Wg opinii prawników jest to łamanie przepisów

sąd

sąd

Polski kantor kryptowalut BitCan otrzymał wypowiedzenie umowy rachunku prowadzonego przez mBank. Powód jaki przedstawił pracownik banku:

działalność Spółki uniemożliwia Bankowi wywiązanie się z obowiązków nałożonych na mocy ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tj. z dnia 11 maja 2017 r., Dz.U. z 2017 r. poz. 1049 z późn. zm.

mBank

W związku z zaistniałą sytuacją właściciel kantoru BitCan, zwrócił się do prawników o przygotowanie profesjonalnej opinii prawnej w zakresie zgodności z prawem postępowania mBanku. Przedmiotem opinii były trzy wymienione poniżej kwestie:

1) czy wskazana przez Bank przyczyna zakończenia współpracy pozostaje uzasadniona w świetle przepisów Ustawy?
2) w przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie ad 1), czy wypowiadając umowę lub podejmując inne działania zmierzające do wypowiedzenia umowy rachunku bankowego, Bank dokonuje naruszenia przepisów prawa?
3) W przypadku odpowiedzi pozytywnej na pytanie ad 2), czy Spółce i innym podmiotom działającym w branży przysługują środki ochrony przed tego rodzaju działaniami?

opinia prawna

Prawnicy przygotowujący opinię, po dokładnym przeanalizowaniu profilu działalności kantoru BitCan i przepisów jakie w tej sytuacji dotyczą zarówno kantor jak i bank, stwierdzili że powód wypowiedzenia umowy podany przez mBank jest “pozorny i nieuzasadniony”.

Podsumowując powyższe rozważania, stwierdzić należy, że podany przez Bank powód rozwiązania umowy o prowadzenie rachunku bankowego, polegający na rzekomej niemożliwości zrealizowania obowiązków wynikających z Ustawy, jest powodem pozornym i nieuzasadnionym. Analiza nałożonych na Bank obowiązków, w kontekście działalności Spółki oraz prowadzonych przez nią rozliczeń z użytkownikami, prowadzi do wniosku, iż Bank ma możliwość wykonania wszystkich ciążących na nim obowiązków.

opinia prawna

Ponadto prawnicy dowiedli, że mBank postępując w ten sposób narusza przepisy w świetle, których instytucja jaką jest bank, nie ma prawa do “swobodnego i nieuzasadnionego wyboru klienteli”.

Zgodnie z przyjętymi w polskim prawie rozwiązaniami, podmioty świadczące zawodowo usługi oferowane publicznie, nie mają prawa do swobodnego i nieuzasadnionego wyboru klienteli. Innymi słowy, przedsiębiorca wykonujący działalność w określonym zakresie, w tym przypadku Bank wykonujący działalność m.in. w zakresie prowadzenia
rachunków bankowych, nie może dowolnie określać kategorii podmiotów, którym wyłączymożliwość zawierania takich umów

opinia prawna

W świetle przytoczonych w opinii argumentów, zamknięcie konta bankowego kantoru Bitcan stanowi łamanie przepisów polskiego prawa, które może rodzić roszczenia odszkodowawcze, z tytułu:

1) konstrukcji czynu niedozwolonego opisanego w art. 415 kc;
2) konstrukcji czynu nieuczciwej konkurencji wskazanym w art. 3 ust. 1 ZNKU.

opinia prawna

Tekst pełnej opinii znajdziecie na stronie kantoru Bitcan, w zakładce dokumenty=>opinie prawne.

Share

Bitfinex ogłasza utworzenie EOSfinex, giełdy opartej na platformie EOS.IO

eos.io

eos.io

Zagraniczna giełda kryptowalut Bitfinex ogłosiła, że pracuje nad stworzeniem pierwszej zdecentralizowanej giełdy, opartej na platformie EOS.IO.

Bitfinex od jakiegoś czasu testuje rozwiązania, które zapewnią przetwarzanie dziesiątek tysięcy transakcji na sekundę, przy minimalnych opłatach i czasach potwierdzenia. Wybór padł na platformę EOS.IO, na której zostanie stworzona zdecentralizowana giełda EOSfinex.

We are excited to leverage EOS.io to further advance the field of high performance and trustless on-chain exchange. Block.one continues to display an unwavering dedication to improving blockchain scalability through the EOS.IO platform and it is our hope that this collaboration will allow significant advancement for all decentralised exchange

EOS.IO to protokół blockchain, który umożliwia horyzontalne skalowanie zdecentralizowanych aplikacji, pozwalając programistom tworzyć wydajne rozproszone aplikacje. EOS.IO znajduje się obecnie na 9 pozycji w rankingu kryptowalut pod względem kapitalizacji.

Share
1 2 68