bitbay gieldy 710x100

ZEC (Zcash) – nowa waluta na krakenie plus omówienie ZEC i spekulacja możliwej ceny

Dzisiaj zagraniczna giełda kraken wprowadza do handlu nową walutę ZEC (Zcash). Zcash jest rewolucyjnym rozwiązaniem w świecie kryptowalut, ponieważ teoretycznie umożliwia całkowitą anonimowość transakcji. Dlaczego teoretyczną a nie praktyczną, otóż dlatego że za tą walutą też stoi człowiek, czyli wszystko jest możliwe. Kolejną nową rzeczą jest fakt, że ZECdopiero dziś ma być kopane i jednocześnie wchodzi na kilka dużych giełd. Oznacza to, że cena na samym początku może być astronomiczna, bo mało kto będzie chciał sprzedać (miał co sprzedać) a dużo osób będzie chciało kupić.

2016-10-28-08_22_02-zcash-all-coins-are-created-equal

Wszystkich ZEC ma być podobnie jak bitcoinów 21 milionów. Przez pierwsze 4 lata co 2,5 minuty ma powstawać 12,5 ZEC (na początku bitcoina co 10 minut powstawało 50 BTC), czyli taka sama ilość jak w BTC tylko bloki mają być mniejsze a częstsze. Dziennie powstawać będzie ok. 7200 ZEC. Zakładając kapitalizację rynku Zcash na poziomie 500 tys. BTC daje nam cenę pierwszego dnia ok. 70 BTC za 1 ZEC, która powinna wykładniczo zacząć spadać (czyli najszybciej na samym początku a później coraz wolniej, po 10 dniach 7 BTC, po 30 2 BTC a po roku 0,2 BTC) w miarę wykopywanych nowych ZEC. Może w pewnym momencie dojść do sytuacji, kiedy cena Zcash zacznie rosnąć w stosunku do BTC wraz ze wzrostem popularności nowej waluty. To są oczywiście tylko spekulacje i rozważania czysto teoretyczne tego jak zachowa się cena ZEC po wejściu na rynek.

Edycja 2016-10-28 20:09

Dziś do ukopania jest tylko 104 ZEC, a nie 7200 ZEC jak pisaliśmy wcześnie. Pełna moc kopania zostanie osiągnięta dopiero 40 dnia. Co oznacza, że cena na starcie będzie abstrakcyjna. Jeszcze nikt nie sprzedaje a już widać oferty po kilka tysięcy BTC za 1 ZEC.

Dodaj opinię