bitbay gieldy 710x100

Czy trzeba być pełnoletnim żeby grać na giełdzie?

Inwestowanie na giełdzie i kupno kryptowalut rozpala wyobraźnie każdego, niezależnie od wieku. Co jednak w przypadku gdy chcesz zacząć handlować, ale nie masz ukończonych 18 lat? Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, jak wyglądają przepisy w tej sprawie oraz jakie masz możliwości.

Nie jesteś pełnoletni? Musisz poczekać

Nie mamy dobrych wiadomości dla osób, które nie są jeszcze pełnoletnie, a chcą rozpocząć przygodę z inwestowaniem. Legalnie działający brokerzy oraz giełdy kryptowalut, zgodnie z przepisami krajów, w których działają, a także organów nadzoru finansowego, wymagają podczas procesu rejestracji szczegółowej weryfikacji tożsamości. Nie uda się jej przejść w przypadku, w którym nie ma się ukończonych 18 lat życia.

W przypadku większości platform weryfikacja odbywa się w ramach procedury KYC (Know Your Customer). Jej stosowanie jest wymagane przez instytucje finansowe, którym podlegają poszczególne giełdy. KYC ma za zadanie przeciwdziałać wszelkim nadużyciom ze strony klientów, dlatego wymaga podania pełnych danych osobowych, a w tym także informacji na temat wieku.

Jak wygląda weryfikacja pełnoletności na giełdach?

Czy da się w jakikolwiek sposób obejść procedury? Nie, jeżeli jesteś uczciwy. Giełdy wymagają bowiem, by w procesie weryfikacji przesłać do nich czytelne skany dokumentu tożsamości oraz zdjęcia twarzy. Dodatkowo należy dostarczyć także skan dokumentu potwierdzającego, że mieszkasz pod podanym adresem. Może to być na przykład wyciąg z rachunku bankowego lub rachunek za media.

Część giełd, w celu wyeliminowania oszustw i nadużyć, stosuje także wielokrotne weryfikacje. Dlatego niektórzy użytkownicy mogą być poproszeni o ponowne potwierdzenie swojej tożsamości w późniejszym czasie, by móc kontynuować swoje inwestycje.

Jak widać, obejście takich zabezpieczeń jest bardzo trudne, nie wspominając już o tym, że również nieuczciwe! Nawet jeżeli oszustwo się uda, nie ma żadnej gwarancji na to, że nie zostanie ono wykryte później.

Czy można mieć kryptowaluty nie będąc pełnoletnim?

Samo posiadanie przez niepełnoletniego aktywów w postaci kryptowalut nie jest nielegalne. Ich zdobycie na giełdzie jest jednak niemożliwe z powodu wyżej wymienionych przepisów.

Rozwiązaniem dla nieletnich są bitomaty, które działają na zasadzie podobnej do klasycznych bankomatów. Pozwalają na wpłatę gotówki (kupno) lub wypłatę (sprzedaż) Bitcoina. Do korzystania z nich wymagane są jedynie portfel cyfrowy, smartfon i środki pieniężne.

Z racji na duże ryzyko związane z inwestycjami na giełdzie kryptowalut, zalecamy jednak wszystkim niepełnoletnim osobom zakupy wyłącznie pod nadzorem i za wiedzą dorosłych.

Dodaj opinię