Coinbase – podstawowe informacje o giełdzie
Założona w czerwcu 2012 r. giełda Coinbase jest cyfrowym portfelem walut i platformą wymiany, która umożliwia łatwe kupowanie i sprzedawanie kryptowalut. Coinbase ma siedzibę w San Francisco w Kalifornii.
Jest jednym ze światowych liderów handlu cyfrową walutą. Posiada ona ponad 73 miliony zweryfikowanych użytkowników, jest obecna w ponad stu krajach świata, a jej kwartalny wolumen obrotu wynosi około 327 miliardów dolarów amerykańskich. Wszystko to sprawia, że nie sposób przejść obojętnie obok tej giełdy.
Od momentu założenia, Coinbase mogło pochwalić się bardzo szybkim tempem rozwoju. Już w 2014 roku firma osiągnęła milion aktywnych użytkowników. To za ich pośrednictwem dodano możliwość płacenia Bitcoinem w znanych serwisach płatniczych, wliczając w to także bardzo popularny PayPal.
W Coinbase regularnie inwestowały pieniądze zewnętrzne podmioty. Między innymi nowojorska giełda papierów wartościowych. Zaowocowało to dalszym szybkim wzrostem i rozbudową, a także wejściem z usługami na rynki Kanady oraz Singapuru.
W 2017 roku Coinbase zakupiło BitLicense i uzyskało prawa do handlowania Ethereum i Litecoin. Rok później firma powołała do życia Coinbase Ventures, które zaczęło inwestować w firmy zajmujące się kryptowalutami i blockchainem.
W 2019 roku Coinbase zostało zaatakowane przez hakerów, którzy posługiwali się technikami phishingowymi i wykorzystaniem inżynierii społecznej. Sprawne działanie personelu giełdy odpowiedzialnego za bezpieczeństwo pozwoliło jednak na zablokowanie ataku. Dzięki temu nie wykradziono żadnych danych ani środków z portfeli klientów.
Co ciekawe, po wybuchu pandemii koronawirusa, Coinbase zrezygnowało z posiadania oficjalnej stałej siedziby i stało się firmą prowadzoną zdalnie. Firma była źródłem kontrowersji, które zostały zapoczątkowane przez apolityczność i niechęć kierownictwa do wypowiadania się na tematy społeczne, a skończyły na tym, że Coinbase zostało poddane dochodzeniu pod zarzutem nierównego traktowania pracowników.
Nie powstrzymało to w żaden sposób dalszego rozwoju firmy, która w 2021 roku ogłosiła swoją ekspansję na rynek indyjski. W czerwcu tego samego roku ogłoszono dodanie popularnego Dogecoina do oferowanych aktywów.
Firma przez lata swojego funkcjonowania wypromowała wiele produktów. Obok giełdy Coinbase funkcjonuje także Coinbase Wallet, czyli cyfrowy portfel na kryptowaluty. Do innych projektów, z którymi powiązana jest ta giełda, należą między innymi Coinbase Card, czyli debetowa karta płatnicza Visa umożliwiająca wydawanie cyfrowej waluty, a także USDCoin, będący stablecoinem opartym na kursie dolara amerykańskiego. Coinbase posiada także zaawansowaną platformę do handlu kryptowalutami o nazwie Coinbase Pro oraz platformę Coinbase Prime, która jest przeznaczona dla inwestorów instytucjonalnych.
Regulacje, którym podlega Coinbase
Handel kryptowalutami od początku istnienia wiąże się z różnego rodzaju ryzykiem. Nie tylko tym inwestycyjnym, które jest całkowicie naturalne, ale także tym powiązanym z kwestiami bezpieczeństwa. Przez wzgląd na wciąż nie do końca uregulowany status cyfrowych walut, stają się one często powodem do nadużyć i oszustw. Wiele giełd zajmujących się handlem kryptowalutami okazywało się scamem. Z Coinbase sytuacja ma się jednak inaczej.
Firma jest legalnie zarejestrowaną spółką w Stanach Zjednoczonych i to, co wyróżnia ją na tle konkurencji to fakt, że stara się ona uzyskać zgody regulacyjne w każdym obszarze swojej działalności. Pośród posiadanych przez Coinbase licencji można wymienić między innymi pozwolenia wydane przez FinCEN (czyli agencję rządową podlegającą departamentowi skarbu Stanów Zjednoczonych), a także BitLicense z departamentu usług finansowych stanu Nowy Jork.
Coinbase dba o transparentność swoich działań i przestrzega ustaw o tajemnicy bankowej. Z tego powodu firma wdraża protokoły KYC i AML względem swoich użytkowników (odpowiadające za prawidłowe sposoby weryfikacji tożsamości klienta oraz przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy).
Jeżeli chodzi o rynek globalny, Coinbase może pochwalić się zatwierdzeniami regulacyjnymi w Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej. Podległe spółce podmioty posiadają zgodę brytyjskiego Financial Conduct Authority (FCA) na emisje kryptowalut.
Warte podkreślenia jest to, że Coinbase jako pierwsza giełda kryptowalut na świecie została notowana na giełdzie papierów wartościowych NASDAQ i obowiązują ją dużo większe restrykcje i obwarowania prawne niż inne platformy oferujące wymianę kryptowalut. W związku z powyższym podlega między innymi pod Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (United States Securities and Exchange Commission SEC).
Z racji na swoją ugruntowaną pozycję prawną i dużą liczbę uzyskanych regulacji, Coinbase powszechnie uważane jest za jedną z bezpieczniejszych giełd zajmujących się obrotem cyfrowymi walutami. Dzięki temu ryzyko, że firma posunie się do oszustw, jest praktycznie zerowe.
Zabezpieczenia użytkownika w Coinbase
Oprócz regulacji należy zwrócić uwagę także na pozostałe kwestie bezpieczeństwa obecne w platformie Coinbase. Na szczęście dla użytkownika, są one całkiem sprawnie rozwiązane. Pierwsze co rzuca się w oczy, jest to, że witryna firmy jest w odpowiedni sposób zaszyfrowana za pomocą protokołów https. Stwarza to bezpieczne środowisko do przeprowadzania inwestycji.
Jak podkreśla sama firma, ponad 98 procent aktywów krypto należących do jej klientów przechowywane jest w tak zwanych zimnych portfelach. Oznacza to archiwizację offline, która jest bardzo dobrym zabezpieczeniem na wypadek kradzieży lub utraty danych. Dodatkowo środki, które znajdują się w portfelach internetowych, podlegają ubezpieczeniu.
Co istotne, firma przechowuje środki swoich klientów w bankach powierniczych, oddzielnie od wszelkich funduszy firmy. Dzięki temu w razie ogłoszenia upadłości lub innych nieprzewidzianych wypadków są one niezagrożone przejęciem przez wierzycieli. Dyski z danymi oraz papierowe kopie zapasowe trafiają z kolei, według zapewnień firmy, do skrytek depozytowych i sejfów rozproszonych po całym świecie.
Kolejnym narzędziem zabezpieczającym klientów Coinbase są wszechobecne dwuetapowe weryfikacje dostępne w każdej usłudze. Polegają one na tym, że oprócz danych logowania należy podać jeszcze dodatkowy, specjalnie wygenerowany jednorazowy kod dostarczany do użytkownika na bieżąco za pomocą poczty elektronicznej lub stosownej aplikacji.
W jaki sposób zarejestrować się i zacząć handel krypto na Coinbase
Utworzenie konta na Coinbase jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy podać do tego swoje dane osobowe i adres email, wybrać typ konta (Coinbase oferuje zarówno rachunki indywidualne, jak i firmowe), a następnie podać specjalny kod przysłany na telefon. Ostatnim etapem weryfikacji jest potwierdzenie prawdziwości danych osobowych poprzez przesłanie skanu odpowiedniego dokumentu tożsamości.
Po przejściu tego kroku wystarczy dokonać wpłaty środków na swoje konto za pośrednictwem przelewu bankowego, PayPal lub karty płatniczej. Dysponując już odpowiednim depozytem, możesz swobodnie kupować kryptowaluty.
Jeżeli jesteś początkującym inwestorem i nie posiadasz dużej wiedzy na temat handlu cyfrową walutą, Coinbase będzie dla Ciebie dość pomocną platformą. Posiada ona dużo materiałów szkoleniowych na temat różnego rodzaju kryptowalut oraz porad związanych z ich zakupem. Znajdziesz tam najbardziej podstawowe samouczki, a także bardziej zaawansowane poradniki, które pomogą Ci skuteczniej opracowywać strategię inwestycji i zapoznać się z większą liczbą potrzebnych do tego narzędzi. Oprócz tego Coinbase prowadzi także serwis informacyjny zamieszczający wiadomości rynkowe, które mogą wpłynąć w jakiś sposób na Twoje decyzje. Warto śledzić je na bieżąco, jeżeli chcesz zająć się handlem na poważnie.
Obrót kryptowalutami za pośrednictwem giełdy Coinbase
W początkowym okresie swojej działalności Coinbase oferował tylko i wyłącznie Bitcoina, ale wraz z rozwojem pojawiły się na nim kolejne kryptowaluty. Obecnie giełda oferuje setki różnych aktywów.
Coinbase posiada własny portfel cyfrowy pozwalający na trzymanie wszystkich aktywów w jednym miejscu. Jest dostępny w wersji stacjonarnej, a także na urządzenia z system Android i iOS.
Platforma umożliwia dogłębne analizowanie wskaźników wpływających na ruchy cenowe danych kryptowalut. Zawiera aktualne ceny, procentowe liczniki zmian, wykresy graficzne, wolumen w ujęciu 24-godzinnym, kapitalizację rynkową i nie tylko. Dodatkowo można sprawdzić poszczególne notowania nie tylko w ujęciu bieżącym, ale także ich zmian w danym okresie, na przykład w ciągu godziny, tygodnia czy nawet roku.
Coinbase ma dość wysoki system opłat i prowizji. Jest on dostosowany do lokalnych rynków. W przypadku tradycyjnych transakcji kupna i sprzedaży podejmowanych przez klientów europejskich prowizja wynosi 1,49 procent, a przy zakupach przy użyciu karty 3,99 procent dla kwot powyżej 200 dolarów amerykańskich. Utworzenie konta Coinbase Pro umożliwia obniżenie powyższych wartości i uzyskanie korzystniejszych warunków.
Giełda posiada także system poleceń, na którym można zarobić dodatkowe pieniądze, których równowartość przypisywana jest do konta w kryptowalutach. Szczegóły tej oferty znajdziesz bezpośrednio na stronie Coinbase.
Coinbase – wnioski końcowe
Coinbase to giełda o globalnym podejściu i widać to w ich działaniach. Posiada ona bardzo dużo funkcji dostępnych dla klientów, a zarazem jest intuicyjna i łatwa w obsłudze. W wielu serwisach rankigowych cieszy się bardzo dobrymi opiniami użytkowników. Z giełdy korzystają chętnie tak początkujący (dla wielu jest ona pierwszym miejscem kontaktu z kryptowalutami), jak i zaawansowani inwestorzy. Ci ostatni wspierani są przez liczne dodatkowe produkty wydawane przez Coinbase.
Dzięki długiemu stażowi działalności i popularności przejawiającej się między innymi ogromną liczbą aktywnych kont, Coinbase posiada ugruntowaną pozycję i dużą wiarygodność. Na transparentność firmy wpływają pozytywnie także liczne licencje, które posiada na różnych rynkach.
Do najczęściej powtarzanych zarzutów odnośnie Coinbase należą dość wysokie opłaty i prowizje, a także niezadowalający poziom kontaktu z centrum pomocy. Gorsze oceny w tym aspekcie mogą być jednak kwestią indywidualnych doświadczeń i oczekiwań. Niezależnie od tych negatywnych aspektów, Coinbase udaje się od lat utrzymywać pozycję jednego ze światowych liderów w branży.
Giełda Coinbase uruchomiła nową usługę umożliwiającą zasilenie portfela Coinbase za pomocą rozszerzenia do przeglądarki Chrome.
Coinbase planuje wyemitować 1,5 mld $ obligacji
Kolejny duży fundusz korzysta z usług Coinbase
Coinbase zarządza już 20 mld $ aktywów instytucjonalnych
Wszystko działa w porządku, no i giełda regulowana to i bardziej bezpieczna
Wydaje się być porządną giełdą, nie słyszałem o jakichś problemach