bitbay gieldy 710x100

Inny prostszy sposób zarabiania na giełdzie

Oprócz kupowania taniej i sprzedawania drożej, istnieje jeszcze inny prostszy sposób zarabiania na giełdzie. Tym sposobem jest udzielanie pożyczek innym użytkownikom giełdy pod zlewarowane pozycje. Obecnie, w większości przypadków na giełdach kryptowalut aby móc założyć pozycję z dźwignią musimy pożyczyć od kogoś daną kryptowalutę, jednocześnie zabezpieczając otwieraną pozycją środkami na swoim koncie. Pokażemy na przykładzie dwóch giełd, jednej polskiej i drugiej zagranicznej, jak zarabiać na pożyczkach na giełdzie.

Polska giełda Bitmarket

Na Bitmarkecie możemy pożyczać takie kryptowaluty jak: Bitcoin (BTC) oraz Litecoin (LTC). Musimy wejść na zakładkę inwestycje, a następnie wybrać Swapy BTC lub Swapy LTC, w zależności od tego jaką kryptowalutę chcemy pożyczać.

Następnie wpisujemy kwotę inwestycji oraz oprocentowanie na jakie chcemy udzielić pożyczki i klikamy ikonkę Zainwestuj środki. Automatycznie oprocentowanie zostanie przeliczone z rocznego na dzienne i miesięczne.

Powyżej mamy wykres z historią oprocentowania pożyczek. W sieci możemy znaleźć klika darmowych botów, które będą automatycznie obsługiwać nam nasze pożyczki, tzn. ustawiać tak oprocentowanie żeby było zawsze minimalnie niżej niż obecne najwyższe obowiązujące oprocentowanie.

Bitcoiny przez ostatni rok mogliśmy pożyczać na kilka, do nawet 300 % w skali roku. Średnia może wyjść w okolicy kilku do kilkunastu procent w skali roku. Pożyczanie litecoinów było o wiele mniej opłacalne, wahało się od 0,1 % też 300 % ale w bardzo sporadycznych sytuacjach, co oznacza że średnio mogliśmy osiągnąć nie wiele więcej niż 1 % w skali roku.

Zagraniczna giełda Poloniex

Na Poloniexie możemy pożyczać takie kryptowaluty jak: Bitcoin (BTC), BitShares (BTS), Clams (CLAM), Dogecoin (DOGE), Dash (DASH), Litecoin (LTC), MaidSafeCoin (MAID), Stratis (STR), Monero (XMR), Ripple (XRP), Ethereum (ETH), Factom (FCT). Musimy wejść na zakładkę LENDING.

Następnie z tabelki po prawej wybieramy walutę którą chcemy pożyczać.

Teraz wpisujemy oprocentowanie na jakie chcemy udzielić pożyczki (Rate), oprocentowanie wpisujemy w skali dziennej, inaczje niż na Bitmarkecie gdzie wpisywaliśmy w skali rocznej. Uzupełniamy kwotę (Amount) oraz okres na jak długo chcemy udzielić pożyczki (Duration). Możemy odznaczyć ptaszka, żeby nasza oferta nie odnawiała się automatycznie (Auto-renew), albo zostawić zaznaczone i wtedy dopóki sami jej nie skasujemy to będzie cały czas aktywna. Na Poloniexie nie mamy wykresu z historią oprocentowania pożyczek.

Oprocentowanie pożyczek na Poloniexie wahało się w zależności od waluty i czasu przez ostatni rok od 0,0001 % do 4 % w skali dziennej, co daje 1460 % w skali roku, nie biorąc po uwagę procentu składanego.

Na Poloniexie musimy zrobić jeszcze jedną rzecz aby móc pożyczać środki. Zdeponowaną walutę na swoim koncie na giełdzie musimy przelać na specjalne konto pożyczkowe. Aby to zrobić klikamy w zakładkę BALANCE  a następnie TRANSFER BALANCES.

Teraz wpisujemy ilość (Amount) w zakładce Transfer, następnie wybieramy walutę, zostawiamy skąd (from) Exchange bez zmian, kolejno dokąd account to zmieniamy na Lending account i klikamy Transfer. Środki zostaną przeksięgowane z naszego konta do handlu na konto do pożyczek.

Podsumowanie

Nie namawiamy nikogo do pożyczek, tylko pokazujemy alternatywną formę zarobku na kryptowalutach. Musimy być świadomi ryzyka jakie niesie ze sobą ta forma inwestycji. Biorąc pod uwagę przez cały czas jeszcze raczkujący rynek kryptowalut oraz brak albo znikome regulacje, musimy się liczyć z tym, że możemy stracić wszystko co zdeponujemy na giełdzie, w przypadku jej upadku. Jak do tej pory nie ma żadnych gwarancji zabezpieczających nasze środki na giełdach kryptowalut, jakie mamy np. w bankach. Każdy powinien wziąć pod uwagę ryzyko i indywidualnie skalkulować opłacalność inwestycji. Najlepiej, jeżeli nie mamy samemu doświadczenia, bazować na opiniach innych. Na naszym portalu możecie znaleźć poradniki obsługi giełdy Bitmarket i  Poloniex. 

2 opinie o “Inny prostszy sposób zarabiania na giełdzie”

  1. ja sama pożyczam na polonexie teraz prawie wszystkie wymienione waluty i to rzeczywiście jest fajna alternatywa – zwłaszcza, że niektóre waluty kupiłam w bardzo złym miejscu stąd i tak muszę je trzymać lub sprzedać ze stratą. Biorąc pod uwagę obecną hossę, trzymam je.

    Odpowiedz

Dodaj opinię