bitbay gieldy 710x100

Kolejna giełda zhakowana na olbrzymią kwotę

Giełda Bitmart poinformowała o włamaniu na giełdę i kradzieży środków w wysokości prawie 200 milionów dolarów.

Dzisiaj rano dyrektor generalny giełdy Sheldon Xia potwierdził na Twitterze, że giełda w wyniku kradzieży utraciła środki w wysokości 196 milionów dolarów. Jednocześnie CEO poinformował, że wszystkie utracone fundusze zostaną zrekompensowane ze środków własnych giełdy.

Zidentyfikowaliśmy naruszenie bezpieczeństwa na dużą skalę związane z jednym z naszych gorących portfeli ETH i jednym z naszych gorących portfeli BSC.

BitMart wykorzysta własne fundusze, aby pokryć incydent i zrekompensować straty poszkodowanym użytkownikom. Rozmawiamy również z wieloma zespołami projektowymi, aby potwierdzić najbardziej rozsądne rozwiązania, takie jak wymiana tokenów. Żadne zasoby użytkownika nie zostaną naruszone.

Sheldon Xia

Do włamania doszło na skutek utraty kluczy prywatnych do gorących portfeli giełdy. Z giełdy zostały wyprowadzone środki w postaci różnych kryptowalut opartych na blockchainie Ethereum w kwocie około 100 milionów dolarów oraz tokeny o wartości 96 milionów dolarów pochodzące z Binance Smart Chain.

Z analizy incydentu przeprowadzonego przez firmę PeckShield wynika, że hakerzy wykorzystali zdecentralizowaną giełdę 1 inch, aby zamienić tokeny na Ethereum. Następnie aby ukryć swoją tożsamość i utrudnić śledzenie wykradzionych środków zdeponowali ETH w mikserze prywatności Tornado Cash.

Giełda Bitmart została założona w 2018 roku a jej główna siedziba znajduje się na Kajmanach. W rankingu giełd prowadzonym przez CoinMarketCap Bitmart znajduje się na 118 miejscu z obrotem prawie 1 miliard dolarów za ostatnie 24 godziny.

Zhakowane giełdy częścią krajobrazu rynku kryptowalut

Kradzieże i zhakowane giełdy są jednym z najpoważniejszych problemów dotykających użytkowników cyfrowych walut. Średnio kilka razy do roku dochodzi do włamań kończących się wyciekiem środków należących do klientów. Do najgłośniejszych incydentów tego typu należało zhakownie giełdy kryptowalut Mt.Gox na niebagatelną sumę 850 tyś. Bitcoinów.

Wierzyciele Mt.Gox przez lata walczyli o odzyskanie utraconych środków. Pod koniec października 2021 roku udało się posunąć sprawę do przodu i wygląda na to, że użytkownicy odzyskają część utraconych niegdyś Bitcoinów. Suma 200 tyś. BTC ma być już wkrótce podzielona pomiędzy uprawnionych wierzycieli giełdy.

Dodaj opinię