bitbay gieldy 710x100

Wierzyciele Mt.Gox mogą odzyskać Bitcoiny warte 10 mld $

Do 20 października wierzyciele Mt.Gox mają zagłosować w sprawie 200 tys. Bitcoinów, odzyskanych z upadłej giełdy kryptowalut. 

Ponad 36 tys. wierzycieli giełdy Mt.Gox od lat walczy o odzyskanie swoich środków. Roszczenia wielu z nich opiewają na setki albo nawet tysiące Bitcoinów. Do 20 października wierzyciele mają zagłosować nad przyszłym rozdysponowaniem sumy 200 tys. BTC wartych obecnie ponad 10 miliardów dolarów. Jeśli zgodzą się na proporcjonalny podział, już wkrótce sprawa może dobiec końcowi.

Jeśli plan nie zostanie przyjęty, wierzyciele otrzymają rekompensatę po kursie BTC z czasu kiedy giełda funkcjonowała, czyli 450 dolarów za 1 BTC. W takim wypadku reszta środków trafi do byłych właścicieli giełdy: Marka Karpelesa i Jeda McCaleba.

Prawdopodobnie plan jednak zostanie przyjęty i to zakończy tyradę na temat Mt.Gox. Gdyby stało się inaczej, Mark Karpeles zadeklarował, że odda środki, które przypadną mu w udziale na własną rękę.

Mt.Gox – największy upadek w historii kryptowalut

Japońska giełda kryptowalut Mt.Gox funkcjonowała od 2010 roku i zdobyła pozycję monopolisty na rynku kryptowalut obsługując 70 % transakcji. Pomiędzy 2012 a 2014 rokiem giełda została wielokrotnie zhakowana, co doprowadziło do utraty 850 tys. Bitcoinów. Z tej liczby udało się odzyskać 200 tys. BTC, które po dziś dzień są przedmiotem procesu likwidacyjnego.

Wielu analityków zwraca uwagę, że zakończenie procesu i rozdysponowanie środków wśród wierzycieli giełdy może spowodować, że będą oni chcieli w krótkim czasie zrealizować długo wyczekiwane zyski, co z kolei może doprowadzić do powstania korekty na rynku Bitcoina i kryptowalut.

– Z tysiącami bitcoinów, które mogą wejść na rynek za pośrednictwem Mt. Gox, istnieją obawy, że ogólny wpływ na cenę BTC będzie brutalny, gdy posiadacze giełdy zlikwidują swoje pozycje – stwierdził Konstantin Anisimow, dyrektor wykonawczy giełdy kryptowalut CEX.IO.

1 opinia o “Wierzyciele Mt.Gox mogą odzyskać Bitcoiny warte 10 mld $”

  1. Jak rzucą tyle Bitcoinów na rynek to może być niezły dump, tylko już ta sprawa kończy się tak od kilku lat, więc nie zdziwię się jak potrwa jeszcze kilka następnych.

    Odpowiedz

Dodaj opinię